Nordirlands landshold har nærstuderet Rasmus Højlund før fredagens EM-kvalifikationskamp mod Danmark i Parken.
Anfører Jonny Evans bliver sandsynligvis en af dem, der skal stoppe den europæiske kvalifikationstopscorer, men den 35-årige nordirer erkender, at han kan få svært ved at følge med Højlund, hvis først danskeren sætter tempo.
Derfor skal Højlund stoppes, inden han løber i dybden.
– Han er ikke bare stærk, han er også hurtig, og det kan godt udfordre mig, griner Evans på et pressemøde i Parken torsdag aften.
Han har forberedt sig med videoklip af Højlund og de øvrige spillere i Danmarks offensiv.
– Jeg har set klip af ham og de andre, for det er nødvendigt at vide lidt om, hvem man spiller over for. Det tager ikke så lang tid at lægge en plan, når man er så rutineret, som jeg er. Så må vi se, om planen virker, siger Evans.
Landstræner Michael O'Neill har også fået øjnene op for 20-årige Højlund, efter at den danske angriber i marts scorede tre mål mod Finland og to mål mod Kasakhstan.
– Vi fokuserer mere på Højlund nu efter de mange mål, han har scoret i starten af kvalifikationen, siger O'Neill.
Landstræneren påpeger også, at det bliver afgørende for Nordirland at holde styr på Christian Eriksen, hvis nordirerne skal tage et overraskende point i Parken.
– Vi ved, at han er en klassespiller, han kan afgøre kampe på et øjebliks uopmærksomhed. Tiden med mandsopdækning er forbi, men vores midtbanespillere er selvfølgelig opmærksomme på, hvor vigtig en spiller Christian Eriksen er.
– Vi kan ikke tage ham helt ud, men det vigtigste er helheden i vores organisation, hvis vi skal modstå Danmark, siger den nordirske landstræner.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Don Ø: Mange rystede på hovedet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’