TIPSBLADET (Parken): William Clem er tilbage i omdrejninger igen og fik sin første startplads i mere end to måneder mod Real Betis.
Kroppen har det godt, og nu ser midtbaneslideren frem mod søndagens derby.
– Kampene ligger tæt, men det skal vi også kunne sætte os op til. Vi glæder os, og jeg tror, at vi alle sammen ser frem til kampen i morgen. Derbies er altid specielle, og man ved, hvad det betyder for hele byen og klubben. Det skal vi være klar til, siger midtbaneslideren til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Med en William Clem på vej mod topformen vil FC København have endnu et stærkt våben centralt i banen, mens det danske U21-landshold og cheftræner, Steffen Højer, vil have mulighed for at udtage ham igen.
Og står det til William Clem, vil han takke ja, hvis han bliver ringet op. Han har ellers også mulighed for at repræsentere Norge.
– De (Norges Fodboldforbund, red.) kontaktede mig for nogle år tilbage, da jeg var på nogle af de andre ungdomslandshold. Men det er ikke noget, som har været tæt på. Nu har jeg spillet på de danske ungdomslandshold i mange år. Det har været sindssygt fedt og stort, så det er jeg meget tilfreds med.
William Clem er halvt norsk på sin fars side og har blandt andre to norske onkler, der selv har spillet fodbold på højt plan. Christian Clem spillede blandt andet i Lyngby BK, Brøndby IF og var norsk landsholdsspiller, mens Knut Clem spillede mange år i Lyngby BK.
Det ligger dog ikke i kortene, at William Clem går i onkel Christians fodspor – heller ikke selvom midtbanespilleren kender Norges landstræner, Ståle Solbakken, særdeles godt.

Lider med Mohamed Daramy
Hvor William Clem er ovre sin skade, der har plaget ham i store dele af denne sæson, måtte han for nyligt se sin tidligere holdkammerat og gode ven Mohamed Daramy gå ud af en U21-landskamp.
Meldingen har sidenhen været dyster, hvor hans cheftræner i Stade Reims, Luke Elsner, har udtalt, at han formentlig er færdig for sæsonen.
Det er en hård pille at sluge for William Clem.
– Det er vi meget ærgerlige over. Jeg taler godt med Mo, så vi er alle sammen ærgerlige. Vi har også talt om, at det er sindssyg synd. Han stod et godt sted, og gjorde det godt i den franske række. Han fik i hvert fald vist, at han godt kan drive gæk med nogle af ligaens backs. Det sker bare på et uheldigt tidspunkt.
William Clem har også talt med sin tidligere holdkammerat, der netop er vendt tilbage fra en anden knæskade, som har holdt ham ude i næsten et halvt år.
– Jeg har talt med ham, og det handlede vist om noget omkring knæskalen i det samme knæ, som han også lige har været ude med. Det kunne ikke blive meget mere uheldigt for Mo, men jeg er sikker på, at han nok skal komme igen, hvis jeg kender ham ret.
William Clem sætter også ord på, hvad man skal klamre sig til, når det hele synes håbløst under et skadesforløb.
– Det gælder om hele tiden at presse på, men samtidig ikke presse så meget på, at man får tilbagefald. Jeg brugte meget at holde mig tæt på holdet og føle mig som en del af det. Det er ikke sjovt, lige når det sker, hvor det også kan føles som en lang vej tilbage.
Foruden skaderne i denne sæson havde William Clem også et længerevarende problem sidste efterår. Alt det hører dog fortiden til, og nu er han i stedet klar til at give den gas mod Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Dansk supertalent ude med skade
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Farzam: En gave for FC København
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
DAGENS SPILFORSLAG