Nu reagerer FCK på de mange transferrygter

FC Københavns sportsdirektør giver en status på løvernes transfervindue.



Alex Blanco. Albin Ekdal. Christian Eriksen. Maksymilian Sitek. Andreas Skov Olsen. Dennis Hadzikadunic.

FC København har allerede været sat i forbindelse med en række spillere i det aktuelle transfervindue, og rygterne kommer næppe til at fortage sig i takt med, at vi rykker nærmere deadlinedag.

Men hvad er skidt, og hvad er kanel?

Det spørgsmål kan FC Københavns sportsdirektør Peter Christiansen besvare bedre end nogen anden. FCK-bossen holder dog transferkortene tæt ind til kroppen.

Peter Christiansen, lad mig starte med at spørge; kan FC København slå transferrekord i denne måned?

– Det kan godt være. Jeg afviser ikke noget, siger sportsdirektøren og tilføjer:

– Men jeg kommer ikke til at kommentere på nogen positioner eller specifikke spillere. Der kører rigeligt med rygter. 

Lidt vil FC København-bossen dog gerne løfte sløret for, når det gælder fremtidige tilgange i den danske hovedstadsklub.

– Vi kigger selvfølgelig på, hvor vi kan forstærke gruppen, og hvilke kompetencer vi gerne vil have ind. Vi får nogle spillere tilbage fra skader, og de unge fik høstet noget erfaring i et efterår, hvor vi var hårdt ramt, men ja, vi er aktive, og det er ikke nogen hemmelighed, at vi kigger på den forreste del af banen.

Valdemar Lund er ude med en skade, og det vil sige, at I kun har tre midtstoppere. Der skal I vel også forstærke jer?

– Det er et godt bud i hvert fald.

Hvad med Zeca? Skal han afløses?

– Det er i hvert fald en problematik, vi er nødt til at forholde os til, men vi har mange muligheder for at lave det puslespil på midtbanen. Hvis den rigtige mulighed byder sig, vil vi ikke udelukke det.

Kunne den rigtige mulighed være Albin Ekdal?

– Hvem sagde du? Hvem sagde du?

Peter Christiansen har naturligvis også læst de talrige skriverier, der kæder FC København sammen med den svenske landsholdsspiller, så sportsdirektøren hørte godt spørgsmålet, hvad det skæve smil, som ordene bliver leveret med, også antyder.

– Men jeg kommenterer som sagt ikke på specifikke spillere.

Mulige afgange
FC København har sagt farvel til lejesvenden Ruben Gabrielsen, der er vendt tilbage til Toulouse, mens Sten Grytebust og Marko Stamenic er kommet hjem til den danske hovedstad fra deres lejeophold.

Peter Christiansen medgiver, at der antalmæssigt nok er lidt for mange i den nuværende trup, så der skal formentlig sies et par spillere fra.

Et oplagt bud på en snart forhenværende FCK-spiller synes at være Bryan Oviedo.

– Han spiller jo ikke nok i forhold til, hvor han er i sit liv og sin karriere, så det er ligesom i sommer. Hvis det rigtige er der for ham, og vi føler, vi er dækket ind på venstre back, er han én, der godt kan få lov til at rejse videre i sit fodboldliv, siger Peter Christiansen.

Gælder det samme for Pierre Bengtsson?

– Ja, lidt det samme.

FC København overvintrer på andenpladsen i Superligaen med to point op til topholdet FC Midtjylland. 



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I svime over Oscar Schwartau

Johannes Hoff Thorup er på listen

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Frustreret Premier League-dansker vil væk

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Dansk træner lander job i portugisisk klub

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Amorim: Vi var det bedste hold

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Mohamed Salah har sagt undskyld

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Her vil Asien kopiere Europa

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Marokko er blevet fodboldens mekka

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Det kommer til at trække ud