Norsk supertalent skifter til FC København

FC Københavns ungdomsafdeling bliver med al sandsynlighed et norsk talent rigere.



FC København lægger ikke skjul på ambitionerne, som spænder lige fra førsteholdet og ned gennem ungdomsrækkerne.

For nyligt kunne man således præsentere det tidligere Paris Saint-Germain-talent Queyrell Tchicamboud, selv om man generelt er mest opmærksom på situationerne omkring de største talenter i Skandinavien og Norden.

Og nu bliver endnu et af dem en del af ungdomsafdelingen i FC København ifølge Tipsbladets oplysninger. Der er tale om blot 15-årige Liam Christopher West, der til dagligt spiller i den norske klub Fredrikstad FK.

Fredrikstad Blad var først med nyheden.

Ifølge Tipsbladets oplysninger rykker Liam Christopher West til FC København på en fri transfer. Fredrikstad har således ikke haft mulighed for at spinne guld på overgangen, da han ikke har underskrevet en professionel kontrakt med klubben. Det er noget, som nordmændende ikke er begejstrede for.

Det siger næsten også sig selv, da man på den måde både misser en transfersum og måske endnu vigtigere en videresalgsklausul. Begge dele lykkedes man med i handlen, der sendte Ethan Amundsen-Day fra Fredrikstad FK og til FCK i 2021, da han netop var på kontrakt i den norske klub.

Informationerne omkring Liam Christopher West er forholdsvist sparsomme, men han er kantspiller og har ifølge det norske fodboldforbunds hjemmeside et ganske pænt målsnit for Fredrikstads forskellige ungdomshold.

Ifølge Tipsbladets norske pressekilder er der også tale om et kæmpe talent, der bliver beskrevet som det største talent fra Fredrikstad siden Tarik Elyounoussi. Han slog igennem tilbage mellem 2006-2008, så den sammenligning siger ikke så lidt.

Liam Christopher West har været i Fredrikstad FK de seneste tre år, hvor han kom til fra Gressvik IF. Hans far er desuden Brian West, der spillede mange år i MLS, inden han tog til Fredrikstad FK i 2004 og var der fem år frem indtil sit karrierestop.

15-årige Liam Christopher West har repræsenteret de norske ungdomslandshold på både U15- og nu U16-niveau, så det vidner altså om et stort potentiale.

Tipsbladet har rettet henvendelse til både Fredrikstad FK og FC København, men de har ikke nogen kommentarer til ovenstående.

Sk__rmbillede_2023-10-04_140939
Liam Christopher West rykker med al sandsynlighed til akademiet i FC København (Foto: Fredrikstad FK).






Afsløring: Sportsdirektør flytter til København




LIVE

LIVE: FCK-fans med markant budskab

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC København – FC Fredericia

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

AGF – Brøndby IF

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Barcelona tager smal sejr

Viborg FF – FC Midtjylland

Protesterer efter dansk drømmekamp

Benhård Brian Riemer-melding

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Modtager stor ros fra Højbjerg

I svime over Pelle Mattsson

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Topchef får nyt job i FCK

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Så blev det officielt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Afslører vild transfer-historie

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Randers FC – Silkeborg IF