Efter sidste sæson fik Karim Zaza at vide, at han ikke fik forlænget kontrakten med AaB. I stedet gjorde nordjyderne Nicolai Larsen til førstevalg, og den chance har den 20-årige målmand chancen.
Sammen med holdkammeraterne sørgede han for, at AaB ikke tabte i de syv første runder af Superligaen, og selv om der var en skønhedsplet på Nicolai Larsens præstation i aftes mod FC København, er der ikke længere nogen tvivl om, at Larsen er fremtidens mand i AaB. Derfor er parterne også gået til forhandlingsbordet for at nå til enighed om en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer.
– Der står i min kontrakt, at vi her senest i september skal begynde at forhandle om en forlængelse, og der er vi jo nu. Derfor er vi også så småt begyndt at snakke, og jeg forventer og håber, at det bliver til noget, for jeg vil rigtig gerne blive i Aalborg. Det vigtigste for mig er, at jeg her får spilletid, og hvor ville jeg ellers som 20-årig målmand kunne få spilletid på det her niveau, siger Nicolai Larsen til tipsbladet.dk.
Og heldigvis er de i AaB fuldstændig på linje med Nicolai Larsen. Klubbens sportsdirektør Lynge Jakobsen vil ikke gå i detaljer med, hvor langt fremme forhandlingerne er, men han vil gerne understrege, at klubben ønsker at beholde ham.
– Jeg kan bekræfte, at vi forhandler, og når vi har en afklaring på det, melder vi noget ud. Ikke før. Vi er godt tilfredse med Nicolais præstationer, og vi vil meget gerne beholde ham, understreger sportsdirektøren.
Nicolai Larsen skiftede i sommeren 2010 fra Lyngby til AaB, hvor han fik en toårig kontrakt. Larsen kom til som 19-årig reserve, men er nu et år ældre og førstemålmand i klubben, så mon ikke keeperen kan se frem til at få lidt mere i lønningsposen i hans nye AaB-kontrakt.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud
USA spiller sig videre trods rødt kort
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson