Nigeriansk komet i FCK-søgelys

FC København følger en af Allsvenskan største, unge profiler tæt. 22-årige John Chibuike har fundet vej til mestrenes ønskeliste.



FC København har hidtil haft et forholdsvist roligt transfervindue. De danske mestre har godt nok sagt farvel til fem nøglespillere, men indtil videre er kun Johnny Thomsen, Ragnar Sigurdsson og Christian Grindheim kommet ind den anden vej. Men alt det bliver der formentlig lavet om på.

Københavnerne afsøger fortsat markedet efter en højre back og en højre kant, men nu er også en anden type spiller dukket op på mesterklubbens radar. FCK har kig på den nigerianske midtbanespiller John Chibuike.

– FC København følger ham. De har set ham gennem de sidste par måneder, men de har ikke ageret konkret endnu. Vi må se hvad der sker, når vi nå lidt længere hen i transfervinduet, siger Chibuikes agent, Marco Salvatore, til tipsbladet.dk.

22-årige John Chibuike har siden 2009 spillet for BK Häcken i Allsvenskan. Her han har igennem det seneste år til halvandet udviklet sig til en profil i Sverige, og han kaldes nu holdets vigtigste spiller. Chibuike spiller som udgangspunkt på midtbanens venstreside, men nigerianeren er alsidig og kan også dække flere andre positioner. Blandt andet i forsvaret. Sidste sommer var den lynhurtige og spilintelligente midtbanemand tæt på at blive udtaget til Nigerias VM-hold, men han blev vraget i sidste øjeblik. Det har fået ham til at hæve sit niveau endnu mere, og derfor er han pludselig på FC Københavns ønskeliste. Et sted, hvor han har det særdeles godt med at være.

– Det ville være en fantastisk mulighed for John, hvis han kom til FC København. Han ønsker at spille med på højeste niveau, og han vil spille med i Champions League. Så det ville være en drøm, der gik i opfyldelse, hvis John kom til FCK, bedyrer Marco Salvatore.

FC København er imidlertid ikke den eneste klub, der har søgelyset rettet mod John Chibuike. Også Rosenborgs norske mestre og de engelske Championship-klubber, Leicester og Southampton, følger nigerianeren tæt.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Storklub jagter Jacob Neestrup

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Han afløser Sune Smith lige nu



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Formand freder Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Victor Froholdt bliver matchvinder

Brøndby IF – Sønderjyske

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Sune Smith-Nielsen færdig



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Mads Hermansen

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Neestrup afslører reprimande

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris