Efter sidste sæson fik Karim Zaza at vide, at han ikke fik forlænget kontrakten med AaB. I stedet gjorde nordjyderne Nicolai Larsen til førstevalg, og den chance har den 20-årige målmand chancen.
Sammen med holdkammeraterne sørgede han for, at AaB ikke tabte i de syv første runder af Superligaen, og selv om der var en skønhedsplet på Nicolai Larsens præstation i aftes mod FC København, er der ikke længere nogen tvivl om, at Larsen er fremtidens mand i AaB. Derfor er parterne også gået til forhandlingsbordet for at nå til enighed om en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer.
– Der står i min kontrakt, at vi her senest i september skal begynde at forhandle om en forlængelse, og der er vi jo nu. Derfor er vi også så småt begyndt at snakke, og jeg forventer og håber, at det bliver til noget, for jeg vil rigtig gerne blive i Aalborg. Det vigtigste for mig er, at jeg her får spilletid, og hvor ville jeg ellers som 20-årig målmand kunne få spilletid på det her niveau, siger Nicolai Larsen til tipsbladet.dk.
Og heldigvis er de i AaB fuldstændig på linje med Nicolai Larsen. Klubbens sportsdirektør Lynge Jakobsen vil ikke gå i detaljer med, hvor langt fremme forhandlingerne er, men han vil gerne understrege, at klubben ønsker at beholde ham.
– Jeg kan bekræfte, at vi forhandler, og når vi har en afklaring på det, melder vi noget ud. Ikke før. Vi er godt tilfredse med Nicolais præstationer, og vi vil meget gerne beholde ham, understreger sportsdirektøren.
Nicolai Larsen skiftede i sommeren 2010 fra Lyngby til AaB, hvor han fik en toårig kontrakt. Larsen kom til som 19-årig reserve, men er nu et år ældre og førstemålmand i klubben, så mon ikke keeperen kan se frem til at få lidt mere i lønningsposen i hans nye AaB-kontrakt.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Napoli-chok på vej
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby