Nigeriansk komet i FCK-søgelys

FC København følger en af Allsvenskan største, unge profiler tæt. 22-årige John Chibuike har fundet vej til mestrenes ønskeliste.



FC København har hidtil haft et forholdsvist roligt transfervindue. De danske mestre har godt nok sagt farvel til fem nøglespillere, men indtil videre er kun Johnny Thomsen, Ragnar Sigurdsson og Christian Grindheim kommet ind den anden vej. Men alt det bliver der formentlig lavet om på.

Københavnerne afsøger fortsat markedet efter en højre back og en højre kant, men nu er også en anden type spiller dukket op på mesterklubbens radar. FCK har kig på den nigerianske midtbanespiller John Chibuike.

– FC København følger ham. De har set ham gennem de sidste par måneder, men de har ikke ageret konkret endnu. Vi må se hvad der sker, når vi nå lidt længere hen i transfervinduet, siger Chibuikes agent, Marco Salvatore, til tipsbladet.dk.

22-årige John Chibuike har siden 2009 spillet for BK Häcken i Allsvenskan. Her han har igennem det seneste år til halvandet udviklet sig til en profil i Sverige, og han kaldes nu holdets vigtigste spiller. Chibuike spiller som udgangspunkt på midtbanens venstreside, men nigerianeren er alsidig og kan også dække flere andre positioner. Blandt andet i forsvaret. Sidste sommer var den lynhurtige og spilintelligente midtbanemand tæt på at blive udtaget til Nigerias VM-hold, men han blev vraget i sidste øjeblik. Det har fået ham til at hæve sit niveau endnu mere, og derfor er han pludselig på FC Københavns ønskeliste. Et sted, hvor han har det særdeles godt med at være.

– Det ville være en fantastisk mulighed for John, hvis han kom til FC København. Han ønsker at spille med på højeste niveau, og han vil spille med i Champions League. Så det ville være en drøm, der gik i opfyldelse, hvis John kom til FCK, bedyrer Marco Salvatore.

FC København er imidlertid ikke den eneste klub, der har søgelyset rettet mod John Chibuike. Også Rosenborgs norske mestre og de engelske Championship-klubber, Leicester og Southampton, følger nigerianeren tæt.





LIVE

LIVE: Skidt AGF-melding

AGF – FC Nordsjælland

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

– Det er en katastrofe for Brøndby



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil

Nu er han pludselig syg

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

‘De har grinet deres røv i laser’

Robert trækker overskrifter i udlandet

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Liverpool – Fulham

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Gift Links hylder FCK-legende



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Superliga-klub bedst i hele verden

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Mathias Zanka går viralt

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Har været uenig med Steve Cooper

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Thomas Frank er favorit til jobbet

Han er Superligaens ringeste målmand!

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN