Dansker skal spille playoff-finale om PL-plads

Philip Zinckernagel og Nottingham Forest er i playoff-finalen mod Huddersfield om en plads i Premier League.



Den sagnomspundne engelske fodboldklub Nottingham Forest kan efterhånden begynde at drømme om en tilbagevenden til Englands bedste fodboldrække, Premier League.

Holdet slog tirsdag aften Sheffield United i semifinalen af playoffkampene i den næstbedste række, Championship. Det skete efter en straffesparkskonkurrence på City Ground i Nottingham.

Nu venter Yorkshire-klubben Huddersfield i finalen. Her kan der ventes kamp til stregen, når de to klubber dyster om en plads i Premier League.

Netop det opgør bliver ofte omtalt som “verdens mest værdifulde fodboldkamp” med indtægter på over en milliard kroner til den klub, der trækker sig sejrrigt ud af duellen.

Nottingham Forest havde danske Philip Zinckernagel med på banen fra start. Den 27-årige københavner blev taget ud efter 70 minutter på grønsværen.

Han og holdet havde en 2-1-føring med fra første opgør, men den blev sat over styr, da de 90 minutter på City Ground endte 2-1 til Sheffield United, der rykkede ud af Premier League i forrige sæson.

Dermed skulle der forlænget spilletid til, og da den sluttede uden mål, måtte semifinalen afgøres på straffespark.

Her formåede Sheffield kun at finde netmaskerne to gange, mens Forest scorede på tre forsøg.

Formår Nottingham Forest at komme tilbage til toppen af engelsk fodbold, vil det være første gang siden 1998-99-sæsonen, at klubben spiller med i Premier League.

Nottingham Forest var i en årrække især i 1970’erne og 1980’erne blandt Englands absolutte tophold.

Klubben blev hjemsted for den ikoniske cheftræner Brian Clough, der blev manager i januar 1975, da holdet befandt sig på en 13.-plads i den næstbedste fodboldrække.

I årene efter førte han klubben til en lang række trofæer.

I 1978 blev Nottingham engelsk mester, Liga Cuppen blev vundet i 1978, 1979, 1989 og 1990, men kronen på værket var de to gange – 1979 og 1980 – som Forest vandt mesterholdenes turnering, i dag kendt som Champions League.

Nottingham Forest og Huddersfield mødes i playoff-finalen på Wembley 29. maj.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Liverpool – Chelsea

Frygter Christian Eriksen-problem

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

AGF køber dansk profil

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Dansk træner vinder stor pris

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?