De er efterhånden blevet gode til at udvikle talenter i det norske, og derfor er flere danske klubber også opmærksomme på, hvad norske fodboldklubber udvikler af spillere i disse år.
Andreas Schjelderup er blevet en profil i FC Nordsjælland, og den norske offensivspiller fra FCN, der også blev Efterårets Profil i Superligaen, ligner en spiller, der skal sælges mange, mange millioner af kroner.
Og nu er det så FC Midtjyllands tur til at se nærmere på en spændende spiller, for ifølge mediet Altaposten får FCM i næste uge besøg af 15-årige Jonathan Vonheim Norbye.
Norbye, der til dagligt har en kontrakt med klubben Alta IF, skal tilbringe den kommende uge i Ikast, hvor forsvarsspilleren får lov at vise sig frem.
FC Midtjylland er dog ikke den eneste klub, der viser interesse for den norske U-landsholdsspiller, for også RB Leipzig har inviteret ham til prøvetræning.
– Der er rigtig stor interesse for Jonathan. Der er mange, som har fået øjnene op for vores forsvarsjuvel efter gode kampe på landsholdet og debut for Alta IF’s A-hold. Vi har blandt andet fået en henvendelse fra den tyske Bundesliga-klub RB Leipzig. Han skulle egentlig have trænet med klubben i sidste uge, men noget kom i vejen, så han tager i stedet til Tyskland i starten af januar.
– Også den danske topklub FC Midtjylland ønsker at se nærmere på Jonathan, og han rejser dertil i næste uge, siger André Drogset Dønjar, sportslig koordinator i Alta IF, til Altaposten.
Også Jonathan Vonheim Norbyes bror, Tobias Vonheim Norbye, 17 år, er på kontrakt i Alta IF og spiller på førsteholdet, og for at det ikke skal være løgn spiller deres onkel Hans Julius Eriksen Norbye, 34 år, også på klubbens førstehold.
Klubben håber på at kunne holde på brødrene en sæson endnu, fortæller den sportslige koordinator, men brødrene, der begge er forsvarsspillere, har fået den kendte Jim Solbakken som agent, og han har et godt netværk, hvorfor de måske snart kan være tabt for klubben, der til dagligt spiller i den norske 2. division.
Den 17-årige Tobias Vonheim Norbye er tidligere sat i forbindelse med Tromsø.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TRANSFER
