Nicolai Boilesen utilfreds med bænkplads

FCK-profilen vil ikke “tale sig på holdet”, men han lagde ikke skjul på, at han var utilfreds med at sidde på bænken.



Han er en dygtig spiller, og han bærer anførerbindet med græske Zecas skade in mente, men søndag måtte Nicolai Boilesen tage plads på bænken, da FCK tabte 1-3 i Silkeborg.

Det måtte han, fordi Jess Thorup havde valgt at holde fast i makkerparret Khocholava og Vavro, der leverede en fin kamp senest.

Efter opgøret mod SIF var det tydeligt at mærke, at Boilesen slet ikke var tilfreds med det faktum, at han måte starte ude.

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, siger han til Discovery.

Kan du forstå, at Jess Thorup har valgt, som han har, på baggrund af, hvordan Vavro og Khocholava har gjort det i de to kampe før i dag?

– Nej.

Klart svar fra Nicolai Boilesen, der formentlig er tilbage i startopstillingen til opgøret mod Brøndby på mandag. For med FCK’s nederlag er der basis for at skifte i startopstillingen.

Jess Thorup forklarede efter kampen sig med, at han har mange spillere, der ønsker at spille, og at han valgte at holde fast i de to stoppere, fordi de havde gjort det godt.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Raser: Det er latterligt!

LIVE: Slutfløjt i Parken

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’