Han nåede kun at spille få førsteholdskampe for klubben, før han sidste sommer blev solgt for 21 millioner kroner, men AGF har stadig en særlig plads i Adam Daghims hjerte.
Og selvom den danske Salzburg-profil i øjeblikket har nok at se til med Champions League-fodbold og østrigsk mesterskabskamp, så har han stadig tid til at følge sin gamle klub.
– Ja, det har jeg, og jeg snakker også stadig med nogle af spillerne. De gør det jo rigtig godt, de er på tredjepladsen. De har en stor chance for at vinde ligaen, og det håber jeg virkelig, at de gør.
– Jeg håber jo altid det bedste for min gamle klub. Selvom jeg ikke spiller der længere, så ønsker jeg stadig alt det bedste for dem. Nu håber jeg bare, at de vinder ligaen, så de har noget at fejre, siger Adam Daghim til Tipsbladet.
Den århusianske klub betyder meget for den 19-årige kantspiller, der i denne sæson er blevet en profil i Salzburg.
– Det var dem, der troede på mig og gav mig chancen for at spille fodbold, lyder det fra kantspilleren, der stadig er i kontakt med flere AGF-spillere.
– Jeg snakker stadig med Gift Links, Kevin Yacob, Eric Kahl og nogle af de andre.
AGF fik 21 millioner kroner for Adam Daghim sidste år, men den danske klub kan på sigt indkassere endnu flere millioner, hvis Salzburg sælger danskeren for et stort beløb, idet man sikrede sig en videresalgsklausul.
– Det er ikke rigtigt noget, jeg tænker så meget over, men hvis jeg kan gavne AGF på den måde, så vil det jo være fantastisk, lyder det fra Adam Daghim.
Tipsbladet har også talt med Adam Daghim om danskerens imponerende gennembrud i Salzburg i denne sæson – det kan du læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
OPTAKT
Portugal – Spanien
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
Brasiliansk boost før Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT