– Nu får vi nogle sindssygt fede kampe

Viborg FF er nu sikret top-6, og den opgave bliver både fed og udfordrende, spår cheftræner Jacob Friis.



Viborg FF er ovenpå søndagens ene point mod Randers sikret en plads i top-6 og er dermed i mesterskabsspillet i Superligaen.

Den bedrift glæder Viborg-cheftræner Jacob Friis sig over efter et indtil videre flot grundspil, hvor Viborg befinder sig på andenpladsen i Superligaen.

– Vi kan selvfølgelig se, at top-6 nu er sikret, og de kampe, der venter, glæder vi os helt vildt til. Vi ser rigtig meget frem til at spille med i den sjove ende og blive matchet maksimalt.

– Målsætningen inden sæsonen var at etablere os i Superligaen. Nu får vi nogle sindssygt fede kampe, hvor vi skal måle os med dem, der er bedst herhjemme. Det er vi glade og stolte over, siger Jacob Friis.

Om to spillerunder er grundspillet slut, og Viborg skal dyste blandt de øverste seks hold. Det bliver en udfordring, spår cheftræneren.

– Det bliver hårdt, vi skal lave nogle gode præstationer, og vi skal ramme topniveau, hvis vi skal være med der. Det kan vi heldigvis også, for vi har selv gjort os fortjent til at være med i det selskab.

Modsat Viborg går Randers ind til de sidste kampe i grundspillet med alt på spil. De ligger på en femteplads, og Randers-cheftræner Thomas Thomasberg er glad for spændingen trods den tætte tabel.

– Det er fedt at være en del af det her, hvor hvert et point og hver en tackling er helt afgørende. Vi sidder ikke og regner på noget matematisk, men vi kigger på det helt til den sidste kamp i grundspillet.

– Jeg er ikke sikker på, at en enkelt sejr mere er nok for os med vores målscore sammenholdt med de andre hold omkring os. Det ligner i hvert fald, der skal flere point til, end der plejer, siger Thomas Thomasberg.

Randers møder AGF i næste runde og AaB i sidste runde i grundspillet. Viborg står over for intense topopgør i de sidste to runder af grundspillet, når modstanderne er FC Nordsjælland og FC København.

/ritzau/



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Fyringstruet: – Han har to kampe

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Skidt melding

Afvist

Storklub meldes interesseret

FC København-profil ude med sygdom

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC Københavns medejerskab godkendes

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen