Et nyt kapitel er begyndt i historien om FC København.
Tirsdag valgte hovedstadsklubben nemlig at fyre Jess Thorup og ansætte Jacob Neestrup som ny cheftræner.
Og det kommer den dyre Superliga-trup til at kunne mærke i dagligdagen.
Det var i hvert fald meldingen fra Andreas Cornelius, da han onsdag mødte pressen på FC Københavns træningsanlæg på Frederiksberg.
– Han er en meget direkte og kontant træner. Man er ikke i tvivl om, der er en klar vej. Hvis han siger noget, så er det, hvad han vil have, sagde angriberen og fortsatte:
– Jeg tror, der er nogle spillere, som vil mærke, at det ikke er så meget op til dem selv. Nu er det lidt mere kæft, trit og retning – ikke på den dårlige måde, men der bliver rigtig meget klarhed over, hvad der bliver forventet.
Synes du, der har manglet lidt kæft, trit og retning under Jess Thorup?
– Det er svært at sige, om det har manglet. Nogle spillere trives bedst under det ene, og andre trives bedst under det andet. Vi må se, om det bliver bedre, eller hvad det gør. Jeg tror, det bliver en lidt anden ledelsesstil, og det må vi være klar på.
Andreas Cornelius læste – som vi andre – om fyringen af Jess Thorup i diverse medier. Og selvom Superliga-stjernen blev overrasket, så faldt han ikke ned af stolen.
Han har nemlig prøvet at skifte træner mange gange i sin karriere.
– Jeg ved godt, at tingene kan gå hurtigt, så jeg var ikke chokeret over det. Jeg var godt klar over, det kunne ske, men man er altid overrasket, når det bliver eksekveret. Jeg har oplevet rigtig mange trænerfyringer, og livet går videre, og vi skal ud og få det til at fungere.
De fleste spillere føler et ansvar, når cheftræneren bliver smidt på porten, men det gør Andreas Cornelius ikke i dette tilfælde.
– Jeg håber da, at de fleste føler et ansvar. Jeg føler ærlig talt ikke noget ansvar, fordi jeg har ikke været en del af det, og jeg er lige kommet, men jeg er ked af, jeg ikke kom i gang med at arbejde med Jess, fordi han er en rigtig dygtig træner, og det havde jeg egentlig glædet mig til.
Inden pressen kunne stille spørgsmål til landsholdsangriberen, havde Rasmus Falk været forbi. Han sagde eksempelvis, at der til tider hurtigt er blevet peget fingre ad Jess Thorup.
Og det mener Andreas Cornelius ligeledes.
– Det synes jeg også, og han har haft et svært job ved at tage over efter Ståle (Solbakken, red.). Han er en helt anden type, og begge stilarter kan fungere, så det er ikke fordi, den ene er bedre end den anden. Der er bare stor forskel på, hvordan de gør tingene, og så er det let at pege fingre, når det ikke går.
– Så er det lettere at italesætte alle forskellene med, hvad der går galt. Jeg synes faktisk, han har gjort det rigtig godt. Man skal passe på med at pege fingre for meget.
Var det kontroversielt at ansætte Jess Thorup i sin tid?
– Jeg ved ikke, om det var kontroversielt. Man valgte at gå en ny vej med en anden træner, og langt hen ad vejen er det gået godt med et mesterskab og Champions League. Man skal passe på med at sige, det ene er bedre end det andet, lød det afsluttende fra Andreas Cornelius.
Den tidligere Trabzonspor-angriber forventer at tilbage fra sin skade den 2. oktober, når FC København møder AGF i Superligaen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
AGF køber dansk profil
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Arsenal er i Champions League-finalen
Millionregn over ‘PC’
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER