Der er en plads ledig i startopstillingen på det danske fodboldlandshold efter Thomas Delaneys farvel til VM i Qatar på grund af en skade.
Lørdag venter en svær gruppekamp mod Frankrig, og her er Christian Nørgaard det bedste bud på en makker til Pierre-Emile Højbjerg på den centrale midtbane.
Brentford-slideren kom til VM lige efter at være kommet tilbage fra en skadespause. Han har set god ud til landsholdets træninger i Qatar, men han er næppe i omdrejninger til at kunne spille en hel kamp mod verdensmestrene.
Det siger landsholdsassistent Morten Wieghorst.
– Det er nok tvivlsomt, om Christian Nørgaard kan spille 90 minutter mod Frankrig, men det har heller ikke været vores plan. Han ser stærk ud til træning, og han er en spiller, vi kan bruge i en vigtig rolle, selv om han ikke kan holde til 90 minutter.
– Han er en fantastisk sekser, der indeholder de rette egenskaber på pladsen. Han er klar til at spille en del af en kamp, siger Morten Wieghorst.
Nørgaard kom ikke på banen i VM-premieren mod Tunesien, da Danmark jagtede et sejrsmål. Han har fulgt en plan for at komme i fulde omdrejninger, men med Delaneys VM-farvel er det mere presserende, at Nørgaard er spilleklar.
– Der er lagt en specifik plan for ham, for han har ikke spillet så mange kampe i de seneste måneder.
– Vi har fulgt ham tæt i Brentford, vores fysiske træner var i kontakt med deres stab, og vi var selv ovre for at besøge ham. Da vi mødtes her til VM, kunne vi også se, at han har været igennem en udvikling, for han ser rigtig fin ud, siger Wieghorst.
Inden slutrunden nåede Nørgaard at spille to kampe – henholdsvis 45 og 29 minutter – for Brentford efter to måneders skadespause.
Midtbanespilleren fra Espergærde har optrådt 17 gange for A-landsholdet siden debuten i 2020.
Landstræner Kasper Hjulmand kan også vælge at bruge Christian Eriksen, Mikkel Damsgaard, Mathias Jensen, Daniel Wass eller Andreas Christensen i maskinrummet mod Frankrig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
Dansk træner vinder stor pris
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
MEDIE