Nicolai Boilesen utilfreds med bænkplads

FCK-profilen vil ikke “tale sig på holdet”, men han lagde ikke skjul på, at han var utilfreds med at sidde på bænken.



Han er en dygtig spiller, og han bærer anførerbindet med græske Zecas skade in mente, men søndag måtte Nicolai Boilesen tage plads på bænken, da FCK tabte 1-3 i Silkeborg.

Det måtte han, fordi Jess Thorup havde valgt at holde fast i makkerparret Khocholava og Vavro, der leverede en fin kamp senest.

Efter opgøret mod SIF var det tydeligt at mærke, at Boilesen slet ikke var tilfreds med det faktum, at han måte starte ude.

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, siger han til Discovery.

Kan du forstå, at Jess Thorup har valgt, som han har, på baggrund af, hvordan Vavro og Khocholava har gjort det i de to kampe før i dag?

– Nej.

Klart svar fra Nicolai Boilesen, der formentlig er tilbage i startopstillingen til opgøret mod Brøndby på mandag. For med FCK’s nederlag er der basis for at skifte i startopstillingen.

Jess Thorup forklarede efter kampen sig med, at han har mange spillere, der ønsker at spille, og at han valgte at holde fast i de to stoppere, fordi de havde gjort det godt.





Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Smider Salah-bombe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen