FC Københavns svenske træner Ronald Nilsson måtte onsdag sande, at han i sin første europæiske sæson med sin nye klub ikke kunne tage tråden op fra sin forgængers, Ståle Solbakkens, fantastiske resultater.
1-1 blev det til mod Vorskla Poltava i Ukraine, og så var Europa League efter vinterpausen et umuligt ønske. Således har den københavnske færd i Europa langt fra står til måls med de armbevægelser, man har på Peter Bangs Vej, hvorfor Roland Nilsson nu retter en opfordring mod sine ledende spillere.
– Jeg var meget overrasket over, at så mange spillere faldt sammen. Men kampen lærte os også nogle ting: At vi skal blive bedre til at hjælpe hinanden undervejs i kampene, lyder det fra Roland Nilsson til sporten.dk og fortsætter:
– Engang imellem kan det virke som om, at spillerne falder tilbage på det, de kender, og spiller for sig selv. Fra sidelinjen, hvor jeg står, kunne jeg godt tænke mig, at der var flere, der gik ind og tog ansvar.
Med afgangen af profiler som William Kvist, Zdenek Pospech og Jesper Grønkjær samt andre beærende kræfter har Nillsons arbejde først og fremmest været rettet mod et slags rehabiliteringprojekt, hvor en ny ledelsesstruktur skulle bygges op på holdet. Men selvom svenskeren godt kunne tænke sig mere initiativ fra holdets profiler, ved den tidligere Malmö-træner også, at den slags ting ikke kommer af sig selv.
– Det tager jo tid, det har vi hele tiden sagt. Mange af de rutinerede er forsvundet, og der er mange nye, som skal ind og lære et system at kende. Men jeg er fortrøstningsfuld og føler, at vi er på rette vej.
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se FC Polissya mod FC København
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TRANSFER
Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Her kan du se de danske hold i Europa
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
BIZART
Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
NYHEDER
Osula får stor rolle i Newcastle
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE