TIPSBLADET (Parken): William Clem er tilbage i omdrejninger igen og fik sin første startplads i mere end to måneder mod Real Betis.
Kroppen har det godt, og nu ser midtbaneslideren frem mod søndagens derby.
– Kampene ligger tæt, men det skal vi også kunne sætte os op til. Vi glæder os, og jeg tror, at vi alle sammen ser frem til kampen i morgen. Derbies er altid specielle, og man ved, hvad det betyder for hele byen og klubben. Det skal vi være klar til, siger midtbaneslideren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Med en William Clem på vej mod topformen vil FC København have endnu et stærkt våben centralt i banen, mens det danske U21-landshold og cheftræner, Steffen Højer, vil have mulighed for at udtage ham igen.
Og står det til William Clem, vil han takke ja, hvis han bliver ringet op. Han har ellers også mulighed for at repræsentere Norge.
– De (Norges Fodboldforbund, red.) kontaktede mig for nogle år tilbage, da jeg var på nogle af de andre ungdomslandshold. Men det er ikke noget, som har været tæt på. Nu har jeg spillet på de danske ungdomslandshold i mange år. Det har været sindssygt fedt og stort, så det er jeg meget tilfreds med.
William Clem er halvt norsk på sin fars side og har blandt andre to norske onkler, der selv har spillet fodbold på højt plan. Christian Clem spillede blandt andet i Lyngby BK, Brøndby IF og var norsk landsholdsspiller, mens Knut Clem spillede mange år i Lyngby BK.
Det ligger dog ikke i kortene, at William Clem går i onkel Christians fodspor – heller ikke selvom midtbanespilleren kender Norges landstræner, Ståle Solbakken, særdeles godt.

Lider med Mohamed Daramy
Hvor William Clem er ovre sin skade, der har plaget ham i store dele af denne sæson, måtte han for nyligt se sin tidligere holdkammerat og gode ven Mohamed Daramy gå ud af en U21-landskamp.
Meldingen har sidenhen været dyster, hvor hans cheftræner i Stade Reims, Luke Elsner, har udtalt, at han formentlig er færdig for sæsonen.
Det er en hård pille at sluge for William Clem.
– Det er vi meget ærgerlige over. Jeg taler godt med Mo, så vi er alle sammen ærgerlige. Vi har også talt om, at det er sindssyg synd. Han stod et godt sted, og gjorde det godt i den franske række. Han fik i hvert fald vist, at han godt kan drive gæk med nogle af ligaens backs. Det sker bare på et uheldigt tidspunkt.
William Clem har også talt med sin tidligere holdkammerat, der netop er vendt tilbage fra en anden knæskade, som har holdt ham ude i næsten et halvt år.
– Jeg har talt med ham, og det handlede vist om noget omkring knæskalen i det samme knæ, som han også lige har været ude med. Det kunne ikke blive meget mere uheldigt for Mo, men jeg er sikker på, at han nok skal komme igen, hvis jeg kender ham ret.
William Clem sætter også ord på, hvad man skal klamre sig til, når det hele synes håbløst under et skadesforløb.
– Det gælder om hele tiden at presse på, men samtidig ikke presse så meget på, at man får tilbagefald. Jeg brugte meget at holde mig tæt på holdet og føle mig som en del af det. Det er ikke sjovt, lige når det sker, hvor det også kan føles som en lang vej tilbage.
Foruden skaderne i denne sæson havde William Clem også et længerevarende problem sidste efterår. Alt det hører dog fortiden til, og nu er han i stedet klar til at give den gas mod Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL