Yann Aurel Bissecks karriere har været på himmelflugt, siden han i sommeren 2021 landede i Danmarks som ny AGF-lejesvend.
Han tog Superligaen med storm, og to år senere solgte AGF den tyske forsvarsspiller til Inter for godt 52 millioner kroner, som hans frikøbsklausul lød på.
Og det har tilsyneladende været god business af Inter.
I hvert fald er Yann Aurel Bissecks værdi blevet mangedoblet siden, vurderer analysesitet CIES Football Observatory.
Deres vurdering lyder på, at den tidligere AGF-stjerne er hele 45,9 millioner euro værd. Det svarer til svimlende 344 millioner kroner – altså mere end seks gange så meget, som AGF i sin tid fik for forsvarsspilleren.
Det gør desuden Yann Aurel Bisseck til den ottendemest værdifulde spiller, der ikke har fået debut for sit respektive landshold ifølge CIES.
Nummer 10 på deres liste er desuden en anden tidligere Superliga-spiller, nemlig Hugo Ekitike, som i sin tid var udlejet til Vejle Boldklub og i dag nyder stor succes i Eintracht Frankfurt.
AGF kan tjene på et salg
Hvis Inter en dag skulle sælge Yann Aurel Bisseck for 344 millioner, ville der også falde lidt af til AGF.
Transferjournalisten Gianluca Di Marzio har tidligere skrevet, at AGF har en videresalgsklausul, der betyder, at de vil score fem procent af det eventuelle overskud ved et salg. Og med en pris på 344 millioner ville det være 14,6 millioner kroner.
I Inter får Yann Aurel Bisseck, 24 år, dog masser af spilletid, så det er nok tvivlsomt, at italienerne vil slippe ham.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER