Nigeriansk midtbanespiller kan være på vej til AaB

Den nigerianske midtbanemand Ifeanyi Matthew kan være på vej til AaB. Nordjydernes sportschef Inge André Olsen kender spilleren fra norsk fodbold.



Den nigerianske midtbanespiller Ifeanyi Matthew tørner til dagligt ud for norske Lillestrøm, men snart skifter han måske den gule trøje i Norge ud med en bolsjestribet i Danmark.

Eurosport.no skriver, at AaB viser interesse for den 23-årige midtbanemand, der har kontraktudløb i næste måned og dermed kan skifte kvit og frit til en anden klub. 

Den klub kan meget vel blive i Danmark, hvor flere viser interesse – herunder altså AaB. Ifeanyi Matthew bekræfter, at han har hørt om interessen fra den nordjyske Superliga-klub. 

– Ja, det har min agent sagt. Og så fortalte han også om en anden dansk klub, Så jeg ved ikke, hvilken af klubberne det bliver. Enten AaB eller en anden klub i Danmark, siger Ifeanyi Matthew til Eurosport.no.

Rygterne om danske bejlere er også nået hele vejen til ledelsesgangen i Lillestrøm, hvor sportschef Simon Mesfin dog ikke gør sig de store anstrengelser. Da Matthew nærmer sig kontraktudløb, er interesserede klubber ikke forpligtet til at rette henvendelse til Lillestrøm, før de går i dialog med midtbanespilleren.

– Jeg ved, at der er interesse fra to-tre klubber, og så er det hans agent, der styrer det. Jeg har ikke brugt så mange kræfter på det, da han frit kan forhandle med andre klubber, og vi ikke er en part i den forbindelse. Jeg har hørt, at der er interesse fra Danmark, siger Simon Mesfin.

AaB-sportschef: Vi kender ham
I AaB er nordmanden Inge André Olsen for nyligt tiltrådt som sportschef, og han har selvsagt et solidt kendskab til det norske marked, og det gælder også Ifeanyi Matthew, der har spillet lige under 100 kampe for Lillestrøm.

– Selvfølgelig kender jeg ham. Vi er i en proces, hvor vi er i gang med at kigge på mulighederne for det kommende transfervindue, og vi er bekendte med Ifeanyi Matthews situation, men han er stadig på kontrakt i Lillestrøm, så det vil være forkert af mig at gå for meget i detaljer, siger Inge André Olsen til tipsbladet.dk.

Er han interessant for AaB?

– Vi kender som sagt hans aktuelle situation, men det gør vi med mange spillere. Jeg kan ikke komme nærmere ind på det.

Har I tilbudt ham en kontrakt?

– Det kan jeg ikke kommentere, lyder det fra AaB’s sportschef.

Ifeanyi Matthew har tørnet ud for Lillestrøm i to omgange. Han skiftede i januar 2019 til tyrkiske Osmanlispor, men vendte hurtigt retur til Norge. Nigerianeren har både scoret og assisteret 13 gange i de 97 kampe, det er blevet til for Lillestrøm. 

Læs også:Nævnt i samme rygte som AGF: Hollandsk klub afviser blankt




Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

LIVE: SK Brann – FC Midtjylland

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

FCM uden syv mand mod Brann

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Rekordtransfer?

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

– Det er meget svært for Nørgaard

Dyr dansk bomber til Everton?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

FC København tjente millioner tirsdag aften

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Angriber meldes tæt på

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp