Nicolai Jørgensen og Falk imponerede ham mest

Oliver Lund, som har indstillet karrieren, peger på de to bedste spillere, han har spillet med.



AGF-spilleren Oliver Lund bekræftede forleden via de sociale medier, at han lægger støvlerne på hylden og afslutter en fodboldkarriere, som bød på ophold i AB, FC Vestsjælland, Lyngby, OB og til sidst AGF.

32-årige Lund, kæmpede i den forgangne sæson med skader, og han fik kun fire kampe i AGF-trøjen – to i Superligaen.

I et interview med Tipsbladet sætter han ord på karrierestoppet, som han længe har overvejet.

– Det er en beslutning, som har været undervejs i et stykke tid. Jeg tror, jeg de sidste seks måneder har gået og tænkt over, om det skulle være nu, men jeg tog den endelige beslutning den 22. juni.

– Så kan man diskutere, om der er et rigtig tidspunkt at stoppe sin fodboldkarriere på, men på den anden side er jeg lettet og spændt på de udfordringer, som venter forude.
Oliver Lund har i karrierens løb delt omklædningsrum med en række store navne, og især to spillere har imponeret ham.

Hvem er den bedste spiller, du har spillet med?

– Der er virkelig mange. Jeg går rigtig meget op i, at man tager skridt, rykker sig og udvikler sig. Til dato har jeg aldrig set en så vild udvikling, som Nicolai Jørgensen oplevede i AB, da han kom op. Det er det vildeste, jeg har været vidne til. Han fik så også en fantastisk karriere i ind- og udland.

– Rent teknisk synes jeg Rasmus Falk er en speciel spiller. Han kan nogle specielle ting, og jeg har altid været kæmpe fan af ham. Bare til træning, når du var på hold med ham, gik tingene op i en højere enhed. Det tror jeg, mange fra FCK kan nikke genkendende til.

Lund nåede i sin karriere at få løn fra fem forskellige klubber, men der er ingen tvivl om, hvilken klub han holder mest af.

– Min moderklub er AB, men det sted, hvor jeg virkelig fandt mig selv som fodboldspiller, var i OB. Jeg kom til klubben på et tidspunkt, hvor jeg havde mistet en del selvtillid og var lidt nede. Så kom jeg til en organisation, hvor der skulle omstruktureres, mange var på vej ud, fordi de var løntunge.

– Kent Nielsen var kommet til, og der fik jeg fodboldglæden tilbage. Kent var bare så dygtig, og han gav mig glæden tilbage. Det var også der, jeg blev fodboldnørd og begyndte at gå op i detaljer. Det var i OB, jeg genfandt mig selv, og det er også der, mit hjerte ligger. Min hustru og jeg var også rigtig glade for byen Odense.

Venstrebacken står noteret for 115 kampe i OB-trøjen. I AGF blev det til 33 kampe.





Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’




LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

AGF fandt vej til comeback gennem delmål