Norsk topboss giver ikke op: Går efter UEFA-valg

Selv om hun var langt fra at opnå valg, har Lise Klaveness ikke droppet ønsket om mere indflydelse i Uefa.



Lise Klaveness var meget langt fra at blive valgt ind i Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) eksekutivkomité, da hun stillede op i Lissabon sidste år.

Men den norske fodboldpræsident har ikke givet op og slår nu fast, at hun vil gøre et nyt forsøg på at komme ind i Uefas mest magtfulde organ.

Det fortæller hun til Radio4.

– Det er planen. Jeg bliver selvfølgelig nødt til at føle mig meget motiveret, fordi det tager en masse tid. Men det er planen at komme ind. Vi synes, det er vigtigt at forsøge at arbejde indefra, siger hun til Radio4.

Siden Lise Klaveness blev valgt som præsident for Det Norske Fodboldforbund (NFF) i 2022, har hun været en af de mest åbenmundede fodboldpolitikere i Europa. Hun var blandt andet hård i sin kritik af VM i Qatar i 2022.

Sidste år forsøgte hun som den første kvinde nogensinde at blive valgt til et af de åbne sæder i eksekutivkomitéen. Hun kunne have valgt at få den plads, der er dedikeret til en kvinde, men hun ville sætte et eksempel.

Hun fik imidlertid kun 18 stemmer, hvilket var næstfærrest blandt de 11 opstillede kandidater. Men det har altså ikke slået hende ud.

– Det var første gang, at en kvinde stillede op til en af de åbne pladser. Vi tænkte, at det kunne have noget værdi at stille op. Det kunne være en inspiration for andre kvinder, og så ville det give os erfaring, siger Lise Klaveness til Radio4.

Ved valget til eksekutivkomitéen sidste år blev Jesper Møller, formand i Dansk Boldspil-Union, genvalgt. Han har siddet i komitéen siden 2019.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nu er Sean Klaiber på klubjagt

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

José Mourinho vil have dansk stjerne

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

UEFA med vild ændring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen