Nigeriansk komet i FCK-søgelys

FC København følger en af Allsvenskan største, unge profiler tæt. 22-årige John Chibuike har fundet vej til mestrenes ønskeliste.



FC København har hidtil haft et forholdsvist roligt transfervindue. De danske mestre har godt nok sagt farvel til fem nøglespillere, men indtil videre er kun Johnny Thomsen, Ragnar Sigurdsson og Christian Grindheim kommet ind den anden vej. Men alt det bliver der formentlig lavet om på.

Københavnerne afsøger fortsat markedet efter en højre back og en højre kant, men nu er også en anden type spiller dukket op på mesterklubbens radar. FCK har kig på den nigerianske midtbanespiller John Chibuike.

– FC København følger ham. De har set ham gennem de sidste par måneder, men de har ikke ageret konkret endnu. Vi må se hvad der sker, når vi nå lidt længere hen i transfervinduet, siger Chibuikes agent, Marco Salvatore, til tipsbladet.dk.

22-årige John Chibuike har siden 2009 spillet for BK Häcken i Allsvenskan. Her han har igennem det seneste år til halvandet udviklet sig til en profil i Sverige, og han kaldes nu holdets vigtigste spiller. Chibuike spiller som udgangspunkt på midtbanens venstreside, men nigerianeren er alsidig og kan også dække flere andre positioner. Blandt andet i forsvaret. Sidste sommer var den lynhurtige og spilintelligente midtbanemand tæt på at blive udtaget til Nigerias VM-hold, men han blev vraget i sidste øjeblik. Det har fået ham til at hæve sit niveau endnu mere, og derfor er han pludselig på FC Københavns ønskeliste. Et sted, hvor han har det særdeles godt med at være.

– Det ville være en fantastisk mulighed for John, hvis han kom til FC København. Han ønsker at spille med på højeste niveau, og han vil spille med i Champions League. Så det ville være en drøm, der gik i opfyldelse, hvis John kom til FCK, bedyrer Marco Salvatore.

FC København er imidlertid ikke den eneste klub, der har søgelyset rettet mod John Chibuike. Også Rosenborgs norske mestre og de engelske Championship-klubber, Leicester og Southampton, følger nigerianeren tæt.





Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber


Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Danske tenniskvinder rykker ned

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Åge Hareide er alvorligt syg

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Skotland dummer sig i Grækenland

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

GOG buldrer forbi bundhold

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Ny kæmpeklub er interesseret

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Bendtner med drømmemelding for Danmark

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Riemer giver Højlund-opdatering

Chok i OB – siger op efter seks dage

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Peter Christiansen har fundet afløseren

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Ståle Solbakken sender advarsel

Landsholdsspiller på vej til Danmark? 

Aflyser pressemøde i Parken

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Her kan du se Danmark mod Belarus

Målfattigt i Moldova

Dansk stjerne udgår med sygdom

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Advarer mod at undervurdere Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder