Nørgaard kæmpede mod afhængighed i Brøndby

Christian Nørgaard afslører, at han var tæt på at blive afhængig af sovepiller, da han spillede i Brøndby.



Christian Nørgaard åbner op om en svær fortid.  

Selvom midtbanespilleren var en stor profil og fanfavorit i Brøndby, var alt ikke fryd og gammen.  

I et interview med BBC Radio 5 fortæller den danske landsholdsspiller om en hård tid uden for banen, hvor han var tæt på at blive afhængig af sovepiller.  

– Jeg kan tydeligt huske, da det skete første gang, fortæller Christian Nørgaard og fortsætter:  

– Det var aftenen inden en pokalkamp i Danmark, hvor tankerne bare begyndte at køre. Jeg havde en dårlig nats søvn, og jeg tog alle tankerne med ind til kampen, hvor jeg tænkte: ‘hvad nu hvis jeg ikke spiller godt, fordi jeg har sovet dårligt?’.  

– Det startede en ond cirkel, for jeg havde det som om, at jeg bare skulle sove godt natten inden, hvis ikke jeg skulle være en katastrofe i kampene. Og det er den cirkel, man er nødt til at bryde ud af, fortæller Christian Nørgaard.  

Dele Alli stod i 2023 frem og fortalte, at han i et halvt år var på afvænning for sin afhængighed af sovepiller, og Christian Nørgaard er glad for, at han turde fortælle om emnet.  

– Det var hårdt at se, men det var også rørende at høre, når jeg selv har kæmpet med det, og jeg kunne godt være endt som afhængig af sovepiller. Jeg kan huske, at jeg sendte en besked til vores søvn-træner Anna, hvor jeg takkede hende for de ting, vi har arbejdet på, for det stod skidt til.  

– Det er et emne, der går en smule under radaren, og det er vigtigt, at der bliver sat fokus på det, siger Christian Nørgaard.  

Christian Nørgaard har ændret sine rutiner, så han nu for eksempel tager sin egen hovedpude med, når Brentford skal spille udebanekampe, og så tager han et langt bad inden sengetid.  

– Det er en af de ting, jeg virkelig er glad for, jeg har lagt bag mig, og jeg er glad for, at jeg ikke er afhængig nu. For jeg tror, man kunne få store problemer med det, når ens karriere stopper på et tidspunkt, fortæller Nørgaard til BBC.  

I sommeren 2018 forlod Christian Nørgaard Brøndby, da han blev solgt til Fiorentina.






TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil




LIVE

VM-LIVE: Kendis dukker op til VM-træning

Haiti – Skotland

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Elias Jelert færdig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Han tager hjem fra VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter Alexander Drexel

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg