Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

Den nigerianske midtbanemand Ifeanyi Matthew kan være på vej til AaB. Nordjydernes sportschef Inge André Olsen kender spilleren fra norsk fodbold.



Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.

Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub. 

Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub. 

– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.

Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.

– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.

AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.

– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

Er han interessant for AaB?

– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.

Har I tilbudt ham en kontrakt?

– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.

Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm. 

Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt


Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Sergio Ramos i chokskifte?

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

FC København scorer millionbeløb

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Bekræfter millionbud på dansker

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Køber sig ind i dansk klub

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Klar besked til FCK-fans

Her kan du se FC Midtjylland mod Genk

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter

Stor hæder i Portugal – dansker kan skifte

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’