Nu reagerer FCN-chef på enorm Harder-transfer

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen kommenterer det mulige kæmpesalg af Conrad Harder, der vil være det dyreste salg af en dansk spiller nogensinde fra Superligaen.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det blev ikke FC Nordsjællands eftermiddag i et feststemt Århus, hvor nordsjællænderne efter en tung 2. halvleg gik fra en pauseføring på 2-1 til at tabe 2-4.

Det var bestemt ikke planen for FCN, der har haft en række intense dueller med AGF i 2024 i Superligaen og pokalen, og lørdag igen døjede med AGF's fysik, dødbolde og intensitet, som også har voldt FCN problemer i sidste sæson i de nederlag, man havde der.

Og der venter potentielt et par intense døgn i FC Nordsjælland, der både er på nippet til at sælge Adamo Nagalo i en handel, der med al sandsynlighed går igennem til PSV Eindhoven senest mandag aften med en pris på den gode side af 50 millioner kroner og potentielle klausuler, der kan skubbe handlen op på 75 millioner kroner.

Men den handel blegner i forhold til, der meget vel kan ske med Conrad Harder.

Den unge angriber kunne efter lørdagens nederlag og interviews fra AGF'ere og FCN-spillere i mixed zone ses på mobiltelefonen, hvilket naturligvis er en helt normal aktivitet efter en spændende fodboldkamp, men som også kan give mening i et større billede.

For Harder er voldsomt attraktiv på transfermarkedet, også selv om Top 5-ligaernes transfervindue er lukket.

FCN-cheftræner Jens Fønsskov Olsen havde ingen bekymringer ved at spille med Harder i lørdagens kamp, men det kan sagtens vise sig at være Harders sidste i denne omgang, da Portugals mestre Sporting Clube og Premier League-klubben Brighton Hove&Albion er særdeles interesserede i at købe Harder.

Brighton har fået et bud omkring 20 millioner euro, cirka 150 millioner kroner, accepteret, mens Sporting ifølge forlydener fra Portugal også knokler med også at få et bud over målstregen, et bud der nok skal ende i samme prisleje for at blive accepteret.

271023

Conrad Harder: Eftertragtet. Foto: Alamy

FC Nordsjælland-cheftræner Jens Fønsskov Olsen kender selvsagt FCN's historik med at spillere hamrende dyrt indgående, og adspurgt i mixed zone efter AGF-kampen af Tipsbladet var FCN-cheftræneren indstillet på, at salget kan ske, ligesom Adamo Nagalo kan ryge.

– Hvis det sker, så græder man jo lidt med det ene øje og smiler med det andet. For så vil vi endnu en gang have udviklet nogle rigtig dygtige spillere, som har nået et niveau, hvor de skal ud og prøve sig selv af på en anden hylde, siger Jens Fønsskov Olsen.

– Selvfølgelig kan det give nogle udfordringer på den korte bane, indtil de næste er klar. Og det er jo det, vi gør og er, og som vi må acceptere. Men vi håber selvfølgelig, at vi vil have en trup af samme størrelse, og vi skal have nogle spillere, der kan hjælpe de unge drenge, siger Jens Fønsskov Olsen, der altså ikke var bekymret ved at starte med Conrad Harder, selv om Adamo Nagalo ikke var i lørdagens trup.

– Det kan jeg ikke så meget ind i. Men det er jo indviduelle sager, der kan ske med sådan nogle spillere i et transfervindue, siger Jens Fønsskov Olsen til pressen efter AGF-nederlaget.

Conrad Harder vil i tilfælde af et skifte til Brighton minimum blive i FC Nordsjælland indtil nytår, da det engelske transfervindue er lukket, mens de portugisiske mestre Sporting Clube kan nå at registrere spillere fra køb indtil midnat mellem 2. og 3. september, mandag og tirsdag, præcis ligesom Superliga-klubberne kan.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

LIVE: Skrækskade til dansk bomber

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb

‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen 

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering

Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage

Rundens Hold i Superligaen – 26. runde

Voldsom straf til Clement Bischoff

Den bedste handel i Superligaen!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’

‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg

Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning

Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning

Blæst fuldstændig omkuld



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han bliver en vigtig spiller for FCK!

‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’

Laver aftale med Frederik Birk

Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Stjerne peger på Højlund

– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det

I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’

Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’

Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen

Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

1. divisionsstjerne med voldsomme tal

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Storklub lurer på Superliga-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal

Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’

Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Salah scorer på Anfield

Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’

Afviser mesterskabssnak

Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’ 

Har ondt af Steve Cooper

Gil Vicente tryner Tondela

Storroser dansk super-talent

Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’

FC København med overtidssejr over Randers

Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp