Niels Frederiksen undrer sig: Det er mærkeligt

Niels Frederiksen er ikke fan af strukturen, hvor fjerde- og syvendepladsen mødes i kampen om en Europa-plads.



Søndagens sejr over Silkeborg betyder, at Brøndby fortsat har mulighed for at skulle spille europæiske kampe i næste sæson.

Mængden af kampe afhænger af, om FC Midtjylland vinder pokalfinalen.

For bliver FCM pokalmester, går Brøndby direkte videre til Conference League-kvalifikationen og skal derfor ikke spille en playoffkamp mod Viborg, der vandt kvalifikationsspillet.

I stedet ville det altså blive AaB, der skal møde Viborg i playoffkampen.

Brøndby-træner Niels Frederiksen synes, at kampen mellem Superligaens fjerde- og syvendeplads er en mærkelig størrelse, som i bund og grund er lidt unfair.

– Alle synes jo, at kampen mellem fjerde- og syvendepladsen er mærkelig. Men som jeg har forstået det, så var det det, der skulle til, da det blev lavet om til det her slutspil, for så skulle de også have noget at spille for dernede.

– Jeg er ikke nødvendigvis enig i, at der skal være en kamp mellem nummer fire og syv. Jeg mener ikke nødvendigvis, at det er en fair måde at gøre det på, men det var en del af handlen, da strukturen skulle laves.

– Det er noget politik, og jeg er ikke politiker, jeg er fodboldtræner. Men det kan synes lidt urimeligt, men det er sådan, det er, og det forholder vi os til, siger Niels Frederiksen.

Havde det ikke været for Brøndbys gode sæsonafslutning, havde en mulig plads i Europa været forduftet.

Alligevel synes Niels Frederiksen, at der er mange ting, der skal gøres bedre i næste sæson, hvis der skal drømmes om medaljer.

– Hvis vi skal spille med helt i toppen i næste sæson, skal vi score flere mål, end vi har gjort i denne sæson.

– Vi kommer ikke til at spille om medaljer, når vi ikke scorer flere mål. Så vi skal være dygtigere til at producere chancer og score mål, mener Brøndby-træneren.

På trods af de mange svingende resultater i sæsonen synes Brøndby-angriberen Mathias Kvistgaarden, at sæsonen har været acceptabel.

– Overordnet set synes jeg, at det har været en fin sæson. Men der er selvfølgelig nogle, der vil sige, at når vi har været i den resultatmæssige krise, som vi var i, så er sæsonen ikke godkendt.

– Men vi er et hold, der står sammen, og et hold der formår at komme ud af sådan en krise, fastslår den unge Brøndby-spiller.

Formår FCM ikke at vinde pokalfinalen, skal Brøndby møde Viborg søndag 29. maj i en kamp om europæisk kvalifikation.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

– Alt for meget kaos i Horsens

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Brian Riemer giver råd til storklub

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Højlund med helterolle for Napoli

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Viaplay-boss langer ud efter AGF



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

‘De er glade for, at jeg snakker dansk’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

– Det skriger til himlen i Brøndby!

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Til tider virkede han modløs og opgivende

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!