Dansker skal spille playoff-finale om PL-plads

Philip Zinckernagel og Nottingham Forest er i playoff-finalen mod Huddersfield om en plads i Premier League.



Den sagnomspundne engelske fodboldklub Nottingham Forest kan efterhånden begynde at drømme om en tilbagevenden til Englands bedste fodboldrække, Premier League.

Holdet slog tirsdag aften Sheffield United i semifinalen af playoffkampene i den næstbedste række, Championship. Det skete efter en straffesparkskonkurrence på City Ground i Nottingham.

Nu venter Yorkshire-klubben Huddersfield i finalen. Her kan der ventes kamp til stregen, når de to klubber dyster om en plads i Premier League.

Netop det opgør bliver ofte omtalt som “verdens mest værdifulde fodboldkamp” med indtægter på over en milliard kroner til den klub, der trækker sig sejrrigt ud af duellen.

Nottingham Forest havde danske Philip Zinckernagel med på banen fra start. Den 27-årige københavner blev taget ud efter 70 minutter på grønsværen.

Han og holdet havde en 2-1-føring med fra første opgør, men den blev sat over styr, da de 90 minutter på City Ground endte 2-1 til Sheffield United, der rykkede ud af Premier League i forrige sæson.

Dermed skulle der forlænget spilletid til, og da den sluttede uden mål, måtte semifinalen afgøres på straffespark.

Her formåede Sheffield kun at finde netmaskerne to gange, mens Forest scorede på tre forsøg.

Formår Nottingham Forest at komme tilbage til toppen af engelsk fodbold, vil det være første gang siden 1998-99-sæsonen, at klubben spiller med i Premier League.

Nottingham Forest var i en årrække især i 1970’erne og 1980’erne blandt Englands absolutte tophold.

Klubben blev hjemsted for den ikoniske cheftræner Brian Clough, der blev manager i januar 1975, da holdet befandt sig på en 13.-plads i den næstbedste fodboldrække.

I årene efter førte han klubben til en lang række trofæer.

I 1978 blev Nottingham engelsk mester, Liga Cuppen blev vundet i 1978, 1979, 1989 og 1990, men kronen på værket var de to gange – 1979 og 1980 – som Forest vandt mesterholdenes turnering, i dag kendt som Champions League.

Nottingham Forest og Huddersfield mødes i playoff-finalen på Wembley 29. maj.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

AGF – Sønderjyske

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

10. gang i træk

FC Fredericia – FC København

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Enorm interesse – millionregn over FCK?

OB – Silkeborg IF

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Martin Jørgensen lander nyt job

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’