Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

Den nigerianske midtbanemand Ifeanyi Matthew kan være på vej til AaB. Nordjydernes sportschef Inge André Olsen kender spilleren fra norsk fodbold.



Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.

Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub. 

Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub. 

– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.

Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.

– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.

AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.

– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

Er han interessant for AaB?

– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.

Har I tilbudt ham en kontrakt?

– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.

Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm. 

Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt






LIVE

TransferLIVE: SL-oprykker klar med ny handel

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Forhandler med Jannik Vestergaard

FCM-flop i chokskifte

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

PSG meldes enig med Barca-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Åbner for flere Brøndby-salg

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Argentinsk træner kræver forbedringer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

‘Et kæmpestort skifte’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?