– Nu må Jacob Neestrup træde i karakter!

Jacob Neestrup skal tage en alvorssnak med FCK-truppen efter en perlerække af dårlige resultater, mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.



FC København fik en noget uskøn optakt til den netop overståede landsholdspause, hvor ‘Løverne’ blot skrabede to point sammen i tre kampe mod AaB, Sønderjyske og Viborg.

FCK-veteranerne Rasmus Falk og Thomas Delaney var efter nederlaget mod sidstnævnte ude og tale med store ord i medierne, hvor det blev kaldt både katastrofalt og udtryk for en ‘kollektiv arrogance’.

Københavnerne åbner Mesterskabsspillet mod Randers i Parken, og inden da er det cheftræner Jacob Neestrups ansvar at sætte skik på truppen.

Det mener Viaplay-ekspert Peter Sørensen.

– Det, som har været problematisk, er de seneste tre kampe. Det har været beskæmmende dårligt, at de ikke kunne score i Aalborg, at de ikke kunne vinde i Parken over Sønderjyske, at de ikke kunne holde en føring i Viborg.

– Det er alt, alt, alt for dårligt. Nu bliver Neestrup nødt til at træde i karakter. Han skal fortælle til sine spillere, at hvis der er noget som helst om den snak om arrogance, som Delaney gik ud med, så er det på tide, at de finder sig selv. De er ikke i en position, hvor de kan være arrogante over for nogen som helst med det haltende efterår, fortæller til Viaplay.

Ekspertkollega Kenneth Emil Petersen tilføjer, at de dog skal passe på med at dvæle for meget i fortiden.

– Det, der skulle siges, blev sagt at Delaney. De skal også passe på med, at det her ikke bliver selvforstærkende inde i truppen. Så er der heller ikke længere op til Midtjylland. De skal også parkere det og kigge fremad, fortæller ‘KEP’ til Viaplay.

FC København har i skrivende stund fire point op til FC Midtjylland på førstepladsen.

Midtjyderne åbner Mesterskabsspillet mod Brøndby IF på hjemmebane. Kampen spilles på søndag klokken 18.00.

Du kan se Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen vende situationen i videoafspillerne øverst.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arsenal-træner er rasende

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Landsholdet annoncerer to testkampe

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Voldsom straf efter vanvidsaktion

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Sådan bør strukturen i Superligaen være