Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.
Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub.
Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub.
– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.
Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.
– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.
AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.
– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.
Er han interessant for AaB?
– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.
Har I tilbudt ham en kontrakt?
– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.
Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm.
Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt
LIVE
LIVE: Så gode er Danmarks chancer
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
– Det er et møghold!
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
KARAKTERER
Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
NYHEDER
‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’
EKSPERT
‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Her begynder næste sæson i Superligaen
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Brøndby får stor bøde
NYHEDER
Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
TOPNYHED
Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
DAGENS SPILFORSLAG
Remis i Basel
INTERVIEW
‘Derfra moser vi dem’
TOPNYHED
Vild kamp: Her er Danmarks modstander
NYHEDER
Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM
NYHEDER
Ny VM-melding fra Iran
Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet
NYHEDER
Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår
NYHEDER
Husker du Dan Thomassen? Lander flot job
LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten
TRANSFER
Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?
