Den sagnomspundne engelske fodboldklub Nottingham Forest kan efterhånden begynde at drømme om en tilbagevenden til Englands bedste fodboldrække, Premier League.
Holdet slog tirsdag aften Sheffield United i semifinalen af playoffkampene i den næstbedste række, Championship. Det skete efter en straffesparkskonkurrence på City Ground i Nottingham.
Nu venter Yorkshire-klubben Huddersfield i finalen. Her kan der ventes kamp til stregen, når de to klubber dyster om en plads i Premier League.
Netop det opgør bliver ofte omtalt som “verdens mest værdifulde fodboldkamp” med indtægter på over en milliard kroner til den klub, der trækker sig sejrrigt ud af duellen.
Nottingham Forest havde danske Philip Zinckernagel med på banen fra start. Den 27-årige københavner blev taget ud efter 70 minutter på grønsværen.
Han og holdet havde en 2-1-føring med fra første opgør, men den blev sat over styr, da de 90 minutter på City Ground endte 2-1 til Sheffield United, der rykkede ud af Premier League i forrige sæson.
Dermed skulle der forlænget spilletid til, og da den sluttede uden mål, måtte semifinalen afgøres på straffespark.
Her formåede Sheffield kun at finde netmaskerne to gange, mens Forest scorede på tre forsøg.
Formår Nottingham Forest at komme tilbage til toppen af engelsk fodbold, vil det være første gang siden 1998-99-sæsonen, at klubben spiller med i Premier League.
Nottingham Forest var i en årrække især i 1970’erne og 1980’erne blandt Englands absolutte tophold.
Klubben blev hjemsted for den ikoniske cheftræner Brian Clough, der blev manager i januar 1975, da holdet befandt sig på en 13.-plads i den næstbedste fodboldrække.
I årene efter førte han klubben til en lang række trofæer.
I 1978 blev Nottingham engelsk mester, Liga Cuppen blev vundet i 1978, 1979, 1989 og 1990, men kronen på værket var de to gange – 1979 og 1980 – som Forest vandt mesterholdenes turnering, i dag kendt som Champions League.
Nottingham Forest og Huddersfield mødes i playoff-finalen på Wembley 29. maj.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
