– Nu skal Brøndby skyde ham i gang!

Den enes død, den andens brød. Mathias Kvistgaarden kan være ude resten af sæsonen, men det baner ifølge David Boysen vejen for Filip Bundgaard, der kan se sit snit til at bevise sig selv i Brøndby.



Mathias Kvistgaarden er skadet og kan være ude resten af sæsonen.

I hvert fald annoncerede Brøndby tidligere i dag, at han kan være ude i op til seks uger. Et hårdt slag for de blå-gule fra Vestegnen, der kommer til at mangle Kvistgaarden i flere facetter af spillet.

– Altså det kommer i hvert fald ikke til at hjælpe dem. De kommer til at mangle hans energi, dybdeløb, farlighed og gåpåmod. Det er nogle ting, der giver Brøndby meget. Han er en spiller, som en træner rigtig gerne vil have til rådighed, fordi han kan udfylde flere forskellige roller på banen, fortæller David Boysen til Tipsbladet og tilføjer. 

– Han er en af de spillere, der kan få fansene på Brøndby Stadion med, så de kommer til at mangle ham rigtig meget. 

Men intet er så dårligt, at det ikke er godt for noget. 

Ifølge David Boysen har Brøndby nemlig en oplagt afløser klar i truppen, der tidligere har vist prøver på sit store potentiale i Superligaen, men som mangler at bevise det overfor Brøndby-fansene.

– Det kan være, at det er ved at være tid til at vi skal se, hvad Filip Bundgaard har at byde på. Det er ikke meget, vi har fået lov at se ham. Måske har han ikke været 100 procent klar endnu, det ved jeg ikke, men også fordi, at der er mange andre, der har præsteret.

– Jeg håber virkelig, at Bundgaard får chancen. Superligaen har jo set, hvad han kan, men vi mangler at se det i en Brøndby-trøje. Ohi har fundet en god form i foråret, og Suzuki har blæst taget af flere gange. Men nu er det måske tid til at Bundgaard skal gribe chancen.

Det er dog ikke Filip Bundgaard, der skal bære al ansvaret på sine skuldre. 

Efterårets profil i Superligaen har nemlig været en skygge af sig selv for Brøndby her i foråret, men nu bliver han ifølge Boysen nødt til at træde ud af skyggetilværelsen. 

– Brøndby skal have kickstartet Nicolai Vallys. De har jo behov for ham. Især nu hvor det begynder at spidse til. Vallys skal være glad for at Suzuki og Ohi har præsteret, fordi så har han haft længere tid til at finde sin form, men nu skal han til at finde den, afslutter David Boysen over for Tipsbladet. 

Filip Bundgaard har endnu til gode at starte inde for Brøndby i Superligaen. Indtil videre er det blevet til otte indhop med nul mål til følge. 





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Presset er på Danmark!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

Albert Rudé er færdig i Kolding

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Viser målform før vigtig landskamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’