– Nu skal Brøndby skyde ham i gang!

Den enes død, den andens brød. Mathias Kvistgaarden kan være ude resten af sæsonen, men det baner ifølge David Boysen vejen for Filip Bundgaard, der kan se sit snit til at bevise sig selv i Brøndby.



Mathias Kvistgaarden er skadet og kan være ude resten af sæsonen.

I hvert fald annoncerede Brøndby tidligere i dag, at han kan være ude i op til seks uger. Et hårdt slag for de blå-gule fra Vestegnen, der kommer til at mangle Kvistgaarden i flere facetter af spillet.

– Altså det kommer i hvert fald ikke til at hjælpe dem. De kommer til at mangle hans energi, dybdeløb, farlighed og gåpåmod. Det er nogle ting, der giver Brøndby meget. Han er en spiller, som en træner rigtig gerne vil have til rådighed, fordi han kan udfylde flere forskellige roller på banen, fortæller David Boysen til Tipsbladet og tilføjer. 

– Han er en af de spillere, der kan få fansene på Brøndby Stadion med, så de kommer til at mangle ham rigtig meget. 

Men intet er så dårligt, at det ikke er godt for noget. 

Ifølge David Boysen har Brøndby nemlig en oplagt afløser klar i truppen, der tidligere har vist prøver på sit store potentiale i Superligaen, men som mangler at bevise det overfor Brøndby-fansene.

– Det kan være, at det er ved at være tid til at vi skal se, hvad Filip Bundgaard har at byde på. Det er ikke meget, vi har fået lov at se ham. Måske har han ikke været 100 procent klar endnu, det ved jeg ikke, men også fordi, at der er mange andre, der har præsteret.

– Jeg håber virkelig, at Bundgaard får chancen. Superligaen har jo set, hvad han kan, men vi mangler at se det i en Brøndby-trøje. Ohi har fundet en god form i foråret, og Suzuki har blæst taget af flere gange. Men nu er det måske tid til at Bundgaard skal gribe chancen.

Det er dog ikke Filip Bundgaard, der skal bære al ansvaret på sine skuldre. 

Efterårets profil i Superligaen har nemlig været en skygge af sig selv for Brøndby her i foråret, men nu bliver han ifølge Boysen nødt til at træde ud af skyggetilværelsen. 

– Brøndby skal have kickstartet Nicolai Vallys. De har jo behov for ham. Især nu hvor det begynder at spidse til. Vallys skal være glad for at Suzuki og Ohi har præsteret, fordi så har han haft længere tid til at finde sin form, men nu skal han til at finde den, afslutter David Boysen over for Tipsbladet. 

Filip Bundgaard har endnu til gode at starte inde for Brøndby i Superligaen. Indtil videre er det blevet til otte indhop med nul mål til følge. 





LIVE

LIVE: Neestrup står for FCK-træning

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Kun to har gjort det dårligere

Stiktosset – her er Delaneys svar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rasmus Højlund revser konkurrent

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viser målform før vigtig landskamp

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Josip Radošević på samtlige forsider



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

FC København-krisen fortsætter

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger