Nicolai Larsen og AaB forhandler kontrakt

AaB har med succés gjort Nicolai Larsen til Superliga-holdets førstevalg. Nu forhandler parterne om at forlænge Larsens kontrakt.



Efter sidste sæson fik Karim Zaza at vide, at han ikke fik forlænget kontrakten med AaB. I stedet gjorde nordjyderne Nicolai Larsen til førstevalg, og den chance har den 20-årige målmand chancen.

Sammen med holdkammeraterne sørgede han for, at AaB ikke tabte i de syv første runder af Superligaen, og selv om der var en skønhedsplet på Nicolai Larsens præstation i aftes mod FC København, er der ikke længere nogen tvivl om, at Larsen er fremtidens mand i AaB. Derfor er parterne også gået til forhandlingsbordet for at nå til enighed om en forlængelse af den kontrakt, der udløber til sommer.

– Der står i min kontrakt, at vi her senest i september skal begynde at forhandle om en forlængelse, og der er vi jo nu. Derfor er vi også så småt begyndt at snakke, og jeg forventer og håber, at det bliver til noget, for jeg vil rigtig gerne blive i Aalborg. Det vigtigste for mig er, at jeg her får spilletid, og hvor ville jeg ellers som 20-årig målmand kunne få spilletid på det her niveau, siger Nicolai Larsen til tipsbladet.dk.

Og heldigvis er de i AaB fuldstændig på linje med Nicolai Larsen. Klubbens sportsdirektør Lynge Jakobsen vil ikke gå i detaljer med, hvor langt fremme forhandlingerne er, men han vil gerne understrege, at klubben ønsker at beholde ham.

– Jeg kan bekræfte, at vi forhandler, og når vi har en afklaring på det, melder vi noget ud. Ikke før. Vi er godt tilfredse med Nicolais præstationer, og vi vil meget gerne beholde ham, understreger sportsdirektøren.

Nicolai Larsen skiftede i sommeren 2010 fra Lyngby til AaB, hvor han fik en toårig kontrakt. Larsen kom til som 19-årig reserve, men er nu et år ældre og førstemålmand i klubben, så mon ikke keeperen kan se frem til at få lidt mere i lønningsposen i hans nye AaB-kontrakt.







LIVE

TransferLIVE: OB sælger til Portugal

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Spændende transfermelding om Maxsø

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Begejstret for Jacob Neestrup

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

England – Argentina

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Italiensk skandale afblæst

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Transferbombe i Manchester United

FC København-transfer bremses af denne årsag

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys