Norsk målmager på ønskelisten i Superliga-klubber

Mustafa Abdellaoue kan være på vej tilbage til dansk fodbold. Flere danske klubber viser interesse for spilleren. Det erfarer tipsbladet.dk.



Han har tidligere scoret mål for både FC København og OB i Superligaen, og nu er Mustafa Abdellaoue igen aktuel i Danmark. Den norske angriber er således på ønskelisten i flere danske klubber. Det erfarer tipsbladet.dk.

Det er endnu uklart, hvilke klubber der er ude efter Abdellaoue, men flere Superliga-klubber – heriblandt AaB, OB og EfB – er i dette transfervindue på udkig efter en målfarlig angriber. Tipsbladet.dk har dog ikke kunne få bekræftet, om disse klubber er blandt bejlerne til Abdellaoue. Dog er det sikkert, at 28-årige Mustafa Abdellaoue – der har tilnavnet ‘Mos’ – følges af flere danske klubber, men der er også interesse for ham fra de øvrige skandinaviske lande.

Abdellaoue har gjort en god figur i den norske Tippeliga gennem længere tid, og i den forgangne sæson scorede han 13 mål i 29 kampe for Aalesund.  Angriberen har spillet i Aalesund, siden han forlod dansk fodbold i sommeren 2014, og nu tiltrækker han sig altså igen interesse fra Danmark.

Efter en fremragende sæson i Vålerenga i 2011 blev Abdellaoue hentet til FC København i januar 2012 af daværende sportsdirektør Carsten V. Jensen, men nordmanden blev aldrig en succes i den danske hovedstadsklub. Han blev sidenhen lejet ud til Vålerenga og OB, og i den fynske klub blev det til ni Superliga-mål i 26 kampe i 2013/14-sæsonen. Efterfølgende udtalte Abdellaoue, at han gerne ville have fortsat karrieren i OB, men det endte altså med en retur til Norge og Aalesund.

Mustafa Abdellaoue tiltrækker sig nu interesse fra Danmark igen, men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det mest sandsynligt, at et sommerskifte kommer på tale. Aalesund vil næppe slippe ham, og klubbens direktør Henrik Hoff i denne uge har udtalt til norske medier, at man ikke ønsker at sælge spillere i dette transfervindue.

Med kontraktudløb om et år kan Mustafa Abdellaoue dog forhandle frit med andre klubber fra 1. juli, og derfor er det mere sandsynligt, at de danske klubber for alvor melder sin interesse til den tid.   





LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Den værste i 18 år – de overvejer det



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

‘Afgørende dage’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Dansk landsholdsspiller imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Michael Carrick storhylder

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Optur før FC København-brag

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

‘Det kommer aldrig til at ske’

Verdensstjernes søn landet i København

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Bretonere bøllebanker normannere

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest