Norsk målmager på ønskelisten i Superliga-klubber

Mustafa Abdellaoue kan være på vej tilbage til dansk fodbold. Flere danske klubber viser interesse for spilleren. Det erfarer tipsbladet.dk.



Han har tidligere scoret mål for både FC København og OB i Superligaen, og nu er Mustafa Abdellaoue igen aktuel i Danmark. Den norske angriber er således på ønskelisten i flere danske klubber. Det erfarer tipsbladet.dk.

Det er endnu uklart, hvilke klubber der er ude efter Abdellaoue, men flere Superliga-klubber – heriblandt AaB, OB og EfB – er i dette transfervindue på udkig efter en målfarlig angriber. Tipsbladet.dk har dog ikke kunne få bekræftet, om disse klubber er blandt bejlerne til Abdellaoue. Dog er det sikkert, at 28-årige Mustafa Abdellaoue – der har tilnavnet ‘Mos’ – følges af flere danske klubber, men der er også interesse for ham fra de øvrige skandinaviske lande.

Abdellaoue har gjort en god figur i den norske Tippeliga gennem længere tid, og i den forgangne sæson scorede han 13 mål i 29 kampe for Aalesund.  Angriberen har spillet i Aalesund, siden han forlod dansk fodbold i sommeren 2014, og nu tiltrækker han sig altså igen interesse fra Danmark.

Efter en fremragende sæson i Vålerenga i 2011 blev Abdellaoue hentet til FC København i januar 2012 af daværende sportsdirektør Carsten V. Jensen, men nordmanden blev aldrig en succes i den danske hovedstadsklub. Han blev sidenhen lejet ud til Vålerenga og OB, og i den fynske klub blev det til ni Superliga-mål i 26 kampe i 2013/14-sæsonen. Efterfølgende udtalte Abdellaoue, at han gerne ville have fortsat karrieren i OB, men det endte altså med en retur til Norge og Aalesund.

Mustafa Abdellaoue tiltrækker sig nu interesse fra Danmark igen, men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er det mest sandsynligt, at et sommerskifte kommer på tale. Aalesund vil næppe slippe ham, og klubbens direktør Henrik Hoff i denne uge har udtalt til norske medier, at man ikke ønsker at sælge spillere i dette transfervindue.

Med kontraktudløb om et år kan Mustafa Abdellaoue dog forhandle frit med andre klubber fra 1. juli, og derfor er det mere sandsynligt, at de danske klubber for alvor melder sin interesse til den tid.   





LIVE

LIVE: Messi køber klub

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

– Han vinder Ballon d’Or!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Brøndby IF – Sønderjyske

Nu klager FC Barcelona igen

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Helt vild med Brøndby-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Blæst fuldstændig omkuld

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds