Nicolai Larsen og AaB forhandler kontrakt

AaB har med succés gjort Nicolai Larsen til Superliga-holdets førstevalg. Nu forhandler parterne om at forlænge Larsens kontrakt.



Efter sidste sæson fik Karim Zaza at vide, at han ikke fik forlænget kontrakten med AaB. I stedet gjorde nordjyderne Nicolai Larsen til førstevalg, og den chance har den 20-årige målmand chancen.

Sammen med holdkammeraterne sørgede han for, at AaB ikke tabte i de syv første runder af Superligaen, og selv om der var en skønhedsplet på Nicolai Larsens præstation i aftes mod FC København, er der ikke længere nogen tvivl om, at Larsen er fremtidens mand i AaB. Derfor er parterne også gået til forhandlingsbordet for at nå til enighed om en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer.

– Der står i min kontrakt, at vi her senest i september skal begynde at forhandle om en forlængelse, og der er vi jo nu. Derfor er vi også så småt begyndt at snakke, og jeg forventer og håber, at det bliver til noget, for jeg vil rigtig gerne blive i Aalborg. Det vigtigste for mig er, at jeg her får spilletid, og hvor ville jeg ellers som 20-årig målmand kunne få spilletid på det her niveau, siger Nicolai Larsen til tipsbladet.dk.

Og heldigvis er de i AaB fuldstændig på linje med Nicolai Larsen. Klubbens sportsdirektør Lynge Jakobsen vil ikke gå i detaljer med, hvor langt fremme forhandlingerne er, men han vil gerne understrege, at klubben ønsker at beholde ham.

– Jeg kan bekræfte, at vi forhandler, og når vi har en afklaring på det, melder vi noget ud. Ikke før. Vi er godt tilfredse med Nicolais præstationer, og vi vil meget gerne beholde ham, understreger sportsdirektøren.

Nicolai Larsen skiftede i sommeren 2010 fra Lyngby til AaB, hvor han fik en toårig kontrakt. Larsen kom til som 19-årig reserve, men er nu et år ældre og førstemålmand i klubben, så mon ikke keeperen kan se frem til at få lidt mere i lønningsposen i hans nye AaB-kontrakt.





Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Skidt nyt om Lukas Lerager

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Bayern München laver vildt comeback

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”