Når man snakker nigerianske spillere i den norske Tippeliga er der én mand, der stjæler alle overskrifter i Danmark i disse dage; Anthony Ujah. Men Brøndby-emnet og topscoreren Ujah er ikke den eneste nigerianer, der brillerer i Tippeliga for tiden. Det samme gør hans holdkammerat i Lillestrøm, 20-årige Nosa Igiebor.
Igiebor, der i november måned sidste år var på prøvetræning i FC København, har haft en fremragende halvsæson for den norske klub. På trods af en position som central midtbanespiller – dog med offensive tendenser – har den unge nigerianer scoret hele seks gange i 12 kampe.
Det har danske OB fået øje på. Den fynske klub jagter netop en spiller til midtbanen, og her står Nosa Igiebor højt oppe på ønskelisten. Den nigerianske U/23-landsholdsspiller følges ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger tæt fra den fynske ådal, og skulle det ende i et bud, er et klubskifte langt fra umuligt.
– Nosa er en fantastisk spiller, som fortjener et klubskifte snarligt. Alle tre topklubber i Danmark (FC København, OB og Brøndby, red.) er interessante for ham, siger Igiebors agent, Atta Aneke, til tipsbladet.dk.
Nøjagtig som den jævnaldrende klubkammerat Anthony Ujah, spillede Nosa Igiebor i Warri Wolves i hjemlandet, inden han i 2009 kom til Lillestrøm. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kræver den norske klub som udgangspunkt 15 millioner kroner for den målfarlige midtbanespiller, men en handel til en værdi af mellem 7,5 og 10 millioner virker mere realistisk.
LIVE
LIVE: Brøndby får 20-årig spiller tilbage
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE