Officielt: Niels Frederiksen præsenteret i ny klub

Niels Frederiksen får en toårig aftale med Lech Poznan, bekræfter klubben på X.



Brøndbys seneste mestertræner, Niels Frederiksen, har fået nyt job.

Den polske storklub Lech Poznan bekræfter på det sociale medie X, at Frederiksen tirsdag har skrevet under på en toårig kontrakt med klubben gældende fra den nye sæson efter sommerferien.

Han var senest cheftræner i Brøndby, som han gjorde til dansk mester i 2021. I november 2022 sluttede samarbejdet efter en periode med dårlige resultater.

– Han er en erfaren træner, der har haft lange kontrakter alle steder og givet stabilitet, siger sportsdirektør Tomasz Rząsa til klubbens hjemmeside.

Han fremhæver, at han stod bag Brøndbys første mesterskab i 16 år.

– Det er en af de største klubber i Skandinavien, hvor der altid er pres på for at kæmpe om titler. Det er det samme hos os.

Lech Poznan er traditionelt en af de største klubber i Polen. Klubben har været polsk mester otte gange og pokalvinder fem gange, og det senest mesterskab blev hjemført i 2022.

10 gange i de seneste 15 sæsoner er det endt med en slutplacering i top-3 og derefter fem europæiske gruppespil.

Ved præsentationen tirsdag siger Frederiksen, at han har tre hovedopgaver foran sig:

– Først og fremmest og vigtigst af alt er jeg i Poznan for at vinde trofæer og spille i Europa. Jeg vil også gerne bidrage til udviklingen af klubben, holdet og individuelle spillere.

– Jeg ved, at Lech kan prale af det bedste akademi i Polen, og mit mål vil være at introducere spillere ordentligt til førsteholdet.

– Desuden er jeg opmærksom på de følelser og den passion, som Lech fremkalder i regionen. Jeg vil gerne have, at fansene er stolte og entusiastiske, når de ser vores kampe, siger Niels Frederiksen.

Aktuelt ligger klubben blot nummer fem i den bedste polske række, Ekstraklasa, inden sæsonens sidste to spillerunder.

53-årige Frederiksen stod i spidsen for Brøndby i 143 kampe fra 2019 til 2022.

Forinden var han i fire år U21-landstræner, efter at han havde haft en succesfuld periode i Esbjerg og før da Lyngby.

Han kommer til Polen med erfaring fra mere end 400 kampe som cheftræner.

Den får han givetvis brug for i sin nye klub, hvor der har været flittige udskiftninger på trænersædet i nyere tid.

Frederiksen bliver den tiende cheftræner i Lech Poznan siden 2014, hvis man fraregner en håndfuld vikarer med under ti kampe.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

FC København – OB

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Andreas Christensen afviser tilbud

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs