Søndagens sejr over Silkeborg betyder, at Brøndby fortsat har mulighed for at skulle spille europæiske kampe i næste sæson.
Mængden af kampe afhænger af, om FC Midtjylland vinder pokalfinalen.
For bliver FCM pokalmester, går Brøndby direkte videre til Conference League-kvalifikationen og skal derfor ikke spille en playoffkamp mod Viborg, der vandt kvalifikationsspillet.
I stedet ville det altså blive AaB, der skal møde Viborg i playoffkampen.
Brøndby-træner Niels Frederiksen synes, at kampen mellem Superligaens fjerde- og syvendeplads er en mærkelig størrelse, som i bund og grund er lidt unfair.
– Alle synes jo, at kampen mellem fjerde- og syvendepladsen er mærkelig. Men som jeg har forstået det, så var det det, der skulle til, da det blev lavet om til det her slutspil, for så skulle de også have noget at spille for dernede.
– Jeg er ikke nødvendigvis enig i, at der skal være en kamp mellem nummer fire og syv. Jeg mener ikke nødvendigvis, at det er en fair måde at gøre det på, men det var en del af handlen, da strukturen skulle laves.
– Det er noget politik, og jeg er ikke politiker, jeg er fodboldtræner. Men det kan synes lidt urimeligt, men det er sådan, det er, og det forholder vi os til, siger Niels Frederiksen.
Havde det ikke været for Brøndbys gode sæsonafslutning, havde en mulig plads i Europa været forduftet.
Alligevel synes Niels Frederiksen, at der er mange ting, der skal gøres bedre i næste sæson, hvis der skal drømmes om medaljer.
– Hvis vi skal spille med helt i toppen i næste sæson, skal vi score flere mål, end vi har gjort i denne sæson.
– Vi kommer ikke til at spille om medaljer, når vi ikke scorer flere mål. Så vi skal være dygtigere til at producere chancer og score mål, mener Brøndby-træneren.
På trods af de mange svingende resultater i sæsonen synes Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden, at sæsonen har været acceptabel.
– Overordnet set synes jeg, at det har været en fin sæson. Men der er selvfølgelig nogle, der vil sige, at når vi har været i den resultatmæssige krise, som vi var i, så er sæsonen ikke godkendt.
– Men vi er et hold, der står sammen, og et hold der formår at komme ud af sådan en krise, fastslår den unge Brøndby-spiller.
Formår FCM ikke at vinde pokalfinalen, skal Brøndby møde Viborg søndag 29. maj i en kamp om europæisk kvalifikation.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
NYHEDER
Officielt: Nu er Nagelsmann færdig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
EKSKLUSIVT
