Nigeriansk komet i FCK-søgelys

FC København følger en af Allsvenskan største, unge profiler tæt. 22-årige John Chibuike har fundet vej til mestrenes ønskeliste.



FC København har hidtil haft et forholdsvist roligt transfervindue. De danske mestre har godt nok sagt farvel til fem nøglespillere, men indtil videre er kun Johnny Thomsen, Ragnar Sigurdsson og Christian Grindheim kommet ind den anden vej. Men alt det bliver der formentlig lavet om på.

Københavnerne afsøger fortsat markedet efter en højre back og en højre kant, men nu er også en anden type spiller dukket op på mesterklubbens radar. FCK har kig på den nigerianske midtbanespiller John Chibuike.

– FC København følger ham. De har set ham gennem de sidste par måneder, men de har ikke ageret konkret endnu. Vi må se hvad der sker, når vi nå lidt længere hen i transfervinduet, siger Chibuikes agent, Marco Salvatore, til tipsbladet.dk.

22-årige John Chibuike har siden 2009 spillet for BK Häcken i Allsvenskan. Her han har igennem det seneste år til halvandet udviklet sig til en profil i Sverige, og han kaldes nu holdets vigtigste spiller. Chibuike spiller som udgangspunkt på midtbanens venstreside, men nigerianeren er alsidig og kan også dække flere andre positioner. Blandt andet i forsvaret. Sidste sommer var den lynhurtige og spilintelligente midtbanemand tæt på at blive udtaget til Nigerias VM-hold, men han blev vraget i sidste øjeblik. Det har fået ham til at hæve sit niveau endnu mere, og derfor er han pludselig på FC Københavns ønskeliste. Et sted, hvor han har det særdeles godt med at være.

– Det ville være en fantastisk mulighed for John, hvis han kom til FC København. Han ønsker at spille med på højeste niveau, og han vil spille med i Champions League. Så det ville være en drøm, der gik i opfyldelse, hvis John kom til FCK, bedyrer Marco Salvatore.

FC København er imidlertid ikke den eneste klub, der har søgelyset rettet mod John Chibuike. Også Rosenborgs norske mestre og de engelske Championship-klubber, Leicester og Southampton, følger nigerianeren tæt.





TransferLIVE: Spurs præsenter tredje køb




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøler sender Mexico videre

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Zanka ville spille gratis for FC København

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Jonas Lössl stopper karrieren

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Møde med agenten – de vil have Højbjerg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland – Marokko

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops