FC København lægger ikke skjul på ambitionerne, som spænder lige fra førsteholdet og ned gennem ungdomsrækkerne.
For nyligt kunne man således præsentere det tidligere Paris Saint-Germain-talent Queyrell Tchicamboud, selv om man generelt er mest opmærksom på situationerne omkring de største talenter i Skandinavien og Norden.
Og nu bliver endnu et af dem en del af ungdomsafdelingen i FC København ifølge Tipsbladets oplysninger. Der er tale om blot 15-årige Liam Christopher West, der til dagligt spiller i den norske klub Fredrikstad FK.
Fredrikstad Blad var først med nyheden.
Ifølge Tipsbladets oplysninger rykker Liam Christopher West til FC København på en fri transfer. Fredrikstad har således ikke haft mulighed for at spinne guld på overgangen, da han ikke har underskrevet en professionel kontrakt med klubben. Det er noget, som nordmændende ikke er begejstrede for.
Det siger næsten også sig selv, da man på den måde både misser en transfersum og måske endnu vigtigere en videresalgsklausul. Begge dele lykkedes man med i handlen, der sendte Ethan Amundsen-Day fra Fredrikstad FK og til FCK i 2021, da han netop var på kontrakt i den norske klub.
Informationerne omkring Liam Christopher West er forholdsvist sparsomme, men han er kantspiller og har ifølge det norske fodboldforbunds hjemmeside et ganske pænt målsnit for Fredrikstads forskellige ungdomshold.
Ifølge Tipsbladets norske pressekilder er der også tale om et kæmpe talent, der bliver beskrevet som det største talent fra Fredrikstad siden Tarik Elyounoussi. Han slog igennem tilbage mellem 2006-2008, så den sammenligning siger ikke så lidt.
Liam Christopher West har været i Fredrikstad FK de seneste tre år, hvor han kom til fra Gressvik IF. Hans far er desuden Brian West, der spillede mange år i MLS, inden han tog til Fredrikstad FK i 2004 og var der fem år frem indtil sit karrierestop.
15-årige Liam Christopher West har repræsenteret de norske ungdomslandshold på både U15- og nu U16-niveau, så det vidner altså om et stort potentiale.
Tipsbladet har rettet henvendelse til både Fredrikstad FK og FC København, men de har ikke nogen kommentarer til ovenstående.

Liam Christopher West rykker med al sandsynlighed til akademiet i FC København (Foto: Fredrikstad FK).
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
OPTAKT
Sønderjyske – OB
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
FC København – Randers FC
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
Tilbage efter regelbrud
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
Lamine Yamal med karrierens første
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla