FC Midtjylland har været hårdt ramt af coronaudbrud i truppen på det seneste, og der har også været smittetilfælde i Brøndby IF, hvor Andreas Bruus i sidste uge afleverede en positiv test.
Det er næppe tilfældigt, at der går flere i fælden hos topholdene end i de øvrige Superliga-klubber. Det mener Brøndby-træner Niels Frederiksen.
Brøndbys mestertræner fortæller, at de klubber, der repræsenterer Danmark i Europa, skal foretage langt flere tests end de resterende klubber i Superligaen.
– Det er faktisk en ulempe for de danske hold, der spiller i Europa i øjeblikket, fordi de skal af hensyn til UEFA indføre nye tests – også selv om man er færdigvaccineret. Det skal de andre klubber ikke, og de kan jo lige så godt have smittetilfælde, som vi kan. Man finder dem bare ikke. Så det er lidt noget rod, siger Niels Frederiksen til tipsbladet.dk og slår fast:
– Men vi skal ikke brokke os, og vi glæder os til at spille Europa. Vi håber, vi undgår for mange coronatilfælde.
Brøndby IF måtte foruden Andreas Bruus også undvære Josip Radosevic i den seneste kamp mod Vejle Boldklub. Kroaten har ikke selv fået konstateret coronavirus, men han har været i nærkontakt med en smittet og har derfor været i isolation.
Josip Radosevic ventes dog at være tilbage på søndag mod FC København.
– Jeg har en forhåbning om, at han er klar på søndag. Vi tester ham løbende, og han er ude af karantænen nu her, men derfor skal han stadig testes. Det skal de jo alle sammen, fordi vi skal ud og spille europæisk, lyder det fra Niels Frederiksen.
Brøndby IF skal i ilden i Europa første gang den 17. august, når de danske mestre møder Red Bull Salzburg i Champions League-playoff.
LIVE
TransferLIVE: Teaser for skifte?
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Frankrig – Spanien
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese
NYHEDER
