Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

Den nigerianske midtbanemand Ifeanyi Matthew kan være på vej til AaB. Nordjydernes sportschef Inge André Olsen kender spilleren fra norsk fodbold.



Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.

Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub. 

Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub. 

– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.

Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.

– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.

AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.

– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

Er han interessant for AaB?

– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.

Har I tilbudt ham en kontrakt?

– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.

Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm. 

Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt




“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen




LIVE

TransferLIVE: FC Rosengård hyrer FCK-legende

Verdensstjernes søn landet i København

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

– Vi er pressede



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Bliver det Chido Obis store chance?



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Topscorer færdig

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

– De lignede lort!

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Stort medie fremhæver FCM-flop

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘Sur over Brøndby-transfer’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Legende med chokmelding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Dansker lyner i Italien

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Døsig danskerdyst i Deutschland

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’