Gasperini: Så er Leverkusen ikke så gode

Ademola Lookman scorede hattrick for Atalanta, der vandt Europa League-finalen med 3-0 over Bayer Leverkusen.



For første gang i klubbens historie vandt Atalanta onsdag aften Europa League, da det italienske mandskab i finalen besejrede tyske Bayer Leverkusen med 3-0.

Sejren kom i høj grad i hus takket være den 26-årige nigerianer Ademola Lookmans hattrick.

– Det er en af de bedste aftenener i mit liv. Det var en fantastisk præstation fra hele holdet. Jeg er så glad for sejren. Vi skrev historie i aften, siger Lookman efter triumfen til mediet TNT Sports.

Bayer Leverkusen havde inden opgøret ikke tabt en kamp i sæsonen. 51 gange var det tyske mandskab gået fra banen uden et nederlag.

Det skræmte dog ikke Atalanta, der kom blæsende ud til kampen med et højt pres mod den tyske bagkæde, og allerede efter 26 minutter var det italienske mandskab foran med 2-0.

– Man kan ikke bare forsvare i kampe som disse. Vi vidste, at det hold, vi skulle møde, var rigtig gode offensivt, men ikke lige så gode, når man presser dem til at forsvare. Det gik heldigvis rigtig godt lige fra start, siger Atalantas træner, Gian Piero Gasperini, til Sky Sport.

– Mere end noget andet handler det også om, hvordan vi gjorde det. Vi fortjente fuldt ud at vinde. Det er en kæmpe bedrift for os at vinde Europa League, så vi er så glade, lyder det fra Gasperini.

Trofæet er det første i 61 år til Atalanta. Det er samtidig første gang i 25 år, at et italiensk hold vinder turneringen. I 1999 vandt Parma turneringen, der dengang hed Uefa Cuppen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Stopper karrieren

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

De vil gerne have Jens Jønsson

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

17 minutter for United – nu skal han til VM

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK