Officielt: Niels Frederiksen præsenteret i ny klub

Niels Frederiksen får en toårig aftale med Lech Poznan, bekræfter klubben på X.



Brøndbys seneste mestertræner, Niels Frederiksen, har fået nyt job.

Den polske storklub Lech Poznan bekræfter på det sociale medie X, at Frederiksen tirsdag har skrevet under på en toårig kontrakt med klubben gældende fra den nye sæson efter sommerferien.

Han var senest cheftræner i Brøndby, som han gjorde til dansk mester i 2021. I november 2022 sluttede samarbejdet efter en periode med dårlige resultater.

– Han er en erfaren træner, der har haft lange kontrakter alle steder og givet stabilitet, siger sportsdirektør Tomasz Rząsa til klubbens hjemmeside.

Han fremhæver, at han stod bag Brøndbys første mesterskab i 16 år.

– Det er en af de største klubber i Skandinavien, hvor der altid er pres på for at kæmpe om titler. Det er det samme hos os.

Lech Poznan er traditionelt en af de største klubber i Polen. Klubben har været polsk mester otte gange og pokalvinder fem gange, og det senest mesterskab blev hjemført i 2022.

10 gange i de seneste 15 sæsoner er det endt med en slutplacering i top-3 og derefter fem europæiske gruppespil.

Ved præsentationen tirsdag siger Frederiksen, at han har tre hovedopgaver foran sig:

– Først og fremmest og vigtigst af alt er jeg i Poznan for at vinde trofæer og spille i Europa. Jeg vil også gerne bidrage til udviklingen af klubben, holdet og individuelle spillere.

– Jeg ved, at Lech kan prale af det bedste akademi i Polen, og mit mål vil være at introducere spillere ordentligt til førsteholdet.

– Desuden er jeg opmærksom på de følelser og den passion, som Lech fremkalder i regionen. Jeg vil gerne have, at fansene er stolte og entusiastiske, når de ser vores kampe, siger Niels Frederiksen.

Aktuelt ligger klubben blot nummer fem i den bedste polske række, Ekstraklasa, inden sæsonens sidste to spillerunder.

53-årige Frederiksen stod i spidsen for Brøndby i 143 kampe fra 2019 til 2022.

Forinden var han i fire år U21-landstræner, efter at han havde haft en succesfuld periode i Esbjerg og før da Lyngby.

Han kommer til Polen med erfaring fra mere end 400 kampe som cheftræner.

Den får han givetvis brug for i sin nye klub, hvor der har været flittige udskiftninger på trænersædet i nyere tid.

Frederiksen bliver den tiende cheftræner i Lech Poznan siden 2014, hvis man fraregner en håndfuld vikarer med under ti kampe.

/ritzau/





Kæmpekøb retur til FC København?

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Spår stor transferaktivitet i FC København

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’