Nicolai Boilesen utilfreds med bænkplads

FCK-profilen vil ikke “tale sig på holdet”, men han lagde ikke skjul på, at han var utilfreds med at sidde på bænken.



Han er en dygtig spiller, og han bærer anførerbindet med græske Zecas skade in mente, men søndag måtte Nicolai Boilesen tage plads på bænken, da FCK tabte 1-3 i Silkeborg.

Det måtte han, fordi Jess Thorup havde valgt at holde fast i makkerparret Khocholava og Vavro, der leverede en fin kamp senest.

Efter opgøret mod SIF var det tydeligt at mærke, at Boilesen slet ikke var tilfreds med det faktum, at han måte starte ude.

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, siger han til Discovery.

Kan du forstå, at Jess Thorup har valgt, som han har, på baggrund af, hvordan Vavro og Khocholava har gjort det i de to kampe før i dag?

– Nej.

Klart svar fra Nicolai Boilesen, der formentlig er tilbage i startopstillingen til opgøret mod Brøndby på mandag. For med FCK’s nederlag er der basis for at skifte i startopstillingen.

Jess Thorup forklarede efter kampen sig med, at han har mange spillere, der ønsker at spille, og at han valgte at holde fast i de to stoppere, fordi de havde gjort det godt.







LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Colombiansk forbund fordømmer dødstrusler

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Norsk ekspert håner Danmark

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’