Der er et nyt ansigt på træningsbanen i Lyngby Boldklub i disse dage i form af Alfred Finnbogason, som flere medier forleden kunne fortælle, og det er ikke hvemsomhelst.
33-årige Alfred Finnbogason kan nemlig fremvise et overordentligt fint cv. Han har spillet over 100 kampe i Bundesligaen for Augsburg, hvor han har scoret 37 gange, og så har han spillet hele 61 landskampe for Island. Og så har han også været forbi storklubber som Real Sociedad og Olympiakos.
Det ville altså være noget af en profil, hvis han kom til Lyngby, men Superliga-oprykkerne fortæller på sin hjemmeside, at den kontraktfri angriber blot holder formen ved lige hos De Kongeblå.
– Alfred er en spiller med over 100 Bundesliga-kampe, som jeg blandt andet kender godt fra min tid på det islandske landshold. Han står uden klub og skulle holde formen ved lige, og synes, at Lyngby er en klub med et godt niveau og træningsmiljø, så vi er glade for at have Alfred på besøg, siger cheftræner Freyr Alexandersson til Lyngbys hjemmeside.
– Det giver også noget til de andre spillere, særligt akademispillerne, at have en spiller med den profil med til træning. Selvom Alfred har døjet med flere skader i de senere år, så er han jo klart en spiller fra næste hylde med en masse erfaring, som særligt vores unge spillere kan lære meget af.
Alfred Finnbogason er især blevet sat i forbindelse med et skifte til svensk fodbold, hvor Hammarby IF bejler til islændingen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
EKSKLUSIVT