FC København fik en noget uskøn optakt til den netop overståede landsholdspause, hvor ‘Løverne’ blot skrabede to point sammen i tre kampe mod AaB, Sønderjyske og Viborg.
FCK-veteranerne Rasmus Falk og Thomas Delaney var efter nederlaget mod sidstnævnte ude og tale med store ord i medierne, hvor det blev kaldt både katastrofalt og udtryk for en ‘kollektiv arrogance’.
Københavnerne åbner Mesterskabsspillet mod Randers i Parken, og inden da er det cheftræner Jacob Neestrups ansvar at sætte skik på truppen.
Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
– Det, som har været problematisk, er de seneste tre kampe. Det har været beskæmmende dårligt, at de ikke kunne score i Aalborg, at de ikke kunne vinde i Parken over Sønderjyske, at de ikke kunne holde en føring i Viborg.
– Det er alt, alt, alt for dårligt. Nu bliver Neestrup nødt til at træde i karakter. Han skal fortælle til sine spillere, at hvis der er noget som helst om den snak om arrogance, som Delaney gik ud med, så er det på tide, at de finder sig selv. De er ikke i en position, hvor de kan være arrogante over for nogen som helst med det haltende efterår, fortæller til Viaplay.
Ekspertkollega Kenneth Emil Petersen tilføjer, at de dog skal passe på med at dvæle for meget i fortiden.
– Det, der skulle siges, blev sagt at Delaney. De skal også passe på med, at det her ikke bliver selvforstærkende inde i truppen. Så er der heller ikke længere op til Midtjylland. De skal også parkere det og kigge fremad, fortæller ‘KEP’ til Viaplay.
FC København har i skrivende stund fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
Midtjyderne åbner Mesterskabsspillet mod Brøndby IF på hjemmebane. Kampen spilles på søndag klokken 18.00.
Du kan se Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen vende situationen i videoafspillerne øverst.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
10. gang i træk
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSPERT