Nigeria går i finalen efter kæmpe drama

Nigeria slog Sydafrika efter straffesparkskonkurrence, mens Elfenbenskysten blev finaleklar med 1-0-sejr.



Finalen om at blive afrikansk mester i fodbold kommer til at stå mellem Nigeria og Elfenbenskysten.

Det står klart efter onsdagens to semifinaler i Africa Cup of Nations.

Der skulle straffesparkskonkurrence til at afgøre den yderst dramatiske semifinale mellem Nigeria og Sydafrika. I straffesparkskonkurrencen scorede Nigeria på fire forsøg, mens Sydafrika kun scorede på to.

Den ordinære spilletid endte 1-1 efter stor dramatik i slutfasen, hvor Sydafrika udlignede, lige efter at Nigeria troede, at holdet var kommet på 2-0.

Modsat resten af kampen var første halvleg henholdende og chancefattig. Det var svært at se, at Nigerias hold bestod af prominente spillere fra europæisk fodbold, mens langt de fleste sydafrikanske spillere til daglig huserer i den hjemlige liga.

I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, før Nigeria åbnede kampens målkonto på et straffespark midt i halvlegen.

Napoli-stjernen Victor Osimhen blev fældet i feltet efter en flot dribletur. William Troost-Ekong havde det nødvendige held, da hans knap så veludførte straffespark akkurat sneg sig ind under Sydafrika-keeper Ronwen Williams.

Sydafrika skulle satse, og det gav Nigeria flere gode muligheder for at lukke kampen.

Det troede Osimhen også, at han havde gjort i det 85. minut, da han ekspederede bolden ind over stregen, men i stedet fik han og holdkammeraterne en gigantisk mental mavepuster.

Inden Osimhens scoring følte Sydafrika sig snydt for et straffespark i den anden ende, og efter et VAR-gennemsyn fik sydafrikanerne sit straffespark. I stedet for 2-0 til Nigeria udlignede Teboho Mokoena til 1-1.

I tillægstiden fik Sydafrika en kæmpe chance for at vinde kampen, men bolden blev høvlet langt over mål på en ripost, selv om Nigerias målmand lå ned.

I slutningen af den forlængede spilletid blev Sydafrika reduceret til ti mand, men det undertippede mandskab kæmpede sig frem til en straffesparkskonkurrence.

I nervedisciplinen fra pletten viste de tredobbelte vindere af turneringen sig at være for stærke for sydafrikanerne.

Nigerias finalemodstander bliver værtsnationen Elfenbenskysten, der senere onsdag vandt sin semifinale 1-0 over DR Congo.

Sebastien Haller blev matchvinder i det intense opgør, da han midt i anden halvleg flugtede bolden i mål, selv om han ikke ramte den som tiltænkt.

Finalen spilles søndag aften klokken 20.30 dansk tid i Abidjan.

/ritzau/





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

LIVE: AGF klarede presset!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontant dom over Elyounoussi

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Henter Mads Junker

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

En sort plet på hans eftermæle

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE