Den sagnomspundne engelske fodboldklub Nottingham Forest kan efterhånden begynde at drømme om en tilbagevenden til Englands bedste fodboldrække, Premier League.
Holdet slog tirsdag aften Sheffield United i semifinalen af playoffkampene i den næstbedste række, Championship. Det skete efter en straffesparkskonkurrence på City Ground i Nottingham.
Nu venter Yorkshire-klubben Huddersfield i finalen. Her kan der ventes kamp til stregen, når de to klubber dyster om en plads i Premier League.
Netop det opgør bliver ofte omtalt som “verdens mest værdifulde fodboldkamp” med indtægter på over en milliard kroner til den klub, der trækker sig sejrrigt ud af duellen.
Nottingham Forest havde danske Philip Zinckernagel med på banen fra start. Den 27-årige københavner blev taget ud efter 70 minutter på grønsværen.
Han og holdet havde en 2-1-føring med fra første opgør, men den blev sat over styr, da de 90 minutter på City Ground endte 2-1 til Sheffield United, der rykkede ud af Premier League i forrige sæson.
Dermed skulle der forlænget spilletid til, og da den sluttede uden mål, måtte semifinalen afgøres på straffespark.
Her formåede Sheffield kun at finde netmaskerne to gange, mens Forest scorede på tre forsøg.
Formår Nottingham Forest at komme tilbage til toppen af engelsk fodbold, vil det være første gang siden 1998-99-sæsonen, at klubben spiller med i Premier League.
Nottingham Forest var i en årrække især i 1970’erne og 1980’erne blandt Englands absolutte tophold.
Klubben blev hjemsted for den ikoniske cheftræner Brian Clough, der blev manager i januar 1975, da holdet befandt sig på en 13.-plads i den næstbedste fodboldrække.
I årene efter førte han klubben til en lang række trofæer.
I 1978 blev Nottingham engelsk mester, Liga Cuppen blev vundet i 1978, 1979, 1989 og 1990, men kronen på værket var de to gange – 1979 og 1980 – som Forest vandt mesterholdenes turnering, i dag kendt som Champions League.
Nottingham Forest og Huddersfield mødes i playoff-finalen på Wembley 29. maj.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
Her er FCK’s næste modstander i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
FC Midtjylland er ude
AVIS
De vil have Jelert
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
John Stones tager sydpå
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
FANKLUBBEN
