FC Københavns svenske træner Ronald Nilsson måtte onsdag sande, at han i sin første europæiske sæson med sin nye klub ikke kunne tage tråden op fra sin forgængers, Ståle Solbakkens, fantastiske resultater.
1-1 blev det til mod Vorskla Poltava i Ukraine, og så var Europa League efter vinterpausen et umuligt ønske. Således har den københavnske færd i Europa langt fra står til måls med de armbevægelser, man har på Peter Bangs Vej, hvorfor Roland Nilsson nu retter en opfordring mod sine ledende spillere.
– Jeg var meget overrasket over, at så mange spillere faldt sammen. Men kampen lærte os også nogle ting: At vi skal blive bedre til at hjælpe hinanden undervejs i kampene, lyder det fra Roland Nilsson til sporten.dk og fortsætter:
– Engang imellem kan det virke som om, at spillerne falder tilbage på det, de kender, og spiller for sig selv. Fra sidelinjen, hvor jeg står, kunne jeg godt tænke mig, at der var flere, der gik ind og tog ansvar.
Med afgangen af profiler som William Kvist, Zdenek Pospech og Jesper Grønkjær samt andre beærende kræfter har Nillsons arbejde først og fremmest været rettet mod et slags rehabiliteringprojekt, hvor en ny ledelsesstruktur skulle bygges op på holdet. Men selvom svenskeren godt kunne tænke sig mere initiativ fra holdets profiler, ved den tidligere Malmö-træner også, at den slags ting ikke kommer af sig selv.
– Det tager jo tid, det har vi hele tiden sagt. Mange af de rutinerede er forsvundet, og der er mange nye, som skal ind og lære et system at kende. Men jeg er fortrøstningsfuld og føler, at vi er på rette vej.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW