TIPSBLADET (Parken): William Clem er tilbage i omdrejninger igen og fik sin første startplads i mere end to måneder mod Real Betis.
Kroppen har det godt, og nu ser midtbaneslideren frem mod søndagens derby.
– Kampene ligger tæt, men det skal vi også kunne sætte os op til. Vi glæder os, og jeg tror, at vi alle sammen ser frem til kampen i morgen. Derbies er altid specielle, og man ved, hvad det betyder for hele byen og klubben. Det skal vi være klar til, siger midtbaneslideren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Med en William Clem på vej mod topformen vil FC København have endnu et stærkt våben centralt i banen, mens det danske U21-landshold og cheftræner, Steffen Højer, vil have mulighed for at udtage ham igen.
Og står det til William Clem, vil han takke ja, hvis han bliver ringet op. Han har ellers også mulighed for at repræsentere Norge.
– De (Norges Fodboldforbund, red.) kontaktede mig for nogle år tilbage, da jeg var på nogle af de andre ungdomslandshold. Men det er ikke noget, som har været tæt på. Nu har jeg spillet på de danske ungdomslandshold i mange år. Det har været sindssygt fedt og stort, så det er jeg meget tilfreds med.
William Clem er halvt norsk på sin fars side og har blandt andre to norske onkler, der selv har spillet fodbold på højt plan. Christian Clem spillede blandt andet i Lyngby BK, Brøndby IF og var norsk landsholdsspiller, mens Knut Clem spillede mange år i Lyngby BK.
Det ligger dog ikke i kortene, at William Clem går i onkel Christians fodspor – heller ikke selvom midtbanespilleren kender Norges landstræner, Ståle Solbakken, særdeles godt.

Lider med Mohamed Daramy
Hvor William Clem er ovre sin skade, der har plaget ham i store dele af denne sæson, måtte han for nyligt se sin tidligere holdkammerat og gode ven Mohamed Daramy gå ud af en U21-landskamp.
Meldingen har sidenhen været dyster, hvor hans cheftræner i Stade Reims, Luke Elsner, har udtalt, at han formentlig er færdig for sæsonen.
Det er en hård pille at sluge for William Clem.
– Det er vi meget ærgerlige over. Jeg taler godt med Mo, så vi er alle sammen ærgerlige. Vi har også talt om, at det er sindssyg synd. Han stod et godt sted, og gjorde det godt i den franske række. Han fik i hvert fald vist, at han godt kan drive gæk med nogle af ligaens backs. Det sker bare på et uheldigt tidspunkt.
William Clem har også talt med sin tidligere holdkammerat, der netop er vendt tilbage fra en anden knæskade, som har holdt ham ude i næsten et halvt år.
– Jeg har talt med ham, og det handlede vist om noget omkring knæskalen i det samme knæ, som han også lige har været ude med. Det kunne ikke blive meget mere uheldigt for Mo, men jeg er sikker på, at han nok skal komme igen, hvis jeg kender ham ret.
William Clem sætter også ord på, hvad man skal klamre sig til, når det hele synes håbløst under et skadesforløb.
– Det gælder om hele tiden at presse på, men samtidig ikke presse så meget på, at man får tilbagefald. Jeg brugte meget at holde mig tæt på holdet og føle mig som en del af det. Det er ikke sjovt, lige når det sker, hvor det også kan føles som en lang vej tilbage.
Foruden skaderne i denne sæson havde William Clem også et længerevarende problem sidste efterår. Alt det hører dog fortiden til, og nu er han i stedet klar til at give den gas mod Brøndby IF.
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
Han peger på Simon Kjær
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
– Du har udstråling som tagpap
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
Lerager ser forandret Kamil Grabara
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade
Knæopereret Neymar håber på VM
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
FANKLUBBEN