Nicolai Jørgensen og Falk imponerede ham mest

Oliver Lund, som har indstillet karrieren, peger på de to bedste spillere, han har spillet med.



AGF-spilleren Oliver Lund bekræftede forleden via de sociale medier, at han lægger støvlerne på hylden og afslutter en fodboldkarriere, som bød på ophold i AB, FC Vestsjælland, Lyngby, OB og til sidst AGF.

32-årige Lund, kæmpede i den forgangne sæson med skader, og han fik kun fire kampe i AGF-trøjen – to i Superligaen.

I et interview med Tipsbladet sætter han ord på karrierestoppet, som han længe har overvejet.

– Det er en beslutning, som har været undervejs i et stykke tid. Jeg tror, jeg de sidste seks måneder har gået og tænkt over, om det skulle være nu, men jeg tog den endelige beslutning den 22. juni.

– Så kan man diskutere, om der er et rigtig tidspunkt at stoppe sin fodboldkarriere på, men på den anden side er jeg lettet og spændt på de udfordringer, som venter forude.
Oliver Lund har i karrierens løb delt omklædningsrum med en række store navne, og især to spillere har imponeret ham.

Hvem er den bedste spiller, du har spillet med?

– Der er virkelig mange. Jeg går rigtig meget op i, at man tager skridt, rykker sig og udvikler sig. Til dato har jeg aldrig set en så vild udvikling, som Nicolai Jørgensen oplevede i AB, da han kom op. Det er det vildeste, jeg har været vidne til. Han fik så også en fantastisk karriere i ind- og udland.

– Rent teknisk synes jeg Rasmus Falk er en speciel spiller. Han kan nogle specielle ting, og jeg har altid været kæmpe fan af ham. Bare til træning, når du var på hold med ham, gik tingene op i en højere enhed. Det tror jeg, mange fra FCK kan nikke genkendende til.

Lund nåede i sin karriere at få løn fra fem forskellige klubber, men der er ingen tvivl om, hvilken klub han holder mest af.

– Min moderklub er AB, men det sted, hvor jeg virkelig fandt mig selv som fodboldspiller, var i OB. Jeg kom til klubben på et tidspunkt, hvor jeg havde mistet en del selvtillid og var lidt nede. Så kom jeg til en organisation, hvor der skulle omstruktureres, mange var på vej ud, fordi de var løntunge.

– Kent Nielsen var kommet til, og der fik jeg fodboldglæden tilbage. Kent var bare så dygtig, og han gav mig glæden tilbage. Det var også der, jeg blev fodboldnørd og begyndte at gå op i detaljer. Det var i OB, jeg genfandt mig selv, og det er også der, mit hjerte ligger. Min hustru og jeg var også rigtig glade for byen Odense.

Venstrebacken står noteret for 115 kampe i OB-trøjen. I AGF blev det til 33 kampe.





Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Peter Schmeichel taget på sengen

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Mohamed Daramy vender tilbage

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Andreas Christensen skriver snart under

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Neestrup reagerer på brudt aftale

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Brentford har gjort det igen

Går langt ned i løn

Dansker med vigtig scoring i Serie A

– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

Raser over Rasmus Højlund-episode

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

Wrexham slår Premier League-klub

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham