Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.
Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub.
Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub.
– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.
Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.
– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.
AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.
– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.
Er han interessant for AaB?
– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.
Har I tilbudt ham en kontrakt?
– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.
Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm.
Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
MEDIE
631 millioner kroner
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Medier revser Real Madrid-træner
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
‘Det er tæt på uforklarligt’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
