Nigeriansk komet på OB’s ønskeliste

OB holder et vågent øje med den nigerianske midtbanespiller, Nosa Igiebor, der for tiden brillerer i den norske Tippeliga.



Når man snakker nigerianske spillere i den norske Tippeliga er der én mand, der stjæler alle overskrifter i Danmark i disse dage; Anthony Ujah. Men Brøndby-emnet og topscoreren Ujah er ikke den eneste nigerianer, der brillerer i Tippeliga for tiden. Det samme gør hans holdkammerat i Lillestrøm, 20-årige Nosa Igiebor.

Igiebor, der i november måned sidste år var på prøvetræning i FC København, har haft en fremragende halvsæson for den norske klub. På trods af en position som central midtbanespiller – dog med offensive tendenser – har den unge nigerianer scoret hele seks gange i 12 kampe.

Det har danske OB fået øje på. Den fynske klub jagter netop en spiller til midtbanen, og her står Nosa Igiebor højt oppe på ønskelisten. Den nigerianske U/23-landsholdsspiller følges ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger tæt fra den fynske ådal, og skulle det ende i et bud, er et klubskifte langt fra umuligt.

– Nosa er en fantastisk spiller, som fortjener et klubskifte snarligt. Alle tre topklubber i Danmark (FC København, OB og Brøndby, red.) er interessante for ham, siger Igiebors agent, Atta Aneke, til tipsbladet.dk.

Nøjagtig som den jævnaldrende klubkammerat Anthony Ujah, spillede Nosa Igiebor i Warri Wolves i hjemlandet, inden han i 2009 kom til Lillestrøm. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kræver den norske klub som udgangspunkt 15 millioner kroner for den målfarlige midtbanespiller, men en handel til en værdi af mellem 7,5 og 10 millioner virker mere realistisk.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Iransk keeper holder Belgien fra fadet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tæt på at købe FC København-spiller

Frankrig – Irak

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Argentina – Østrig

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Spanien udstiller famlende saudiarabere

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jordan – Algeriet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kritik motiverer spaniere efter stor skuffelse

Norge – Senegal