Norsk målmager på ønskelisten i Superliga-klubber

Mustafa Abdellaoue kan være på vej tilbage til dansk fodbold. Flere danske klubber viser interesse for spilleren. Det erfarer tipsbladet.dk.



Han har tidligere scoret mål for både FC København og OB i Superligaen, og nu er Mustafa Abdellaoue igen aktuel i Danmark. Den norske angriber er således på ønskelisten i flere danske klubber. Det erfarer tipsbladet.dk.

Det er endnu uklart, hvilke klubber der er ude efter Abdellaoue, men flere Superliga-klubber – heriblandt AaB, OB og EfB – er i dette transfervindue på udkig efter en målfarlig angriber. Tipsbladet.dk har dog ikke kunne få bekræftet, om disse klubber er blandt bejlerne til Abdellaoue. Dog er det sikkert, at 28-årige Mustafa Abdellaoue – der har tilnavnet ‘Mos’ – følges af flere danske klubber, men der er også interesse for ham fra de øvrige skandinaviske lande.

Abdellaoue har gjort en god figur i den norske Tippeliga gennem længere tid, og i den forgangne sæson scorede han 13 mål i 29 kampe for Aalesund.  Angriberen har spillet i Aalesund, siden han forlod dansk fodbold i sommeren 2014, og nu tiltrækker han sig altså igen interesse fra Danmark.

Efter en fremragende sæson i Vålerenga i 2011 blev Abdellaoue hentet til FC København i januar 2012 af daværende sportsdirektør Carsten V. Jensen, men nordmanden blev aldrig en succes i den danske hovedstadsklub. Han blev sidenhen lejet ud til Vålerenga og OB, og i den fynske klub blev det til ni Superliga-mål i 26 kampe i 2013/14-sæsonen. Efterfølgende udtalte Abdellaoue, at han gerne ville have fortsat karrieren i OB, men det endte altså med en retur til Norge og Aalesund.

Mustafa Abdellaoue tiltrækker sig nu interesse fra Danmark igen, men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det mest sandsynligt, at et sommerskifte kommer på tale. Aalesund vil næppe slippe ham, og klubbens direktør Henrik Hoff i denne uge har udtalt til norske medier, at man ikke ønsker at sælge spillere i dette transfervindue.

Med kontraktudløb om et år kan Mustafa Abdellaoue dog forhandle frit med andre klubber fra 1. juli, og derfor er det mere sandsynligt, at de danske klubber for alvor melder sin interesse til den tid.   







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

I chok over Tottenham

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Arbejder på angriber-exit

Storklub lurer på Jonas Wind

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Danskerklub meldes interesseret

Verdensstjernes søn landet i København

Michael Carrick storhylder

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Legender med dyster melding

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Dorgu lyner! Manchester United slår City

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere