Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.
Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub.
Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub.
– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.
Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.
– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.
AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.
– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.
Er han interessant for AaB?
– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.
Har I tilbudt ham en kontrakt?
– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.
Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm.
Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt
Steve Cooper varsler store ændringer
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
NYHEDER
Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
NYHEDER
Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed
TOPNYHED
– Det er fuldkommen meningsløst
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Brøndby skuffer fælt mod Vejle
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
NYHEDER
Steve Cooper skifter tre mand
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
Nu drømmer de stort i AGF
INTERVIEW
