For anden gang i karrieren er Nicolai Boilesen blevet ramt af en alvorlig knæskade, der holder ham ude i lang tid.
Skaden han pådrog sig mod Brøndby tidligere på efteråret viste sig at være så alvorlig, at den danske forsvarsspiller ikke kommer i aktion mere i denne sæson.
Indtil nu har der været stille fra Nicolai Boilesens side, men nu udtaler han sig om skaden til FCKTV. Her kigger han frem mod de kolde vintermåneder, som bliver en hård omgang for ham.
– Det gør da ondt. Jeg ville lyve, hvis jeg sagde, at det ikke gjorde ondt. Det var bestemt ikke det, jeg havde drømt om, da vi startede denne sæson. Jeg havde glædet mig til, at vi både skulle spille i Champions League, men også forsvare og angribe på samme tid vores mesterskab. Det er super frustrerende at vide, at man ikke kommer til at være en del af det resten af sæsonen.
– Der kommer til at være et langt forår for mig mentalt, hvor jeg skal bide i mig, at jeg ti gange hellere ville være på banen og hjælpe drengene end at sidde oppe på tribunen.
– De næste fire måneder, hvor jeg skal rende rundt og genoptræne i styrkelokalet og så videre, bliver sort med sort på. Jeg dukker op og er i et mørkt lokale og kommer ud i mørke. Så der vil da være dage, hvor jeg har lyst til at bande det hele langt væk. Men det der med at holde snuden i sporet og tage et skridt ad gangen og tage de små delmål. Det tror jeg kommer til at være min motivation, fortæller han blandt andet i det 11 minutter lange interview.
Nicolai Boilesen nåede at spille otte Superliga-kampe og to Champions League-kampe i denne sæson, før han gik i stykker mod Brøndby den 16. oktober.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW