– Nu må Jacob Neestrup træde i karakter!

Jacob Neestrup skal tage en alvorssnak med FCK-truppen efter en perlerække af dårlige resultater, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.



FC København fik en noget uskøn optakt til den netop overståede landsholdspause, hvor ‘Løverne’ blot skrabede to point sammen i tre kampe mod AaB, Sønderjyske og Viborg.

FCK-veteranerne Rasmus Falk og Thomas Delaney var efter nederlaget mod sidstnævnte ude og tale med store ord i medierne, hvor det blev kaldt både katastrofalt og udtryk for en ‘kollektiv arrogance’.

Københavnerne åbner Mesterskabsspillet mod Randers i Parken, og inden da er det cheftræner Jacob Neestrups ansvar at sætte skik på truppen.

Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.

– Det, som har været problematisk, er de seneste tre kampe. Det har været beskæmmende dårligt, at de ikke kunne score i Aalborg, at de ikke kunne vinde i Parken over Sønderjyske, at de ikke kunne holde en føring i Viborg.

– Det er alt, alt, alt for dårligt. Nu bliver Neestrup nødt til at træde i karakter. Han skal fortælle til sine spillere, at hvis der er noget som helst om den snak om arrogance, som Delaney gik ud med, så er det på tide, at de finder sig selv. De er ikke i en position, hvor de kan være arrogante over for nogen som helst med det haltende efterår, fortæller til Viaplay.

Ekspertkollega Kenneth Emil Petersen tilføjer, at de dog skal passe på med at dvæle for meget i fortiden.

– Det, der skulle siges, blev sagt at Delaney. De skal også passe på med, at det her ikke bliver selvforstærkende inde i truppen. Så er der heller ikke længere op til Midtjylland. De skal også parkere det og kigge fremad, fortæller ‘KEP’ til Viaplay.

FC København har i skrivende stund fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen.

Midtjyderne åbner Mesterskabsspillet mod Brøndby IF på hjemmebane. Kampen spilles på søndag klokken 18.00.

Du kan se Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen vende situationen i videoafspillerne øverst.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC København – OB

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Offentliggøres i dag

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Leverkusen – Bayern