Når man snakker nigerianske spillere i den norske Tippeliga er der én mand, der stjæler alle overskrifter i Danmark i disse dage; Anthony Ujah. Men Brøndby-emnet og topscoreren Ujah er ikke den eneste nigerianer, der brillerer i Tippeliga for tiden. Det samme gør hans holdkammerat i Lillestrøm, 20-årige Nosa Igiebor.
Igiebor, der i november måned sidste år var på prøvetræning i FC København, har haft en fremragende halvsæson for den norske klub. På trods af en position som central midtbanespiller – dog med offensive tendenser – har den unge nigerianer scoret hele seks gange i 12 kampe.
Det har danske OB fået øje på. Den fynske klub jagter netop en spiller til midtbanen, og her står Nosa Igiebor højt oppe på ønskelisten. Den nigerianske U/23-landsholdsspiller følges ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger tæt fra den fynske ådal, og skulle det ende i et bud, er et klubskifte langt fra umuligt.
– Nosa er en fantastisk spiller, som fortjener et klubskifte snarligt. Alle tre topklubber i Danmark (FC København, OB og Brøndby, red.) er interessante for ham, siger Igiebors agent, Atta Aneke, til tipsbladet.dk.
Nøjagtig som den jævnaldrende klubkammerat Anthony Ujah, spillede Nosa Igiebor i Warri Wolves i hjemlandet, inden han i 2009 kom til Lillestrøm. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kræver den norske klub som udgangspunkt 15 millioner kroner for den målfarlige midtbanespiller, men en handel til en værdi af mellem 7,5 og 10 millioner virker mere realistisk.
LIVE
LIVE: FCK tager afstand
TIPSBLADETS DOM
Noah Nartey stråler – skæbnekampe venter Danmark
NYHEDER
AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked
HELT VILDT
FCM-boss: Det ændrede alt for Dario Osorio
AVIS
Tjente millioner på FCK-kamp
Superliga-profil misser landskamp pga. flyskræk
Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
INTERVIEW
FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’
TOPNYHED
AGF vil have mangemillionær på toppost
NYHEDER
FC København-spiller vender hjem med nul minutter
NYHEDER
Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Forlader AGF af familiære årsager
EKSKLUSIVT
Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’
TOPNYHED
Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe
EKSKLUSIVT
‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’
TOPNYHED
Forlod FC København – fik en højere løn i FCM
TOPNYHED
Kæmpe drama på Friis’ finske landshold
BIZART
FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’
NYHEDER
Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSPERT
‘Det dårligste hold nogensinde’
INTERVIEW
Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden
Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’
HELT VILDT
Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden
NYHEDER
Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark
MEDIE
Manchester United i problemer? Han får et nyt pas
TOPNYHED
Hvis Riemer ryger: Bo Henriksen udpeger afløser
Vild FCK-kamp: ‘Jeg har aldrig set lignende’
AVIS
Dani Carvajal millimeter fra overraskende skifte
EKSPERT
‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’
NYHEDER