Norge har henvendt sig til William Clem

FC Københavns midtbanespiller William Clem har norske rødder, og landets forbund har allerede rakt ud til ham.



TIPSBLADET (Parken): William Clem er tilbage i omdrejninger igen og fik sin første startplads i mere end to måneder mod Real Betis.

Kroppen har det godt, og nu ser midtbaneslideren frem mod søndagens derby.

– Kampene ligger tæt, men det skal vi også kunne sætte os op til. Vi glæder os, og jeg tror, at vi alle sammen ser frem til kampen i morgen. Derbies er altid specielle, og man ved, hvad det betyder for hele byen og klubben. Det skal vi være klar til, siger midtbaneslideren til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Med en William Clem på vej mod topformen vil FC København have endnu et stærkt våben centralt i banen, mens det danske U21-landshold og cheftræner, Steffen Højer, vil have mulighed for at udtage ham igen.

Og står det til William Clem, vil han takke ja, hvis han bliver ringet op. Han har ellers også mulighed for at repræsentere Norge.

– De (Norges Fodboldforbund, red.) kontaktede mig for nogle år tilbage, da jeg var på nogle af de andre ungdomslandshold. Men det er ikke noget, som har været tæt på. Nu har jeg spillet på de danske ungdomslandshold i mange år. Det har været sindssygt fedt og stort, så det er jeg meget tilfreds med.

William Clem er halvt norsk på sin fars side og har blandt andre to norske onkler, der selv har spillet fodbold på højt plan. Christian Clem spillede blandt andet i Lyngby BK, Brøndby IF og var norsk landsholdsspiller, mens Knut Clem spillede mange år i Lyngby BK.

Det ligger dog ikke i kortene, at William Clem går i onkel Christians fodspor – heller ikke selvom midtbanespilleren kender Norges landstræner, Ståle Solbakken, særdeles godt.

280338

Foto: Alamy

Lider med Mohamed Daramy
Hvor William Clem er ovre sin skade, der har plaget ham i store dele af denne sæson, måtte han for nyligt se sin tidligere holdkammerat og gode ven Mohamed Daramy gå ud af en U21-landskamp.

Meldingen har sidenhen været dyster, hvor hans cheftræner i Stade Reims, Luke Elsner, har udtalt, at han formentlig er færdig for sæsonen.

Det er en hård pille at sluge for William Clem.

– Det er vi meget ærgerlige over. Jeg taler godt med Mo, så vi er alle sammen ærgerlige. Vi har også talt om, at det er sindssyg synd. Han stod et godt sted, og gjorde det godt i den franske række. Han fik i hvert fald vist, at han godt kan drive gæk med nogle af ligaens backs. Det sker bare på et uheldigt tidspunkt.

William Clem har også talt med sin tidligere holdkammerat, der netop er vendt tilbage fra en anden knæskade, som har holdt ham ude i næsten et halvt år.

– Jeg har talt med ham, og det handlede vist om noget omkring knæskalen i det samme knæ, som han også lige har været ude med. Det kunne ikke blive meget mere uheldigt for Mo, men jeg er sikker på, at han nok skal komme igen, hvis jeg kender ham ret.

William Clem sætter også ord på, hvad man skal klamre sig til, når det hele synes håbløst under et skadesforløb.

– Det gælder om hele tiden at presse på, men samtidig ikke presse så meget på, at man får tilbagefald. Jeg brugte meget at holde mig tæt på holdet og føle mig som en del af det. Det er ikke sjovt, lige når det sker, hvor det også kan føles som en lang vej tilbage.

Foruden skaderne i denne sæson havde William Clem også et længerevarende problem sidste efterår. Alt det hører dog fortiden til, og nu er han i stedet klar til at give den gas mod Brøndby IF.





LIVE

TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

AGF var klar med rekordbeløb

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Danskerklub fyrer træneren

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Froholdt med klar transfermelding

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Stjerne flirter med Brøndby

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

David Moyes griner over gult kort for jubel

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’