Nu forventer de bud: FCK har fulgt ham i tre år

FC København har af tre omgange haft stortalent på besøg, som man nu begynder at forberede et salg af.



At FC København har et godt øje til islandske spillere er efterhånden ikke nogen hemmelighed.

Hakon Arnar Haraldsson, Isak Bergmann Johannesson og Orri Oskarsson er nogle af de spillere som kommer fra vulkanøen. Men flere kan være på vej.

FC København har i hvert fald af tre omgange haft 15-årige Daniel Ingi Johannesson på besøg. Senest var tilbage i slutningen af februar, og i hans islandske klub IA Akranes bekræfter man også interessen fra FCK.

– De har scoutet ham, og de har fulgt hans udvikling i to-tre år. Han er en ung fyr og et exceptionelt talent. Der er også andre klubber ude efter ham, siger klubbens præsident, Eggert Herbertsson, til Tipsbladet.

Første gang Daniel Ingi Johannesson var til prøvetræning i FC København var i sommeren 2021, mens han også var på besøg sidste efterår. Nu er hans navn efterhånden så kendt, at man i Akranes forbereder sig på den næste fase for stortalentet.

– Jeg tror ikke, at han tager til flere prøvetræninger. Det næste skridt bliver, at klubberne begynder at byde på ham. Jeg tror, at det bliver det næste skridt i hans udvikling. Han er en af de yngste på Islands U17-landshold og samtidig en af de bedste, så det øger også opmærksomheden.

Daniel Ingi Johannesson har netop været afsted med Islands U17-landshold, hvor han også kom på måltavlen. Desuden er han en del af Akranes førstehold, hvor han sidste år blev klubbens yngste debutant nogensinde.

Titlen tog han fra et velkendt navn, som slår sine folder i FC København. Isak Bergmann Johannesson. Han er således storebror til Daniel Ingi Johannesson. De to er dog meget forskellige på fodboldbanen.

– Det er svært at sammenligne dem. De er begge to meget professionelle, fokuserede og intellektuelle fodboldspillere. De er ikke samme type, men de er begge meget intellektuelle og fokuserede.

Daniel Ingi Johannesson har i denne sæson optrådt fem gange for Akranes. To af dem er fra start, mens det er blevet til en enkelt scoring for klubben, der spiller i landets næstbedste række.

FC Nordsjælland skulle ifølge Tipsbladets oplysninger også have et godt øje til den unge islænding. Herunder kan du se et billede af Daniel Ingi Johannesson (til venstre) fra en af hans prøvetræninger i FCK:





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Spændende melding

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brasilien – Japan

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs