12 hold blev til 14, men de 14 hold går nu tilbage til 12 hold.
De danske Superliga-klubber er sammen med klubberne fra NordicBet Ligaen blevet enige om at skære i antallet af Superliga-hold fra sæsonen 2020/2021, så der vendes tilbage til 12 hold.
-Jeg er stolt over, at klubberne har valgt at lave den her aftale, som får afgørende indflydelse for dansk fodbolds fremtid. Klubberne har så at sige “taget klubtrøjen af” og valgt at se på, hvad der er bedst for dansk klubfodbold samlet set, lyder det fra direktør i Divisionsforeningen Claus Thomsen i en pressemeddelelse.
Når klubberne vender tilbage til 12 hold, bliver det alle mod alle ude og hjemme, altså 22 kampe, inden der er mesterskabsspil for top seks, som man også kender det i dag. Ligesom i mesterskabspillet spiller bund seks-holdene 10 kampe i et gruppespil mod hinanden om at undgå nedrykning. Alle playoffkampe er reelt sløjfet. De to nederste i gruppespillet rykker ud, mens det bedstplacerede hold vil overgå til en playoffkamp om at komme i Europa. I samme stil som man kender det fra strukturen i dag.
Aftalen betyder også, at der bliver investeret mere i den næstbedste række fremadrettet. Også for at gøre baner og stadions bedre. NordicBet Ligaen fortsætter med 12 hold. 2019/2020-sæsonen bliver en overgangssæson, hvor der er tre nedrykkere og kun én oprykker.
Ændringen skal godkendes af Divisionsforeningens bestyrelse, men det ventes ikke at blive noget problem.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Rekord-Messi sparker Argentina videre
FC Københavns talenter gør rent bord
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
OPTAKT
Panama – Kroatien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Frankrig – Irak
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
Her kan du se Norge mod Senegal
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Norge – Senegal
Et skridt tættere Englands største stadion
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
England – Ghana
