Her er den nye cheftræner for Nottingham Forest

Som ventet bliver det Nuno Espírito Santo, der skal forsøge at styre Nottingham Forest uden om nedrykning.



Flere dages rygter er nu blevet bekræftet. Portugiseren Nuno Espírito Santo er ny cheftræner for Premier League-klubben Nottingham Forest.

Det oplyser klubben på sin hjemmeside.

Santo er blevet udstyret med en aftale af to et halvt års varighed. Hans første kamp bliver lørdag, hvor man tager imod Bournemouth.

Nottingham Forest fyrede tirsdag træner Steve Cooper, men allerede flere dage i forvejen var en overdragelse af trænersædet til Santo blev rygtet.

Den 49-årige portugiser har tidligere trænet Rio Ave, Valencia, Wolverhampton, Tottenham og senest Al-Ittihad i Saudi-Arabien.

Det var især tiden i Wolverhampton, som for alvor gav Santo et godt trænernavn i Europa. Det fik Tottenham til at hente ham, men det blev aldrig en succes.

Holdet vandt de første tre ligakampe i sæsonen, og han bliver kåret til månedens manager i Premier League. Men fire måneder senere blev han fyret, efter at holdet havde tabt fem af de seneste syv kampe.

Nu er han tilbage i Premier League, hvor han skal forsøge at holde Nottingham Forest væk fra nedrykningspladserne.

Nottingham Forest er uden sejr i de seneste seks ligakampe – fem af dem er blevet tabt. Holdet har fem point ned til nedrykningsstregen, hvilket kan blive reduceret til to point, hvis Luton vinder den kamp, holdet har til gode.

Steve Cooper førte holdet til oprykning i sommeren 2022 og formåede at holde klubben oppe i den første sæson med en 16.-plads.





LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Stort medie hylder AGF-profil