Han nåede kun at spille få førsteholdskampe for klubben, før han sidste sommer blev solgt for 21 millioner kroner, men AGF har stadig en særlig plads i Adam Daghims hjerte.
Og selvom den danske Salzburg-profil i øjeblikket har nok at se til med Champions League-fodbold og østrigsk mesterskabskamp, så har han stadig tid til at følge sin gamle klub.
– Ja, det har jeg, og jeg snakker også stadig med nogle af spillerne. De gør det jo rigtig godt, de er på tredjepladsen. De har en stor chance for at vinde ligaen, og det håber jeg virkelig, at de gør.
– Jeg håber jo altid det bedste for min gamle klub. Selvom jeg ikke spiller der længere, så ønsker jeg stadig alt det bedste for dem. Nu håber jeg bare, at de vinder ligaen, så de har noget at fejre, siger Adam Daghim til Tipsbladet.
Den århusianske klub betyder meget for den 19-årige kantspiller, der i denne sæson er blevet en profil i Salzburg.
– Det var dem, der troede på mig og gav mig chancen for at spille fodbold, lyder det fra kantspilleren, der stadig er i kontakt med flere AGF-spillere.
– Jeg snakker stadig med Gift Links, Kevin Yacob, Eric Kahl og nogle af de andre.
AGF fik 21 millioner kroner for Adam Daghim sidste år, men den danske klub kan på sigt indkassere endnu flere millioner, hvis Salzburg sælger danskeren for et stort beløb, idet man sikrede sig en videresalgsklausul.
– Det er ikke rigtigt noget, jeg tænker så meget over, men hvis jeg kan gavne AGF på den måde, så vil det jo være fantastisk, lyder det fra Adam Daghim.
Tipsbladet har også talt med Adam Daghim om danskerens imponerende gennembrud i Salzburg i denne sæson – det kan du læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
England – Argentina
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
AVIS