FC Midtjylland har været hårdt ramt af coronaudbrud i truppen på det seneste, og der har også været smittetilfælde i Brøndby IF, hvor Andreas Bruus i sidste uge afleverede en positiv test.
Det er næppe tilfældigt, at der går flere i fælden hos topholdene end i de øvrige Superliga-klubber. Det mener Brøndby-træner Niels Frederiksen.
Brøndbys mestertræner fortæller, at de klubber, der repræsenterer Danmark i Europa, skal foretage langt flere tests end de resterende klubber i Superligaen.
– Det er faktisk en ulempe for de danske hold, der spiller i Europa i øjeblikket, fordi de skal af hensyn til UEFA indføre nye tests – også selv om man er færdigvaccineret. Det skal de andre klubber ikke, og de kan jo lige så godt have smittetilfælde, som vi kan. Man finder dem bare ikke. Så det er lidt noget rod, siger Niels Frederiksen til tipsbladet.dk og slår fast:
– Men vi skal ikke brokke os, og vi glæder os til at spille Europa. Vi håber, vi undgår for mange coronatilfælde.
Brøndby IF måtte foruden Andreas Bruus også undvære Josip Radosevic i den seneste kamp mod Vejle Boldklub. Kroaten har ikke selv fået konstateret coronavirus, men han har været i nærkontakt med en smittet og har derfor været i isolation.
Josip Radosevic ventes dog at være tilbage på søndag mod FC København.
– Jeg har en forhåbning om, at han er klar på søndag. Vi tester ham løbende, og han er ude af karantænen nu her, men derfor skal han stadig testes. Det skal de jo alle sammen, fordi vi skal ud og spille europæisk, lyder det fra Niels Frederiksen.
Brøndby IF skal i ilden i Europa første gang den 17. august, når de danske mestre møder Red Bull Salzburg i Champions League-playoff.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
OPTAKT
Mexico – Ecuador
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
