FC Midtjylland har været hårdt ramt af coronaudbrud i truppen på det seneste, og der har også været smittetilfælde i Brøndby IF, hvor Andreas Bruus i sidste uge afleverede en positiv test.
Det er næppe tilfældigt, at der går flere i fælden hos topholdene end i de øvrige Superliga-klubber. Det mener Brøndby-træner Niels Frederiksen.
Brøndbys mestertræner fortæller, at de klubber, der repræsenterer Danmark i Europa, skal foretage langt flere tests end de resterende klubber i Superligaen.
– Det er faktisk en ulempe for de danske hold, der spiller i Europa i øjeblikket, fordi de skal af hensyn til UEFA indføre nye tests – også selv om man er færdigvaccineret. Det skal de andre klubber ikke, og de kan jo lige så godt have smittetilfælde, som vi kan. Man finder dem bare ikke. Så det er lidt noget rod, siger Niels Frederiksen til tipsbladet.dk og slår fast:
– Men vi skal ikke brokke os, og vi glæder os til at spille Europa. Vi håber, vi undgår for mange coronatilfælde.
Brøndby IF måtte foruden Andreas Bruus også undvære Josip Radosevic i den seneste kamp mod Vejle Boldklub. Kroaten har ikke selv fået konstateret coronavirus, men han har været i nærkontakt med en smittet og har derfor været i isolation.
Josip Radosevic ventes dog at være tilbage på søndag mod FC København.
– Jeg har en forhåbning om, at han er klar på søndag. Vi tester ham løbende, og han er ude af karantænen nu her, men derfor skal han stadig testes. Det skal de jo alle sammen, fordi vi skal ud og spille europæisk, lyder det fra Niels Frederiksen.
Brøndby IF skal i ilden i Europa første gang den 17. august, når de danske mestre møder Red Bull Salzburg i Champions League-playoff.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
