FC Københavns svenske træner Ronald Nilsson måtte onsdag sande, at han i sin første europæiske sæson med sin nye klub ikke kunne tage tråden op fra sin forgængers, Ståle Solbakkens, fantastiske resultater.
1-1 blev det til mod Vorskla Poltava i Ukraine, og så var Europa League efter vinterpausen et umuligt ønske. Således har den københavnske færd i Europa langt fra står til måls med de armbevægelser, man har på Peter Bangs Vej, hvorfor Roland Nilsson nu retter en opfordring mod sine ledende spillere.
– Jeg var meget overrasket over, at så mange spillere faldt sammen. Men kampen lærte os også nogle ting: At vi skal blive bedre til at hjælpe hinanden undervejs i kampene, lyder det fra Roland Nilsson til sporten.dk og fortsætter:
– Engang imellem kan det virke som om, at spillerne falder tilbage på det, de kender, og spiller for sig selv. Fra sidelinjen, hvor jeg står, kunne jeg godt tænke mig, at der var flere, der gik ind og tog ansvar.
Med afgangen af profiler som William Kvist, Zdenek Pospech og Jesper Grønkjær samt andre beærende kræfter har Nillsons arbejde først og fremmest været rettet mod et slags rehabiliteringprojekt, hvor en ny ledelsesstruktur skulle bygges op på holdet. Men selvom svenskeren godt kunne tænke sig mere initiativ fra holdets profiler, ved den tidligere Malmö-træner også, at den slags ting ikke kommer af sig selv.
– Det tager jo tid, det har vi hele tiden sagt. Mange af de rutinerede er forsvundet, og der er mange nye, som skal ind og lære et system at kende. Men jeg er fortrøstningsfuld og føler, at vi er på rette vej.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Danske klubber scorer millioner på VM
Danskerne har stor tiltro til Norge
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TOPNYHED