Nu forventer de bud: FCK har fulgt ham i tre år

FC København har af tre omgange haft stortalent på besøg, som man nu begynder at forberede et salg af.



At FC København har et godt øje til islandske spillere er efterhånden ikke nogen hemmelighed.

Hakon Arnar Haraldsson, Isak Bergmann Johannesson og Orri Oskarsson er nogle af de spillere som kommer fra vulkanøen. Men flere kan være på vej.

FC København har i hvert fald af tre omgange haft 15-årige Daniel Ingi Johannesson på besøg. Senest var tilbage i slutningen af februar, og i hans islandske klub IA Akranes bekræfter man også interessen fra FCK.

– De har scoutet ham, og de har fulgt hans udvikling i to-tre år. Han er en ung fyr og et exceptionelt talent. Der er også andre klubber ude efter ham, siger klubbens præsident, Eggert Herbertsson, til Tipsbladet.

Første gang Daniel Ingi Johannesson var til prøvetræning i FC København var i sommeren 2021, mens han også var på besøg sidste efterår. Nu er hans navn efterhånden så kendt, at man i Akranes forbereder sig på den næste fase for stortalentet.

– Jeg tror ikke, at han tager til flere prøvetræninger. Det næste skridt bliver, at klubberne begynder at byde på ham. Jeg tror, at det bliver det næste skridt i hans udvikling. Han er en af de yngste på Islands U17-landshold og samtidig en af de bedste, så det øger også opmærksomheden.

Daniel Ingi Johannesson har netop været afsted med Islands U17-landshold, hvor han også kom på måltavlen. Desuden er han en del af Akranes førstehold, hvor han sidste år blev klubbens yngste debutant nogensinde.

Titlen tog han fra et velkendt navn, som slår sine folder i FC København. Isak Bergmann Johannesson. Han er således storebror til Daniel Ingi Johannesson. De to er dog meget forskellige på fodboldbanen.

– Det er svært at sammenligne dem. De er begge to meget professionelle, fokuserede og intellektuelle fodboldspillere. De er ikke samme type, men de er begge meget intellektuelle og fokuserede.

Daniel Ingi Johannesson har i denne sæson optrådt fem gange for Akranes. To af dem er fra start, mens det er blevet til en enkelt scoring for klubben, der spiller i landets næstbedste række.

FC Nordsjælland skulle ifølge Tipsbladets oplysninger også have et godt øje til den unge islænding. Herunder kan du se et billede af Daniel Ingi Johannesson (til venstre) fra en af hans prøvetræninger i FCK:







EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Den første i næsten 40 år

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Yoram Zague sigtet i Danmark

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Høgh hyldes af UEFA

Færdig i FC Midtjylland?

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

OB straffer angriber

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Vejle får fredagstæv i Farum

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind

Sepp Piontek er død

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig