Gasperini: Så er Leverkusen ikke så gode

Ademola Lookman scorede hattrick for Atalanta, der vandt Europa League-finalen med 3-0 over Bayer Leverkusen.



For første gang i klubbens historie vandt Atalanta onsdag aften Europa League, da det italienske mandskab i finalen besejrede tyske Bayer Leverkusen med 3-0.

Sejren kom i høj grad i hus takket være den 26-årige nigerianer Ademola Lookmans hattrick.

– Det er en af de bedste aftenener i mit liv. Det var en fantastisk præstation fra hele holdet. Jeg er så glad for sejren. Vi skrev historie i aften, siger Lookman efter triumfen til mediet TNT Sports.

Bayer Leverkusen havde inden opgøret ikke tabt en kamp i sæsonen. 51 gange var det tyske mandskab gået fra banen uden et nederlag.

Det skræmte dog ikke Atalanta, der kom blæsende ud til kampen med et højt pres mod den tyske bagkæde, og allerede efter 26 minutter var det italienske mandskab foran med 2-0.

– Man kan ikke bare forsvare i kampe som disse. Vi vidste, at det hold, vi skulle møde, var rigtig gode offensivt, men ikke lige så gode, når man presser dem til at forsvare. Det gik heldigvis rigtig godt lige fra start, siger Atalantas træner, Gian Piero Gasperini, til Sky Sport.

– Mere end noget andet handler det også om, hvordan vi gjorde det. Vi fortjente fuldt ud at vinde. Det er en kæmpe bedrift for os at vinde Europa League, så vi er så glade, lyder det fra Gasperini.

Trofæet er det første i 61 år til Atalanta. Det er samtidig første gang i 25 år, at et italiensk hold vinder turneringen. I 1999 vandt Parma turneringen, der dengang hed Uefa Cuppen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Uwe Rösler henter dansker

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Toptræner hylder Danmark og FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Fredberg henter italiensk legende

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor

Frankrig – Marokko



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Hylder kæmpe FCM-transfer

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller