Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

Christian Nørgaard afslører, at han var tæt på at blive afhængig af sovepiller, da han spillede i Brøndby.



Christian Nørgaard åbner op om en svær fortid.  

Selvom midtbanespilleren var en stor profil og fanfavorit i Brøndby, var alt ikke fryd og gammen.  

I et interview med BBC Radio 5 fortæller den danske landsholdsspiller om en hård tid uden for banen, hvor han var tæt på at blive afhængig af sovepiller.  

– Jeg kan tydeligt huske, da det skete første gang, fortæller Christian Nørgaard og fortsætter:  

– Det var aftenen inden en pokalkamp i Danmark, hvor tankerne bare begyndte at køre. Jeg havde en dårlig nats søvn, og jeg tog alle tankerne med ind til kampen, hvor jeg tænkte: ‘hvad nu hvis jeg ikke spiller godt, fordi jeg har sovet dårligt?’.  

– Det startede en ond cirkel, for jeg havde det som om, at jeg bare skulle sove godt natten inden, hvis ikke jeg skulle være en katastrofe i kampene. Og det er den cirkel, man er nødt til at bryde ud af, fortæller Christian Nørgaard.  

Dele Alli stod i 2023 frem og fortalte, at han i et halvt år var på afvænning for sin afhængighed af sovepiller, og Christian Nørgaard er glad for, at han turde fortælle om emnet.  

– Det var hårdt at se, men det var også rørende at høre, når jeg selv har kæmpet med det, og jeg kunne godt være endt som afhængig af sovepiller. Jeg kan huske, at jeg sendte en besked til vores søvn-træner Anna, hvor jeg takkede hende for de ting, vi har arbejdet på, for det stod skidt til.  

– Det er et emne, der går en smule under radaren, og det er vigtigt, at der bliver sat fokus på det, siger Christian Nørgaard.  

Christian Nørgaard har ændret sine rutiner, så han nu for eksempel tager sin egen hovedpude med, når Brentford skal spille udebanekampe, og så tager han et langt bad inden sengetid.  

– Det er en af de ting, jeg virkelig er glad for, jeg har lagt bag mig, og jeg er glad for, at jeg ikke er afhængig nu. For jeg tror, man kunne få store problemer med det, når ens karriere stopper på et tidspunkt, fortæller Nørgaard til BBC.  

I sommeren 2018 forlod Christian Nørgaard Brøndby, da han blev solgt til Fiorentina.





Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund




LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB – Randers FC



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Legende scorer landstrænerjob

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Steve Cooper storroser stjerne

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’