Klarmelder Nørgaard: Han kan afløse Delaney

Christian Nørgaard får stor ros af Morten Wieghorst trods skadesplaget VM-optakt.



Der er en plads ledig i startopstillingen på det danske fodboldlandshold efter Thomas Delaneys farvel til VM i Qatar på grund af en skade.

Lørdag venter en svær gruppekamp mod Frankrig, og her er Christian Nørgaard det bedste bud på en makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane.

Brentford-slideren kom til VM lige efter at være kommet tilbage fra en skadespause. Han har set god ud til landsholdets træninger i Qatar, men han er næppe i omdrejninger til at kunne spille en hel kamp mod verdensmestrene.

Det siger landsholdsassistent Morten Wieghorst.

– Det er nok tvivlsomt, om Christian Nørgaard kan spille 90 minutter mod Frankrig, men det har heller ikke været vores plan. Han ser stærk ud til træning, og han er en spiller, vi kan bruge i en vigtig rolle, selv om han ikke kan holde til 90 minutter.

– Han er en fantastisk sekser, der indeholder de rette egenskaber på pladsen. Han er klar til at spille en del af en kamp, siger Morten Wieghorst.

Nørgaard kom ikke på banen i VM-premieren mod Tunesien, da Danmark jagtede et sejrsmål. Han har fulgt en plan for at komme i fulde omdrejninger, men med Delaneys VM-farvel er det mere presserende, at Nørgaard er spilleklar.

– Der er lagt en specifik plan for ham, for han har ikke spillet så mange kampe i de seneste måneder.

– Vi har fulgt ham tæt i Brentford, vores fysiske træner var i kontakt med deres stab, og vi var selv ovre for at besøge ham. Da vi mødtes her til VM, kunne vi også se, at han har været igennem en udvikling, for han ser rigtig fin ud, siger Wieghorst.

Inden slutrunden nåede Nørgaard at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.

Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.

Landstræner Kasper Hjulmand kan også vælge at bruge Christian Eriksen, Mikkel Damsgaard, Mathias Jensen, Daniel Wass eller Andreas Christensen i maskinrummet mod Frankrig.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Fin lodtrækning for FCK

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte