FC København har hidtil haft et forholdsvist roligt transfervindue. De danske mestre har godt nok sagt farvel til fem nøglespillere, men indtil videre er kun Johnny Thomsen, Ragnar Sigurdsson og Christian Grindheim kommet ind den anden vej. Men alt det bliver der formentlig lavet om på.
Københavnerne afsøger fortsat markedet efter en højre back og en højre kant, men nu er også en anden type spiller dukket op på mesterklubbens radar. FCK har kig på den nigerianske midtbanespiller John Chibuike.
– FC København følger ham. De har set ham gennem de sidste par måneder, men de har ikke ageret konkret endnu. Vi må se hvad der sker, når vi nå lidt længere hen i transfervinduet, siger Chibuikes agent, Marco Salvatore, til tipsbladet.dk.
22-årige John Chibuike har siden 2009 spillet for BK Häcken i Allsvenskan. Her han har igennem det seneste år til halvandet udviklet sig til en profil i Sverige, og han kaldes nu holdets vigtigste spiller. Chibuike spiller som udgangspunkt på midtbanens venstreside, men nigerianeren er alsidig og kan også dække flere andre positioner. Blandt andet i forsvaret. Sidste sommer var den lynhurtige og spilintelligente midtbanemand tæt på at blive udtaget til Nigerias VM-hold, men han blev vraget i sidste øjeblik. Det har fået ham til at hæve sit niveau endnu mere, og derfor er han pludselig på FC Københavns ønskeliste. Et sted, hvor han har det særdeles godt med at være.
– Det ville være en fantastisk mulighed for John, hvis han kom til FC København. Han ønsker at spille med på højeste niveau, og han vil spille med i Champions League. Så det ville være en drøm, der gik i opfyldelse, hvis John kom til FCK, bedyrer Marco Salvatore.
FC København er imidlertid ikke den eneste klub, der har søgelyset rettet mod John Chibuike. Også Rosenborgs norske mestre og de engelske Championship-klubber, Leicester og Southampton, følger nigerianeren tæt.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER