Efter sidste sæson fik Karim Zaza at vide, at han ikke fik forlænget kontrakten med AaB. I stedet gjorde nordjyderne Nicolai Larsen til førstevalg, og den chance har den 20-årige målmand chancen.
Sammen med holdkammeraterne sørgede han for, at AaB ikke tabte i de syv første runder af Superligaen, og selv om der var en skønhedsplet på Nicolai Larsens præstation i aftes mod FC København, er der ikke længere nogen tvivl om, at Larsen er fremtidens mand i AaB. Derfor er parterne også gået til forhandlingsbordet for at nå til enighed om en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer.
– Der står i min kontrakt, at vi her senest i september skal begynde at forhandle om en forlængelse, og der er vi jo nu. Derfor er vi også så småt begyndt at snakke, og jeg forventer og håber, at det bliver til noget, for jeg vil rigtig gerne blive i Aalborg. Det vigtigste for mig er, at jeg her får spilletid, og hvor ville jeg ellers som 20-årig målmand kunne få spilletid på det her niveau, siger Nicolai Larsen til tipsbladet.dk.
Og heldigvis er de i AaB fuldstændig på linje med Nicolai Larsen. Klubbens sportsdirektør Lynge Jakobsen vil ikke gå i detaljer med, hvor langt fremme forhandlingerne er, men han vil gerne understrege, at klubben ønsker at beholde ham.
– Jeg kan bekræfte, at vi forhandler, og når vi har en afklaring på det, melder vi noget ud. Ikke før. Vi er godt tilfredse med Nicolais præstationer, og vi vil meget gerne beholde ham, understreger sportsdirektøren.
Nicolai Larsen skiftede i sommeren 2010 fra Lyngby til AaB, hvor han fik en toårig kontrakt. Larsen kom til som 19-årig reserve, men er nu et år ældre og førstemålmand i klubben, så mon ikke keeperen kan se frem til at få lidt mere i lønningsposen i hans nye AaB-kontrakt.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Falsk Morten Frendrup-historie i omløb
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER