Nilsson: Gå nu ind og tag ansvar

Den svenske FCK-træner så gerne, at holdets ledende profiler oftere tog ansvar.



FC Københavns svenske træner Ronald Nilsson måtte onsdag sande, at han i sin første europæiske sæson med sin nye klub ikke kunne tage tråden op fra sin forgængers, Ståle Solbakkens, fantastiske resultater.

1-1 blev det til mod Vorskla Poltava i Ukraine, og så var Europa League efter vinterpausen et umuligt ønske. Således har den københavnske færd i Europa langt fra står til måls med de armbevægelser, man har på Peter Bangs Vej, hvorfor Roland Nilsson nu retter en opfordring mod sine ledende spillere.

– Jeg var meget overrasket over, at så mange spillere faldt sammen. Men kampen lærte os også nogle ting: At vi skal blive bedre til at hjælpe hinanden undervejs i kampene, lyder det fra Roland Nilsson til sporten.dk og fortsætter:

– Engang imellem kan det virke som om, at spillerne falder tilbage på det, de kender, og spiller for sig selv. Fra sidelinjen, hvor jeg står, kunne jeg godt tænke mig, at der var flere, der gik ind og tog ansvar.

Med afgangen af profiler som William Kvist, Zdenek Pospech og Jesper Grønkjær samt andre beærende kræfter har Nillsons arbejde først og fremmest været rettet mod et slags rehabiliteringprojekt, hvor en ny ledelsesstruktur skulle bygges op på holdet. Men selvom svenskeren godt kunne tænke sig mere initiativ fra holdets profiler, ved den tidligere Malmö-træner også, at den slags ting ikke kommer af sig selv.

– Det tager jo tid, det har vi hele tiden sagt. Mange af de rutinerede er forsvundet, og der er mange nye, som skal ind og lære et system at kende. Men jeg er fortrøstningsfuld og føler, at vi er på rette vej.





Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff