Nicolai Boilesen utilfreds med bænkplads

FCK-profilen vil ikke “tale sig på holdet”, men han lagde ikke skjul på, at han var utilfreds med at sidde på bænken.



Han er en dygtig spiller, og han bærer anførerbindet med græske Zecas skade in mente, men søndag måtte Nicolai Boilesen tage plads på bænken, da FCK tabte 1-3 i Silkeborg.

Det måtte han, fordi Jess Thorup havde valgt at holde fast i makkerparret Khocholava og Vavro, der leverede en fin kamp senest.

Efter opgøret mod SIF var det tydeligt at mærke, at Boilesen slet ikke var tilfreds med det faktum, at han måte starte ude.

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, siger han til Discovery.

Kan du forstå, at Jess Thorup har valgt, som han har, på baggrund af, hvordan Vavro og Khocholava har gjort det i de to kampe før i dag?

– Nej.

Klart svar fra Nicolai Boilesen, der formentlig er tilbage i startopstillingen til opgøret mod Brøndby på mandag. For med FCK’s nederlag er der basis for at skifte i startopstillingen.

Jess Thorup forklarede efter kampen sig med, at han har mange spillere, der ønsker at spille, og at han valgte at holde fast i de to stoppere, fordi de havde gjort det godt.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Supercomputer: Her er VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Panama – England

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Colombia – Portugal

FC København-boss i fremskredne forhandlinger