Når man snakker nigerianske spillere i den norske Tippeliga er der én mand, der stjæler alle overskrifter i Danmark i disse dage; Anthony Ujah. Men Brøndby-emnet og topscoreren Ujah er ikke den eneste nigerianer, der brillerer i Tippeliga for tiden. Det samme gør hans holdkammerat i Lillestrøm, 20-årige Nosa Igiebor.
Igiebor, der i november måned sidste år var på prøvetræning i FC København, har haft en fremragende halvsæson for den norske klub. På trods af en position som central midtbanespiller – dog med offensive tendenser – har den unge nigerianer scoret hele seks gange i 12 kampe.
Det har danske OB fået øje på. Den fynske klub jagter netop en spiller til midtbanen, og her står Nosa Igiebor højt oppe på ønskelisten. Den nigerianske U/23-landsholdsspiller følges ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger tæt fra den fynske ådal, og skulle det ende i et bud, er et klubskifte langt fra umuligt.
– Nosa er en fantastisk spiller, som fortjener et klubskifte snarligt. Alle tre topklubber i Danmark (FC København, OB og Brøndby, red.) er interessante for ham, siger Igiebors agent, Atta Aneke, til tipsbladet.dk.
Nøjagtig som den jævnaldrende klubkammerat Anthony Ujah, spillede Nosa Igiebor i Warri Wolves i hjemlandet, inden han i 2009 kom til Lillestrøm. Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger kræver den norske klub som udgangspunkt 15 millioner kroner for den målfarlige midtbanespiller, men en handel til en værdi af mellem 7,5 og 10 millioner virker mere realistisk.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Colombia – Ghana
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TRANSFER