For anden gang i karrieren er Nicolai Boilesen blevet ramt af en alvorlig knæskade, der holder ham ude i lang tid.
Skaden han pådrog sig mod Brøndby tidligere på efteråret viste sig at være så alvorlig, at den danske forsvarsspiller ikke kommer i aktion mere i denne sæson.
Indtil nu har der været stille fra Nicolai Boilesens side, men nu udtaler han sig om skaden til FCKTV. Her kigger han frem mod de kolde vintermåneder, som bliver en hård omgang for ham.
– Det gør da ondt. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at det ikke gjorde ondt. Det var bestemt ikke det, jeg havde drømt om, da vi startede denne sæson. Jeg havde glædet mig til, at vi både skulle spille i Champions League, men også forsvare og angribe på samme tid vores mesterskab. Det er super frustrerende at vide, at man ikke kommer til at være en del af det resten af sæsonen.
– Der kommer til at være et langt forår for mig mentalt, hvor jeg skal bide i mig, at jeg ti gange hellere ville være på banen og hjælpe drengene end at sidde oppe på tribunen.
– De næste fire måneder, hvor jeg skal rende rundt og genoptræne i styrkelokalet og så videre, bliver sort med sort på. Jeg dukker op og er i et mørkt lokale og kommer ud i mørke. Så der vil da være dage, hvor jeg har lyst til at bande det hele langt væk. Men det der med at holde snuden i sporet og tage et skridt ad gangen og tage de små delmål. Det tror jeg kommer til at være min motivation, fortæller han blandt andet i det 11 minutter lange interview.
Nicolai Boilesen nåede at spille otte Superliga-kampe og to Champions League-kampe i denne sæson, før han gik i stykker mod Brøndby den 16. oktober.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Så er det officielt
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
Salah sender særlig besked
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER