De er efterhånden blevet gode til at udvikle talenter i det norske, og derfor er flere danske klubber også opmærksomme på, hvad norske fodboldklubber udvikler af spillere i disse år.
Andreas Schjelderup er blevet en profil i FC Nordsjælland, og den norske offensivspiller fra FCN, der også blev Efterårets Profil i Superligaen, ligner en spiller, der skal sælges mange, mange millioner af kroner.
Og nu er det så FC Midtjyllands tur til at se nærmere på en spændende spiller, for ifølge mediet Altaposten får FCM i næste uge besøg af 15-årige Jonathan Vonheim Norbye.
Norbye, der til dagligt har en kontrakt med klubben Alta IF, skal tilbringe den kommende uge i Ikast, hvor forsvarsspilleren får lov at vise sig frem.
FC Midtjylland er dog ikke den eneste klub, der viser interesse for den norske U-landsholdsspiller, for også RB Leipzig har inviteret ham til prøvetræning.
– Der er rigtig stor interesse for Jonathan. Der er mange, som har fået øjnene op for vores forsvarsjuvel efter gode kampe på landsholdet og debut for Alta IF’s A-hold. Vi har blandt andet fået en henvendelse fra den tyske Bundesliga-klub RB Leipzig. Han skulle egentlig have trænet med klubben i sidste uge, men noget kom i vejen, så han tager i stedet til Tyskland i starten af januar.
– Også den danske topklub FC Midtjylland ønsker at se nærmere på Jonathan, og han rejser dertil i næste uge, siger André Drogset Dønjar, sportslig koordinator i Alta IF, til Altaposten.
Også Jonathan Vonheim Norbyes bror, Tobias Vonheim Norbye, 17 år, er på kontrakt i Alta IF og spiller på førsteholdet, og for at det ikke skal være løgn spiller deres onkel Hans Julius Eriksen Norbye, 34 år, også på klubbens førstehold.
Klubben håber på at kunne holde på brødrene en sæson endnu, fortæller den sportslige koordinator, men brødrene, der begge er forsvarsspillere, har fået den kendte Jim Solbakken som agent, og han har et godt netværk, hvorfor de måske snart kan være tabt for klubben, der til dagligt spiller i den norske 2. division.
Den 17-årige Tobias Vonheim Norbye er tidligere sat i forbindelse med Tromsø.
LIVE
VM-LIVE: VM-ændring efter Tuchel-kritik
NYHEDER
Sydafrika snyder tamme Tjekkiet
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
VM-spids må alligevel rejse til Canada
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
EKSKLUSIVT
Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
STORT INTERVIEW
Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
TOPNYHED
Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
OPTAKT
