Klarmelder Nørgaard: Han kan afløse Delaney

Christian Nørgaard får stor ros af Morten Wieghorst trods skadesplaget VM-optakt.



Der er en plads ledig i startopstillingen på det danske fodboldlandshold efter Thomas Delaneys farvel til VM i Qatar på grund af en skade.

Lørdag venter en svær gruppekamp mod Frankrig, og her er Christian Nørgaard det bedste bud på en makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane.

Brentford-slideren kom til VM lige efter at være kommet tilbage fra en skadespause. Han har set god ud til landsholdets træninger i Qatar, men han er næppe i omdrejninger til at kunne spille en hel kamp mod verdensmestrene.

Det siger landsholdsassistent Morten Wieghorst.

– Det er nok tvivlsomt, om Christian Nørgaard kan spille 90 minutter mod Frankrig, men det har heller ikke været vores plan. Han ser stærk ud til træning, og han er en spiller, vi kan bruge i en vigtig rolle, selv om han ikke kan holde til 90 minutter.

– Han er en fantastisk sekser, der indeholder de rette egenskaber på pladsen. Han er klar til at spille en del af en kamp, siger Morten Wieghorst.

Nørgaard kom ikke på banen i VM-premieren mod Tunesien, da Danmark jagtede et sejrsmål. Han har fulgt en plan for at komme i fulde omdrejninger, men med Delaneys VM-farvel er det mere presserende, at Nørgaard er spilleklar.

– Der er lagt en specifik plan for ham, for han har ikke spillet så mange kampe i de seneste måneder.

– Vi har fulgt ham tæt i Brentford, vores fysiske træner var i kontakt med deres stab, og vi var selv ovre for at besøge ham. Da vi mødtes her til VM, kunne vi også se, at han har været igennem en udvikling, for han ser rigtig fin ud, siger Wieghorst.

Inden slutrunden nåede Nørgaard at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.

Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.

Landstræner Kasper Hjulmand kan også vælge at bruge Christian Eriksen, Mikkel Damsgaard, Mathias Jensen, Daniel Wass eller Andreas Christensen i maskinrummet mod Frankrig.

/ritzau/





Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Kan sikre millioner til AGF

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mæhle kan hentes for spotpris

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Forhandler om Albert Grønbæk

Roony vil væk

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Derfor kommer han IKKE til FC København

Erik ten Hag jagter dansker

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

FC Barcelona præsenterer stjerne