AGF-spilleren Oliver Lund bekræftede forleden via de sociale medier, at han lægger støvlerne på hylden og afslutter en fodboldkarriere, som bød på ophold i AB, FC Vestsjælland, Lyngby, OB og til sidst AGF.
32-årige Lund, kæmpede i den forgangne sæson med skader, og han fik kun fire kampe i AGF-trøjen – to i Superligaen.
I et interview med Tipsbladet sætter han ord på karrierestoppet, som han længe har overvejet.
– Det er en beslutning, som har været undervejs i et stykke tid. Jeg tror, jeg de sidste seks måneder har gået og tænkt over, om det skulle være nu, men jeg tog den endelige beslutning den 22. juni.
– Så kan man diskutere, om der er et rigtig tidspunkt at stoppe sin fodboldkarriere på, men på den anden side er jeg lettet og spændt på de udfordringer, som venter forude.
Oliver Lund har i karrierens løb delt omklædningsrum med en række store navne, og især to spillere har imponeret ham.
Hvem er den bedste spiller, du har spillet med?
– Der er virkelig mange. Jeg går rigtig meget op i, at man tager skridt, rykker sig og udvikler sig. Til dato har jeg aldrig set en så vild udvikling, som Nicolai Jørgensen oplevede i AB, da han kom op. Det er det vildeste, jeg har været vidne til. Han fik så også en fantastisk karriere i ind- og udland.
– Rent teknisk synes jeg Rasmus Falk er en speciel spiller. Han kan nogle specielle ting, og jeg har altid været kæmpe fan af ham. Bare til træning, når du var på hold med ham, gik tingene op i en højere enhed. Det tror jeg, mange fra FCK kan nikke genkendende til.
Lund nåede i sin karriere at få løn fra fem forskellige klubber, men der er ingen tvivl om, hvilken klub han holder mest af.
– Min moderklub er AB, men det sted, hvor jeg virkelig fandt mig selv som fodboldspiller, var i OB. Jeg kom til klubben på et tidspunkt, hvor jeg havde mistet en del selvtillid og var lidt nede. Så kom jeg til en organisation, hvor der skulle omstruktureres, mange var på vej ud, fordi de var løntunge.
– Kent Nielsen var kommet til, og der fik jeg fodboldglæden tilbage. Kent var bare så dygtig, og han gav mig glæden tilbage. Det var også der, jeg blev fodboldnørd og begyndte at gå op i detaljer. Det var i OB, jeg genfandt mig selv, og det er også der, mit hjerte ligger. Min hustru og jeg var også rigtig glade for byen Odense.
Venstrebacken står noteret for 115 kampe i OB-trøjen. I AGF blev det til 33 kampe.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Fyrer landstræner to måneder før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT