Norge har henvendt sig til William Clem

FC Københavns midtbanespiller William Clem har norske rødder, og landets forbund har allerede rakt ud til ham.



TIPSBLADET (Parken): William Clem er tilbage i omdrejninger igen og fik sin første startplads i mere end to måneder mod Real Betis.

Kroppen har det godt, og nu ser midtbaneslideren frem mod søndagens derby.

– Kampene ligger tæt, men det skal vi også kunne sætte os op til. Vi glæder os, og jeg tror, at vi alle sammen ser frem til kampen i morgen. Derbies er altid specielle, og man ved, hvad det betyder for hele byen og klubben. Det skal vi være klar til, siger midtbaneslideren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Med en William Clem på vej mod topformen vil FC København have endnu et stærkt våben centralt i banen, mens det danske U21-landshold og cheftræner, Steffen Højer, vil have mulighed for at udtage ham igen.

Og står det til William Clem, vil han takke ja, hvis han bliver ringet op. Han har ellers også mulighed for at repræsentere Norge.

– De (Norges Fodboldforbund, red.) kontaktede mig for nogle år tilbage, da jeg var på nogle af de andre ungdomslandshold. Men det er ikke noget, som har været tæt på. Nu har jeg spillet på de danske ungdomslandshold i mange år. Det har været sindssygt fedt og stort, så det er jeg meget tilfreds med.

William Clem er halvt norsk på sin fars side og har blandt andre to norske onkler, der selv har spillet fodbold på højt plan. Christian Clem spillede blandt andet i Lyngby BK, Brøndby IF og var norsk landsholdsspiller, mens Knut Clem spillede mange år i Lyngby BK.

Det ligger dog ikke i kortene, at William Clem går i onkel Christians fodspor – heller ikke selvom midtbanespilleren kender Norges landstræner, Ståle Solbakken, særdeles godt.

280338

Foto: Alamy

Lider med Mohamed Daramy
Hvor William Clem er ovre sin skade, der har plaget ham i store dele af denne sæson, måtte han for nyligt se sin tidligere holdkammerat og gode ven Mohamed Daramy gå ud af en U21-landskamp.

Meldingen har sidenhen været dyster, hvor hans cheftræner i Stade Reims, Luke Elsner, har udtalt, at han formentlig er færdig for sæsonen.

Det er en hård pille at sluge for William Clem.

– Det er vi meget ærgerlige over. Jeg taler godt med Mo, så vi er alle sammen ærgerlige. Vi har også talt om, at det er sindssyg synd. Han stod et godt sted, og gjorde det godt i den franske række. Han fik i hvert fald vist, at han godt kan drive gæk med nogle af ligaens backs. Det sker bare på et uheldigt tidspunkt.

William Clem har også talt med sin tidligere holdkammerat, der netop er vendt tilbage fra en anden knæskade, som har holdt ham ude i næsten et halvt år.

– Jeg har talt med ham, og det handlede vist om noget omkring knæskalen i det samme knæ, som han også lige har været ude med. Det kunne ikke blive meget mere uheldigt for Mo, men jeg er sikker på, at han nok skal komme igen, hvis jeg kender ham ret.

William Clem sætter også ord på, hvad man skal klamre sig til, når det hele synes håbløst under et skadesforløb.

– Det gælder om hele tiden at presse på, men samtidig ikke presse så meget på, at man får tilbagefald. Jeg brugte meget at holde mig tæt på holdet og føle mig som en del af det. Det er ikke sjovt, lige når det sker, hvor det også kan føles som en lang vej tilbage.

Foruden skaderne i denne sæson havde William Clem også et længerevarende problem sidste efterår. Alt det hører dog fortiden til, og nu er han i stedet klar til at give den gas mod Brøndby IF.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Sendt hjem fra FC København-træning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Ser I med, Brøndby?

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

– Hele holdet er trygge ved ham

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

‘Vil du være multimillionær?’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Landstræner håber på Messi

– Det er et møghold!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Spion? ‘Han kan høre dig’

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’