Nigeria går i finalen efter kæmpe drama

Nigeria slog Sydafrika efter straffesparkskonkurrence, mens Elfenbenskysten blev finaleklar med 1-0-sejr.



Finalen om at blive afrikansk mester i fodbold kommer til at stå mellem Nigeria og Elfenbenskysten.

Det står klart efter onsdagens to semifinaler i Africa Cup of Nations.

Der skulle straffesparkskonkurrence til at afgøre den yderst dramatiske semifinale mellem Nigeria og Sydafrika. I straffesparkskonkurrencen scorede Nigeria på fire forsøg, mens Sydafrika kun scorede på to.

Den ordinære spilletid endte 1-1 efter stor dramatik i slutfasen, hvor Sydafrika udlignede, lige efter at Nigeria troede, at holdet var kommet på 2-0.

Modsat resten af kampen var første halvleg henholdende og chancefattig. Det var svært at se, at Nigerias hold bestod af prominente spillere fra europæisk fodbold, mens langt de fleste sydafrikanske spillere til daglig huserer i den hjemlige liga.

I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, før Nigeria åbnede kampens målkonto på et straffespark midt i halvlegen.

Napoli-stjernen Victor Osimhen blev fældet i feltet efter en flot dribletur. William Troost-Ekong havde det nødvendige held, da hans knap så veludførte straffespark akkurat sneg sig ind under Sydafrika-keeper Ronwen Williams.

Sydafrika skulle satse, og det gav Nigeria flere gode muligheder for at lukke kampen.

Det troede Osimhen også, at han havde gjort i det 85. minut, da han ekspederede bolden ind over stregen, men i stedet fik han og holdkammeraterne en gigantisk mental mavepuster.

Inden Osimhens scoring følte Sydafrika sig snydt for et straffespark i den anden ende, og efter et VAR-gennemsyn fik sydafrikanerne sit straffespark. I stedet for 2-0 til Nigeria udlignede Teboho Mokoena til 1-1.

I tillægstiden fik Sydafrika en kæmpe chance for at vinde kampen, men bolden blev høvlet langt over mål på en ripost, selv om Nigerias målmand lå ned.

I slutningen af den forlængede spilletid blev Sydafrika reduceret til ti mand, men det undertippede mandskab kæmpede sig frem til en straffesparkskonkurrence.

I nervedisciplinen fra pletten viste de tredobbelte vindere af turneringen sig at være for stærke for sydafrikanerne.

Nigerias finalemodstander bliver værtsnationen Elfenbenskysten, der senere onsdag vandt sin semifinale 1-0 over DR Congo.

Sebastien Haller blev matchvinder i det intense opgør, da han midt i anden halvleg flugtede bolden i mål, selv om han ikke ramte den som tiltænkt.

Finalen spilles søndag aften klokken 20.30 dansk tid i Abidjan.

/ritzau/



Dansker om Bodø/Glimt: ‘De er rimelig kolde’

Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

De vil købe FC Midtjylland-profil

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Pione Sistos millionløn skaber problemer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

På vej til storklub

Storklub lurer på Mohamed Salah

Stopper alle forhandlinger

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Spøger i kæmpeklub

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Frederik Birk bryder tavsheden

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Lurer på dyr dansk stjerne

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Pibekoncert til Thomas Frank

Philadelphia Union forhandler om dansker

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Ulve æder Gudinde i Bergamo

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’