– Nu håber jeg bare, at AGF vinder ligaen

Adam Daghim forlod AGF sidste år, men Salzburg-profilen følger stadig sin gamle klub tæt.



Han nåede kun at spille få førsteholdskampe for klubben, før han sidste sommer blev solgt for 21 millioner kroner, men AGF har stadig en særlig plads i Adam Daghims hjerte. 

Og selvom den danske Salzburg-profil i øjeblikket har nok at se til med Champions League-fodbold og østrigsk mesterskabskamp, så har han stadig tid til at følge sin gamle klub. 

– Ja, det har jeg, og jeg snakker også stadig med nogle af spillerne. De gør det jo rigtig godt, de er på tredjepladsen. De har en stor chance for at vinde ligaen, og det håber jeg virkelig, at de gør.

– Jeg håber jo altid det bedste for min gamle klub. Selvom jeg ikke spiller der længere, så ønsker jeg stadig alt det bedste for dem. Nu håber jeg bare, at de vinder ligaen, så de har noget at fejre, siger Adam Daghim til Tipsbladet. 

Den århusianske klub betyder meget for den 19-årige kantspiller, der i denne sæson er blevet en profil i Salzburg. 

– Det var dem, der troede på mig og gav mig chancen for at spille fodbold, lyder det fra kantspilleren, der stadig er i kontakt med flere AGF-spillere. 

– Jeg snakker stadig med Gift Links, Kevin Yacob, Eric Kahl og nogle af de andre.

AGF fik 21 millioner kroner for Adam Daghim sidste år, men den danske klub kan på sigt indkassere endnu flere millioner, hvis Salzburg sælger danskeren for et stort beløb, idet man sikrede sig en videresalgsklausul. 

– Det er ikke rigtigt noget, jeg tænker så meget over, men hvis jeg kan gavne AGF på den måde, så vil det jo være fantastisk, lyder det fra Adam Daghim. 

Tipsbladet har også talt med Adam Daghim om danskerens imponerende gennembrud i Salzburg i denne sæson – det kan du læse mere om HER





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’