Nicolai Vallys glæder sig: ‘Enormt dygtig’

Nicolai Vallys har stor ros til overs for Brøndbys nye cheftræner, Frederik Birk.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Onsdag var der hvid røg i Brøndby IF. 

Vestegnsklubben udpegede sin nye træner, og som Tipsbladet havde afsløret, var der tale om tidligere assistenttræner Frederik Birk på en længerevarende aftale. 

Fredag mødte Frederik Birk så pressen for første gang siden forfremmelsen, ligesom også flere spillere stillede op. Og her var den nyvalgte cheftræner selvfølgelig det helt store samtaleemne.   

– Jeg ser det som oplagt på en måde. Det har været fint, når vi har haft ham det sidste år, og han er en dygtig træner. Så jeg glæder mig, siger Nicolai Vallys til Tipsbladet og den fremmødte presse og tilføjer: 

– Jeg tror, at alle har kunnet mærke på den måde, han har været, når han har fået chancen, at han er en naturlig leder, og han er en person, der er klar til det. 

– Oveni det har han fuld opbakning fra truppen, og han er en træner, som har haft en kæmpe rolle, mens jeg har været her. Så jeg synes, at han er det rigtige valg.

Om at Frederik Birk nu skal gå fra at være assistenttræner eller vikarierende cheftræner til at blive fast cheftræner, det fylder ikke meget hos Brøndby-stjernen. 

– Jeg tænker ikke så meget om det. Det er ikke noget, som jeg skal tænke så meget over. Jeg forholder mig til, at han er min cheftræner, og jeg tænker, at han finder sin vej i at gå fra assistent til cheftræner. 

– Som assistent har han haft en stor rolle, og han er en leder med meget stor autoritet, når han taler, og så er han enormt dygtig fodboldfagligt. All-round rigtig dygtig. Han har ikke så meget erfaring, men det er ikke noget, jeg kan mærke, og det er vel naturligt. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Nicolai Vallys i aktion for Brøndby. Foto: Alamy

Brøndby-anfører var ikke med på råd 

Også Brøndbys anfører, Jacob Rasmussen, blev fredag ved middagstid spurgt ind til valget af Frederik Birk.

– Et spændende valg, siger han og tilføjer: 

– Jeg tror, at alle vidste, at Birk var i spil til at blive træner, så jeg ved ikke, om det er overraskende. For os bliver det en lille omvæltning, at han skal være cheftræner og ikke assistenttræner, men vi ved jo alle, hvad han står for, så på den måde var det måske også en okay løsning for os alle sammen.

Blev du spurgt ind til dine tanker i processen? 

– Nej. Det skal jeg heller ikke være en del af. Det er ikke mig, der skal bestemme, hvem der skal være træner. 

– Jeg tror godt, at folk ved, hvad mine tanker er i forhold til Birk, men jeg er ikke blevet spurgt ind til, om det er en god idé. Jeg tror heller ikke, at det var nødvendigt, siger Jacob Rasmussen, der glæder sig over, at Brøndby IF nu har fundet både en fodbolddirektør og permanent cheftræner: 

– Det siger lidt sig selv, at det er rart. Så kan man få noget arbejdsro og arbejde i sammen retning alle sammen.

Brøndby IF har i denne uge taget hul på forberedelserne til forårssæsonen, hvor de skal jagte en plads i pokalfinalen samt en topplacering i Superligaen. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Hård dom over Kvistgaarden

Superliga-klub tæt på FCK’er

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Frankrig – Sverige



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Holland – Marokko

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”