Nicolai Vallys glæder sig: ‘Enormt dygtig’

Nicolai Vallys har stor ros til overs for Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Onsdag var der hvid røg i Brøndby IF. 

Vestegnsklubben udpegede sin nye træner, og som Tipsbladet havde afsløret, var der tale om tidligere assistenttræner Frederik Birk på en længerevarende aftale. 

Fredag mødte Frederik Birk så pressen for første gang siden forfremmelsen, ligesom også flere spillere stillede op. Og her var den nyvalgte cheftræner selvfølgelig det helt store samtaleemne.   

– Jeg ser det som oplagt på en måde. Det har været fint, når vi har haft ham det sidste år, og han er en dygtig træner. Så jeg glæder mig, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer: 

– Jeg tror, at alle har kunnet mærke på den måde, han har været, når han har fået chancen, at han er en naturlig leder, og han er en person, der er klar til det. 

– Oveni det har han fuld opbakning fra truppen, og han er en træner, som har haft en kæmpe rolle, mens jeg har været her. Så jeg synes, at han er det rigtige valg.

Om at Frederik Birk nu skal gå fra at være assistenttræner eller vikarierende cheftræner til at blive fast cheftræner, det fylder ikke meget hos Brøndby-stjernen. 

– Jeg tænker ikke så meget om det. Det er ikke noget, som jeg skal tænke så meget over. Jeg forholder mig til, at han er min cheftræner, og jeg tænker, at han finder sin vej i at gå fra assistent til cheftræner. 

– Som assistent har han haft en stor rolle, og han er en leder med meget stor autoritet, når han taler, og så er han enormt dygtig fodboldfagligt. All-round rigtig dygtig. Han har ikke så meget erfaring, men det er ikke noget, jeg kan mærke, og det er vel naturligt. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Nicolai Vallys i aktion for Brøndby. Foto: Alamy

Brøndby-anfører var ikke med på råd 

Også Brøndbys anfører, Jacob Rasmussen, blev fredag ved middagstid spurgt ind til valget af Frederik Birk.

– Et spændende valg, siger han og tilføjer: 

– Jeg tror, at alle vidste, at Birk var i spil til at blive træner, så jeg ved ikke, om det er overraskende. For os bliver det en lille omvæltning, at han skal være cheftræner og ikke assistenttræner, men vi ved jo alle, hvad han står for, så på den måde var det måske også en okay løsning for os alle sammen.

Blev du spurgt ind til dine tanker i processen? 

– Nej. Det skal jeg heller ikke være en del af. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være træner. 

– Jeg tror godt, at folk ved, hvad mine tanker er i forhold til Birk, men jeg er ikke blevet spurgt ind til, om det er en god idé. Jeg tror heller ikke, at det var nødvendigt, siger Jacob Rasmussen, der glæder sig over, at Brøndby IF nu har fundet både en fodbolddirektør og permanent cheftræner: 

– Det siger lidt sig selv, at det er rart. Så kan man få noget arbejdsro og arbejde i sammen retning alle sammen.

Brøndby IF har i denne uge taget hul på forberedelserne til forårssæsonen, hvor de skal jagte en plads i pokalfinalen samt en topplacering i Superligaen. 





LIVE

VM-LIVE: Flere VM-rekorder slået i de første kampe

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby henter Alexander Drexel

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg