– Nu håber jeg bare, at AGF vinder ligaen

Adam Daghim forlod AGF sidste år, men Salzburg-profilen følger stadig sin gamle klub tæt.



Han nåede kun at spille få førsteholdskampe for klubben, før han sidste sommer blev solgt for 21 millioner kroner, men AGF har stadig en særlig plads i Adam Daghims hjerte. 

Og selvom den danske Salzburg-profil i øjeblikket har nok at se til med Champions League-fodbold og østrigsk mesterskabskamp, så har han stadig tid til at følge sin gamle klub. 

– Ja, det har jeg, og jeg snakker også stadig med nogle af spillerne. De gør det jo rigtig godt, de er på tredjepladsen. De har en stor chance for at vinde ligaen, og det håber jeg virkelig, at de gør.

– Jeg håber jo altid det bedste for min gamle klub. Selvom jeg ikke spiller der længere, så ønsker jeg stadig alt det bedste for dem. Nu håber jeg bare, at de vinder ligaen, så de har noget at fejre, siger Adam Daghim til Tipsbladet. 

Den århusianske klub betyder meget for den 19-årige kantspiller, der i denne sæson er blevet en profil i Salzburg. 

– Det var dem, der troede på mig og gav mig chancen for at spille fodbold, lyder det fra kantspilleren, der stadig er i kontakt med flere AGF-spillere. 

– Jeg snakker stadig med Gift Links, Kevin Yacob, Eric Kahl og nogle af de andre.

AGF fik 21 millioner kroner for Adam Daghim sidste år, men den danske klub kan på sigt indkassere endnu flere millioner, hvis Salzburg sælger danskeren for et stort beløb, idet man sikrede sig en videresalgsklausul. 

– Det er ikke rigtigt noget, jeg tænker så meget over, men hvis jeg kan gavne AGF på den måde, så vil det jo være fantastisk, lyder det fra Adam Daghim. 

Tipsbladet har også talt med Adam Daghim om danskerens imponerende gennembrud i Salzburg i denne sæson – det kan du læse mere om HER







LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji