Lyngby har landet en historisk stor sponsoraftale.
De Kongeblå kunne fredag formiddag bekræfte på sin hjemmeside, at man er nået til enighed med de to store danske virksomheder Carl Ras og Airtox, der dermed bliver nye hovedpartnere i Superliga-klubben.
I Lyngby har man da også svært ved at skjule sin begejstring for den nye aftale. Det fortæller kommerciel chef Kristian Maimann til klubbens hjemmeside.
– Vi er først og fremmest enormt stolte over, at to så store, seriøse danske virksomheder har valgt at træde frem og blive nye hovedpartnere for Lyngby Boldklub. Aftalen viser, at Lyngby som brand er blevet en interessant og troværdig medspiller, og at vores kommercielle arbejde har udviklet sig til højeste niveau herhjemme, siger han og tilføjer.
– Partnerskabet skal først og fremmest understøtte det gode samarbejde, der allerede er mellem Airtox og Carl Ras – men med en ny vinkel, hvor fodbold og markedsføring bliver to af mange omdrejningspunkter.
Det er da ikke kun i fodboldklubben, at man har hænderne oppe over den nye aftale. Det samme har CEO i Artox, Henrik Wiingaard-Madsen.
– Vi ser et potentiale i klubben, og det er derfor, at vi nu vælger at bakke dem mest muligt op. Det er kun naturligt for os, at det bliver i samarbejde med Carl Ras, som vi i forvejen har et partnerskab af cykelholdet Airtox-Carl Ras sammen med
Sponsorerne vil derfor også være at finde på Lyngbys trøje, når de indleder deres Superliga-sæson med en kamp mod FC København den 22.juli.
Samarbejdet mellem de tre parter er dog ikke noget nyt. Airtox har været partner i Lyngby de sidste to sæsoner, ligesom at Carl Ras også har været en del af klubben de sidste fem sæsoner. Fra kommende sæson vil de altså i stedet være hovedpartere.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER