Når man snakker nigerianske spillere i den norske Tippeliga er der én mand, der stjæler alle overskrifter i Danmark i disse dage; Anthony Ujah. Men Brøndby-emnet og topscoreren Ujah er ikke den eneste nigerianer, der brillerer i Tippeliga for tiden. Det samme gør hans holdkammerat i Lillestrøm, 20-årige Nosa Igiebor.
Igiebor, der i november måned sidste år var på prøvetræning i FC København, har haft en fremragende halvsæson for den norske klub. På trods af en position som central midtbanespiller – dog med offensive tendenser – har den unge nigerianer scoret hele seks gange i 12 kampe.
Det har danske OB fået øje på. Den fynske klub jagter netop en spiller til midtbanen, og her står Nosa Igiebor højt oppe på ønskelisten. Den nigerianske U/23-landsholdsspiller følges ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger tæt fra den fynske ådal, og skulle det ende i et bud, er et klubskifte langt fra umuligt.
– Nosa er en fantastisk spiller, som fortjener et klubskifte snarligt. Alle tre topklubber i Danmark (FC København, OB og Brøndby, red.) er interessante for ham, siger Igiebors agent, Atta Aneke, til tipsbladet.dk.
Nøjagtig som den jævnaldrende klubkammerat Anthony Ujah, spillede Nosa Igiebor i Warri Wolves i hjemlandet, inden han i 2009 kom til Lillestrøm. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kræver den norske klub som udgangspunkt 15 millioner kroner for den målfarlige midtbanespiller, men en handel til en værdi af mellem 7,5 og 10 millioner virker mere realistisk.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
Bayern München laver vildt comeback
TIPSBLADET SPECIAL