Nicolai Boilesen utilfreds med bænkplads

FCK-profilen vil ikke “tale sig på holdet”, men han lagde ikke skjul på, at han var utilfreds med at sidde på bænken.



Han er en dygtig spiller, og han bærer anførerbindet med græske Zecas skade in mente, men søndag måtte Nicolai Boilesen tage plads på bænken, da FCK tabte 1-3 i Silkeborg.

Det måtte han, fordi Jess Thorup havde valgt at holde fast i makkerparret Khocholava og Vavro, der leverede en fin kamp senest.

Efter opgøret mod SIF var det tydeligt at mærke, at Boilesen slet ikke var tilfreds med det faktum, at han måte starte ude.

– Der er ikke meget andet at gøre end at træne. Jeg vil ikke snakke mig på holdet, men jeg synes, det er en hård skæbne lige nu i forhold til, at man er syg én kamp – kampen mod AaB – og med det in mente, hvad vi havde gjort inden da, og hvordan jeg havde spillet. Men ja, træneren bestemmer, hvem der spiller, og det må jeg acceptere, selv om jeg ikke er enig, siger han til Discovery.

Kan du forstå, at Jess Thorup har valgt, som han har, på baggrund af, hvordan Vavro og Khocholava har gjort det i de to kampe før i dag?

– Nej.

Klart svar fra Nicolai Boilesen, der formentlig er tilbage i startopstillingen til opgøret mod Brøndby på mandag. For med FCK’s nederlag er der basis for at skifte i startopstillingen.

Jess Thorup forklarede efter kampen sig med, at han har mange spillere, der ønsker at spille, og at han valgte at holde fast i de to stoppere, fordi de havde gjort det godt.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika