Nigeria går i finalen efter kæmpe drama

Nigeria slog Sydafrika efter straffesparkskonkurrence, mens Elfenbenskysten blev finaleklar med 1-0-sejr.



Finalen om at blive afrikansk mester i fodbold kommer til at stå mellem Nigeria og Elfenbenskysten.

Det står klart efter onsdagens to semifinaler i Africa Cup of Nations.

Der skulle straffesparkskonkurrence til at afgøre den yderst dramatiske semifinale mellem Nigeria og Sydafrika. I straffesparkskonkurrencen scorede Nigeria på fire forsøg, mens Sydafrika kun scorede på to.

Den ordinære spilletid endte 1-1 efter stor dramatik i slutfasen, hvor Sydafrika udlignede, lige efter at Nigeria troede, at holdet var kommet på 2-0.

Modsat resten af kampen var første halvleg henholdende og chancefattig. Det var svært at se, at Nigerias hold bestod af prominente spillere fra europæisk fodbold, mens langt de fleste sydafrikanske spillere til daglig huserer i den hjemlige liga.

I anden halvleg fortsatte jævnbyrdigheden, før Nigeria åbnede kampens målkonto på et straffespark midt i halvlegen.

Napoli-stjernen Victor Osimhen blev fældet i feltet efter en flot dribletur. William Troost-Ekong havde det nødvendige held, da hans knap så veludførte straffespark akkurat sneg sig ind under Sydafrika-keeper Ronwen Williams.

Sydafrika skulle satse, og det gav Nigeria flere gode muligheder for at lukke kampen.

Det troede Osimhen også, at han havde gjort i det 85. minut, da han ekspederede bolden ind over stregen, men i stedet fik han og holdkammeraterne en gigantisk mental mavepuster.

Inden Osimhens scoring følte Sydafrika sig snydt for et straffespark i den anden ende, og efter et VAR-gennemsyn fik sydafrikanerne sit straffespark. I stedet for 2-0 til Nigeria udlignede Teboho Mokoena til 1-1.

I tillægstiden fik Sydafrika en kæmpe chance for at vinde kampen, men bolden blev høvlet langt over mål på en ripost, selv om Nigerias målmand lå ned.

I slutningen af den forlængede spilletid blev Sydafrika reduceret til ti mand, men det undertippede mandskab kæmpede sig frem til en straffesparkskonkurrence.

I nervedisciplinen fra pletten viste de tredobbelte vindere af turneringen sig at være for stærke for sydafrikanerne.

Nigerias finalemodstander bliver værtsnationen Elfenbenskysten, der senere onsdag vandt sin semifinale 1-0 over DR Congo.

Sebastien Haller blev matchvinder i det intense opgør, da han midt i anden halvleg flugtede bolden i mål, selv om han ikke ramte den som tiltænkt.

Finalen spilles søndag aften klokken 20.30 dansk tid i Abidjan.

/ritzau/



Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

AGF nærmer sig angriber

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

FC København scorer 16 millioner kroner

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Bekræftet: Færdig

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Belønnes af FC København

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Brøndby straffet – får stor bøde

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

FCM taber til AS Roma i Europa League

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Les Dogues kvæler kroater

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke