• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mikkel Fuhr Nielsen

Nu forventer de bud: FCK har fulgt ham i tre år

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

FC København har af tre omgange haft stortalent på besøg, som man nu begynder at forberede et salg af.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

At FC København har et godt øje til islandske spillere er efterhånden ikke nogen hemmelighed.

Hakon Arnar Haraldsson, Isak Bergmann Johannesson og Orri Oskarsson er nogle af de spillere som kommer fra vulkanøen. Men flere kan være på vej.

FC København har i hvert fald af tre omgange haft 15-årige Daniel Ingi Johannesson på besøg. Senest var tilbage i slutningen af februar, og i hans islandske klub IA Akranes bekræfter man også interessen fra FCK.

- De har scoutet ham, og de har fulgt hans udvikling i to-tre år. Han er en ung fyr og et exceptionelt talent. Der er også andre klubber ude efter ham, siger klubbens præsident, Eggert Herbertsson, til Tipsbladet.

Første gang Daniel Ingi Johannesson var til prøvetræning i FC København var i sommeren 2021, mens han også var på besøg sidste efterår. Nu er hans navn efterhånden så kendt, at man i Akranes forbereder sig på den næste fase for stortalentet.

- Jeg tror ikke, at han tager til flere prøvetræninger. Det næste skridt bliver, at klubberne begynder at byde på ham. Jeg tror, at det bliver det næste skridt i hans udvikling. Han er en af de yngste på Islands U17-landshold og samtidig en af de bedste, så det øger også opmærksomheden.

Daniel Ingi Johannesson har netop været afsted med Islands U17-landshold, hvor han også kom på måltavlen. Desuden er han en del af Akranes førstehold, hvor han sidste år blev klubbens yngste debutant nogensinde.

Titlen tog han fra et velkendt navn, som slår sine folder i FC København. Isak Bergmann Johannesson. Han er således storebror til Daniel Ingi Johannesson. De to er dog meget forskellige på fodboldbanen.

- Det er svært at sammenligne dem. De er begge to meget professionelle, fokuserede og intellektuelle fodboldspillere. De er ikke samme type, men de er begge meget intellektuelle og fokuserede.

Daniel Ingi Johannesson har i denne sæson optrådt fem gange for Akranes. To af dem er fra start, mens det er blevet til en enkelt scoring for klubben, der spiller i landets næstbedste række.

FC Nordsjælland skulle ifølge Tipsbladets oplysninger også have et godt øje til den unge islænding. Herunder kan du se et billede af Daniel Ingi Johannesson (til venstre) fra en af hans prøvetræninger i FCK: