Norsk topboss giver ikke op: Går efter UEFA-valg

Selv om hun var langt fra at opnå valg, har Lise Klaveness ikke droppet ønsket om mere indflydelse i Uefa.



Lise Klaveness var meget langt fra at blive valgt ind i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité, da hun stillede op i Lissabon sidste år.

Men den norske fodboldpræsident har ikke givet op og slår nu fast, at hun vil gøre et nyt forsøg på at komme ind i Uefas mest magtfulde organ.

Det fortæller hun til Radio4.

– Det er planen. Jeg bliver selvfølgelig nødt til at føle mig meget motiveret, fordi det tager en masse tid. Men det er planen at komme ind. Vi synes, det er vigtigt at forsøge at arbejde indefra, siger hun til Radio4.

Siden Lise Klaveness blev valgt som præsident for Det Norske Fodboldforbund (NFF) i 2022, har hun været en af de mest åbenmundede fodboldpolitikere i Europa. Hun var blandt andet hård i sin kritik af VM i Qatar i 2022.

Sidste år forsøgte hun som den første kvinde nogensinde at blive valgt til et af de åbne sæder i eksekutivkomitéen. Hun kunne have valgt at få den plads, der er dedikeret til en kvinde, men hun ville sætte et eksempel.

Hun fik imidlertid kun 18 stemmer, hvilket var næstfærrest blandt de 11 opstillede kandidater. Men det har altså ikke slået hende ud.

– Det var første gang, at en kvinde stillede op til en af de åbne pladser. Vi tænkte, at det kunne have noget værdi at stille op. Det kunne være en inspiration for andre kvinder, og så ville det give os erfaring, siger Lise Klaveness til Radio4.

Ved valget til eksekutivkomitéen sidste år blev Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union, genvalgt. Han har siddet i komitéen siden 2019.

/ritzau/





Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Lyon forhandler med dansk profil

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Vil hente FC Midtjylland-profil

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Fortryder FC Barcelona-transfer

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Neestrup jagtes af storklub

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

Bayern – Stuttgart