Nu forventer de bud: FCK har fulgt ham i tre år

FC København har af tre omgange haft stortalent på besøg, som man nu begynder at forberede et salg af.



At FC København har et godt øje til islandske spillere er efterhånden ikke nogen hemmelighed.

Hakon Arnar Haraldsson, Isak Bergmann Johannesson og Orri Oskarsson er nogle af de spillere som kommer fra vulkanøen. Men flere kan være på vej.

FC København har i hvert fald af tre omgange haft 15-årige Daniel Ingi Johannesson på besøg. Senest var tilbage i slutningen af februar, og i hans islandske klub IA Akranes bekræfter man også interessen fra FCK.

– De har scoutet ham, og de har fulgt hans udvikling i to-tre år. Han er en ung fyr og et exceptionelt talent. Der er også andre klubber ude efter ham, siger klubbens præsident, Eggert Herbertsson, til Tipsbladet.

Første gang Daniel Ingi Johannesson var til prøvetræning i FC København var i sommeren 2021, mens han også var på besøg sidste efterår. Nu er hans navn efterhånden så kendt, at man i Akranes forbereder sig på den næste fase for stortalentet.

– Jeg tror ikke, at han tager til flere prøvetræninger. Det næste skridt bliver, at klubberne begynder at byde på ham. Jeg tror, at det bliver det næste skridt i hans udvikling. Han er en af de yngste på Islands U17-landshold og samtidig en af de bedste, så det øger også opmærksomheden.

Daniel Ingi Johannesson har netop været afsted med Islands U17-landshold, hvor han også kom på måltavlen. Desuden er han en del af Akranes førstehold, hvor han sidste år blev klubbens yngste debutant nogensinde.

Titlen tog han fra et velkendt navn, som slår sine folder i FC København. Isak Bergmann Johannesson. Han er således storebror til Daniel Ingi Johannesson. De to er dog meget forskellige på fodboldbanen.

– Det er svært at sammenligne dem. De er begge to meget professionelle, fokuserede og intellektuelle fodboldspillere. De er ikke samme type, men de er begge meget intellektuelle og fokuserede.

Daniel Ingi Johannesson har i denne sæson optrådt fem gange for Akranes. To af dem er fra start, mens det er blevet til en enkelt scoring for klubben, der spiller i landets næstbedste række.

FC Nordsjælland skulle ifølge Tipsbladets oplysninger også have et godt øje til den unge islænding. Herunder kan du se et billede af Daniel Ingi Johannesson (til venstre) fra en af hans prøvetræninger i FCK:



Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Det er fuldkommen meningsløst

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

AaB-talent prøver sig af i Italien

Klubboss i angreb på FCK

– De skal skille sig af med ham!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Viktor Claesson bliver i FC København

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996