FC København lægger ikke skjul på ambitionerne, som spænder lige fra førsteholdet og ned gennem ungdomsrækkerne.
For nyligt kunne man således præsentere det tidligere Paris Saint-Germain-talent Queyrell Tchicamboud, selv om man generelt er mest opmærksom på situationerne omkring de største talenter i Skandinavien og Norden.
Og nu bliver endnu et af dem en del af ungdomsafdelingen i FC København ifølge Tipsbladets oplysninger. Der er tale om blot 15-årige Liam Christopher West, der til dagligt spiller i den norske klub Fredrikstad FK.
Fredrikstad Blad var først med nyheden.
Ifølge Tipsbladets oplysninger rykker Liam Christopher West til FC København på en fri transfer. Fredrikstad har således ikke haft mulighed for at spinne guld på overgangen, da han ikke har underskrevet en professionel kontrakt med klubben. Det er noget, som nordmændende ikke er begejstrede for.
Det siger næsten også sig selv, da man på den måde både misser en transfersum og måske endnu vigtigere en videresalgsklausul. Begge dele lykkedes man med i handlen, der sendte Ethan Amundsen-Day fra Fredrikstad FK og til FCK i 2021, da han netop var på kontrakt i den norske klub.
Informationerne omkring Liam Christopher West er forholdsvist sparsomme, men han er kantspiller og har ifølge det norske fodboldforbunds hjemmeside et ganske pænt målsnit for Fredrikstads forskellige ungdomshold.
Ifølge Tipsbladets norske pressekilder er der også tale om et kæmpe talent, der bliver beskrevet som det største talent fra Fredrikstad siden Tarik Elyounoussi. Han slog igennem tilbage mellem 2006-2008, så den sammenligning siger ikke så lidt.
Liam Christopher West har været i Fredrikstad FK de seneste tre år, hvor han kom til fra Gressvik IF. Hans far er desuden Brian West, der spillede mange år i MLS, inden han tog til Fredrikstad FK i 2004 og var der fem år frem indtil sit karrierestop.
15-årige Liam Christopher West har repræsenteret de norske ungdomslandshold på både U15- og nu U16-niveau, så det vidner altså om et stort potentiale.
Tipsbladet har rettet henvendelse til både Fredrikstad FK og FC København, men de har ikke nogen kommentarer til ovenstående.
Liam Christopher West rykker med al sandsynlighed til akademiet i FC København (Foto: Fredrikstad FK).

Afsløring: Kæmpe bombe – Wolfsburg henter Eriksen

Afsløring: FC København sælger German Onugkha

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

I chok over Christian Eriksen

Thomas Gravesen er på Wegovy

Ny Brøndby-træner havde åben konflikt med Laudrup

Én kamp i FCK – nu er han på storklubs andethold

Så mange millioner tjener Kasper Hjulmand

Frederik Birk vil ikke sige farvel endnu

Floppede: – En tung og træt omgang traktorfodbold

Det kan blive galt eller genialt for Eriksen

– De to kan blive ligeså gode som Pogacar og jeg

Genforening? ‘Christian Eriksen er fantastisk’

15-årig kom på banen for FC København

Gravesen i kæmpe hyldest: ‘Et enormt skridt’

Smider han det? ‘Kan godt ende med at ske’

Svenske landsholdsstjerner sender åbent brev

Afviser store klubber for at tage til Brøndby

Kritiserer trio: De har ikke grebet chancen

Bekræfter vanvittigt Superliga-rygte

– Frederik Birk blev efterladt fuldstændig alene

Efter drama: Chok-fyring i Premier League

Sory Kaba blev meldt færdig – vender retur hertil

Vingegaard elsker et godt glas vin

Tottenhams største genistreg

Afslører stor tro på AGF

Nyt Vuelta-drama: Afgørende etape ændret drastisk

– FCK har det ‘nemmeste’ program

Positive ting overskygger fyringer

Afslører: Her var første møde med Steve Cooper

Landsholdslegende: Det er afgørende for Eriksen

Skal han også til Brøndby?

God Eriksen-besked: ‘Han får bedre tilbud snart’

Eriksen glæder sig til Wolfsburg-eventyr

‘FCK vil ikke bytte med én eneste Brøndby-spiller’

Glimrende for Vingegaard – nu venter skæbnedag

‘En utilgivelig dansk lussing’

Kan lukke 32 års VM-tørke

Danskers transferdrama: Gemte sig på hotelværelse

Vild med dansk kæmpetransfer: ‘Jeg elsker ham’

Vingegaard åben for særlig aftale

Vild Ronaldo-forudsigelse

Afviste bud på stjerne

Et godt transfervindue, men…

Alt, du skal vide om Eriksens nye klub

Taber første kamp efter måneders pause

Fyrværkeri i Randers koster FCK dyrt

‘Pludselig vil det forhåbentlig eksplodere’

Brøndby præsenterer ny assistent

Viktor Axelsen får comeback

Stjerner vilde med ‘fantastisk’ ny Brøndby-træner

Martin Braithwaite i nyt projekt – hyldes af fans

Kvindelandsholdet tilbage i Parken

Ekspert mener, Norge kan vinde VM

Glasgow-kys til irsk klub i managerkaos