Norsk supertalent skifter til FC København

FC Københavns ungdomsafdeling bliver med al sandsynlighed et norsk talent rigere.



FC København lægger ikke skjul på ambitionerne, som spænder lige fra førsteholdet og ned gennem ungdomsrækkerne.

For nyligt kunne man således præsentere det tidligere Paris Saint-Germain-talent Queyrell Tchicamboud, selv om man generelt er mest opmærksom på situationerne omkring de største talenter i Skandinavien og Norden.

Og nu bliver endnu et af dem en del af ungdomsafdelingen i FC København ifølge Tipsbladets oplysninger. Der er tale om blot 15-årige Liam Christopher West, der til dagligt spiller i den norske klub Fredrikstad FK.

Fredrikstad Blad var først med nyheden.

Ifølge Tipsbladets oplysninger rykker Liam Christopher West til FC København på en fri transfer. Fredrikstad har således ikke haft mulighed for at spinne guld på overgangen, da han ikke har underskrevet en professionel kontrakt med klubben. Det er noget, som nordmændende ikke er begejstrede for.

Det siger næsten også sig selv, da man på den måde både misser en transfersum og måske endnu vigtigere en videresalgsklausul. Begge dele lykkedes man med i handlen, der sendte Ethan Amundsen-Day fra Fredrikstad FK og til FCK i 2021, da han netop var på kontrakt i den norske klub.

Informationerne omkring Liam Christopher West er forholdsvist sparsomme, men han er kantspiller og har ifølge det norske fodboldforbunds hjemmeside et ganske pænt målsnit for Fredrikstads forskellige ungdomshold.

Ifølge Tipsbladets norske pressekilder er der også tale om et kæmpe talent, der bliver beskrevet som det største talent fra Fredrikstad siden Tarik Elyounoussi. Han slog igennem tilbage mellem 2006-2008, så den sammenligning siger ikke så lidt.

Liam Christopher West har været i Fredrikstad FK de seneste tre år, hvor han kom til fra Gressvik IF. Hans far er desuden Brian West, der spillede mange år i MLS, inden han tog til Fredrikstad FK i 2004 og var der fem år frem indtil sit karrierestop.

15-årige Liam Christopher West har repræsenteret de norske ungdomslandshold på både U15- og nu U16-niveau, så det vidner altså om et stort potentiale.

Tipsbladet har rettet henvendelse til både Fredrikstad FK og FC København, men de har ikke nogen kommentarer til ovenstående.

Sk__rmbillede_2023-10-04_140939
Liam Christopher West rykker med al sandsynlighed til akademiet i FC København (Foto: Fredrikstad FK).





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Mål i spansk mandagskamp

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FC Midtjylland misser gylden chance

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

I svime over Pelle Mattsson

Ekene Chukwuani igen på måltavlen



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

“Ingen er uerstattelige”

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

FC København-krisen fortsætter

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Viborg FF – FC Midtjylland

AGF – Brøndby IF

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia