Han nåede kun at spille få førsteholdskampe for klubben, før han sidste sommer blev solgt for 21 millioner kroner, men AGF har stadig en særlig plads i Adam Daghims hjerte.
Og selvom den danske Salzburg-profil i øjeblikket har nok at se til med Champions League-fodbold og østrigsk mesterskabskamp, så har han stadig tid til at følge sin gamle klub.
– Ja, det har jeg, og jeg snakker også stadig med nogle af spillerne. De gør det jo rigtig godt, de er på tredjepladsen. De har en stor chance for at vinde ligaen, og det håber jeg virkelig, at de gør.
– Jeg håber jo altid det bedste for min gamle klub. Selvom jeg ikke spiller der længere, så ønsker jeg stadig alt det bedste for dem. Nu håber jeg bare, at de vinder ligaen, så de har noget at fejre, siger Adam Daghim til Tipsbladet.
Den århusianske klub betyder meget for den 19-årige kantspiller, der i denne sæson er blevet en profil i Salzburg.
– Det var dem, der troede på mig og gav mig chancen for at spille fodbold, lyder det fra kantspilleren, der stadig er i kontakt med flere AGF-spillere.
– Jeg snakker stadig med Gift Links, Kevin Yacob, Eric Kahl og nogle af de andre.
AGF fik 21 millioner kroner for Adam Daghim sidste år, men den danske klub kan på sigt indkassere endnu flere millioner, hvis Salzburg sælger danskeren for et stort beløb, idet man sikrede sig en videresalgsklausul.
– Det er ikke rigtigt noget, jeg tænker så meget over, men hvis jeg kan gavne AGF på den måde, så vil det jo være fantastisk, lyder det fra Adam Daghim.
Tipsbladet har også talt med Adam Daghim om danskerens imponerende gennembrud i Salzburg i denne sæson – det kan du læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
TOPNYHED