Nicolai Vallys glæder sig: ‘Enormt dygtig’

Nicolai Vallys har stor ros til overs for Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Onsdag var der hvid røg i Brøndby IF. 

Vestegnsklubben udpegede sin nye træner, og som Tipsbladet havde afsløret, var der tale om tidligere assistenttræner Frederik Birk på en længerevarende aftale. 

Fredag mødte Frederik Birk så pressen for første gang siden forfremmelsen, ligesom også flere spillere stillede op. Og her var den nyvalgte cheftræner selvfølgelig det helt store samtaleemne.   

– Jeg ser det som oplagt på en måde. Det har været fint, når vi har haft ham det sidste år, og han er en dygtig træner. Så jeg glæder mig, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer: 

– Jeg tror, at alle har kunnet mærke på den måde, han har været, når han har fået chancen, at han er en naturlig leder, og han er en person, der er klar til det. 

– Oveni det har han fuld opbakning fra truppen, og han er en træner, som har haft en kæmpe rolle, mens jeg har været her. Så jeg synes, at han er det rigtige valg.

Om at Frederik Birk nu skal gå fra at være assistenttræner eller vikarierende cheftræner til at blive fast cheftræner, det fylder ikke meget hos Brøndby-stjernen. 

– Jeg tænker ikke så meget om det. Det er ikke noget, som jeg skal tænke så meget over. Jeg forholder mig til, at han er min cheftræner, og jeg tænker, at han finder sin vej i at gå fra assistent til cheftræner. 

– Som assistent har han haft en stor rolle, og han er en leder med meget stor autoritet, når han taler, og så er han enormt dygtig fodboldfagligt. All-round rigtig dygtig. Han har ikke så meget erfaring, men det er ikke noget, jeg kan mærke, og det er vel naturligt. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Nicolai Vallys i aktion for Brøndby. Foto: Alamy

Brøndby-anfører var ikke med på råd 

Også Brøndbys anfører, Jacob Rasmussen, blev fredag ved middagstid spurgt ind til valget af Frederik Birk.

– Et spændende valg, siger han og tilføjer: 

– Jeg tror, at alle vidste, at Birk var i spil til at blive træner, så jeg ved ikke, om det er overraskende. For os bliver det en lille omvæltning, at han skal være cheftræner og ikke assistenttræner, men vi ved jo alle, hvad han står for, så på den måde var det måske også en okay løsning for os alle sammen.

Blev du spurgt ind til dine tanker i processen? 

– Nej. Det skal jeg heller ikke være en del af. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være træner. 

– Jeg tror godt, at folk ved, hvad mine tanker er i forhold til Birk, men jeg er ikke blevet spurgt ind til, om det er en god idé. Jeg tror heller ikke, at det var nødvendigt, siger Jacob Rasmussen, der glæder sig over, at Brøndby IF nu har fundet både en fodbolddirektør og permanent cheftræner: 

– Det siger lidt sig selv, at det er rart. Så kan man få noget arbejdsro og arbejde i sammen retning alle sammen.

Brøndby IF har i denne uge taget hul på forberedelserne til forårssæsonen, hvor de skal jagte en plads i pokalfinalen samt en topplacering i Superligaen. 



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

– Han har været en decideret atombombe

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Han peger på Simon Kjær

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Overvejer Mathias Jensen-køb

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Presset Frank: Her er vores store problem

Magisk aften for FC København-stjerne

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

– Et frygteligt scenarie

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Henter dansker – får god pakke

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’