Nu forklarer Lyngby stjernes besøg

Lyngby forklarer, hvorfor den tidligere Bundesliga-profil Alfred Finnbogason træner med hos klubben i disse dage.



Der er et nyt ansigt på træningsbanen i Lyngby Boldklub i disse dage i form af Alfred Finnbogason, som flere medier forleden kunne fortælle, og det er ikke hvemsomhelst.

33-årige Alfred Finnbogason kan nemlig fremvise et overordentligt fint cv. Han har spillet over 100 kampe i Bundesligaen for Augsburg, hvor han har scoret 37 gange, og så har han spillet hele 61 landskampe for Island. Og så har han også været forbi storklubber som Real Sociedad og Olympiakos.

Det ville altså være noget af en profil, hvis han kom til Lyngby, men Superliga-oprykkerne fortæller på sin hjemmeside, at den kontraktfri angriber blot holder formen ved lige hos De Kongeblå.

– Alfred er en spiller med over 100 Bundesliga-kampe, som jeg blandt andet kender godt fra min tid på det islandske landshold. Han står uden klub og skulle holde formen ved lige, og synes, at Lyngby er en klub med et godt niveau og træningsmiljø, så vi er glade for at have Alfred på besøg, siger cheftræner Freyr Alexandersson til Lyngbys hjemmeside.

– Det giver også noget til de andre spillere, særligt akademispillerne, at have en spiller med den profil med til træning. Selvom Alfred har døjet med flere skader i de senere år, så er han jo klart en spiller fra næste hylde med en masse erfaring, som særligt vores unge spillere kan lære meget af.

Alfred Finnbogason er især blevet sat i forbindelse med et skifte til svensk fodbold, hvor Hammarby IF bejler til islændingen. 

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub har kontaktet Brøndby

‘Det er slut’

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Optakt: Mexico – Sydafrika

OB jagter tidligere Superliga-profil

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

FCK henter svensk talent