• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Niels Frederiksen fyret: Her er hans reaktion

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

Niels Frederiksen er færdig i Brøndby IF efter mere end tre år som cheftræner.

Af Ole Hoffskov

Brøndby IF har mandag morgen fyret cheftræner Niels Frederiksen.

Klubbens tidligere mestertræner har i denne sæson stået i spidsen for et mandskab, der har underpræsteret voldsomt i Superligaen og desuden blev ekspederet tidligt ud af Europa og pokalturneringen.

Derfor har Brøndby nu valgt at skille sig af med Niels Frederiksen et halvt år før kontraktudløb - en fyring, hovedpersonen tager i stiv arm.

- Jeg har haft 3½ fantastiske år i Brøndby IF med mange gode kollegaer, oplevelser og mindeværdige øjeblikke. De resultater, der er blevet skabt, har i min optik været på toppen af, hvad man kunne forvente. Naturligvis med klubbens første mesterskab og europæiske gruppespil i 16 år som det største. Den glæde og eufori som det skabte blandt så mange, vil jeg huske for altid, siger Niels Frederiksen og fortsætter:

- Mere spilletid til og udvikling af egne talenter var en væsentlig strategisk opgave, der skulle løftes, da jeg blev ansat. Jeg synes, vi i fællesskab er kommet rigtig langt på det punkt.  Jeg er stolt over, at vi lykkedes med at give så mange af klubbens egne Masterclass-talenter debut i Brøndby-trøjen. Flere er blevet store Superliga-profiler – nogle er endda allerede solgt videre til større adresser.

- Jeg vil gerne rette en stor tak til klubben og til alle i staben og spillerne samt alle i Masterclass for et stærkt, givtigt og loyalt samarbejde. I har alle bidraget til, at klubben – i mine øjne på mange punkter – er blevet både stærkere og sundere. I og hele Brøndby IF ønskes alt det bedste fremover.

Det er stadig uvist, hvem der bliver ny cheftræner i Brøndby IF. 

Brøndby IF overvintrer som nummer 10 i Superligaen.