Lyngby har landet en historisk stor sponsoraftale.
De Kongeblå kunne fredag formiddag bekræfte på sin hjemmeside, at man er nået til enighed med de to store danske virksomheder Carl Ras og Airtox, der dermed bliver nye hovedpartnere i Superliga-klubben.
I Lyngby har man da også svært ved at skjule sin begejstring for den nye aftale. Det fortæller kommerciel chef Kristian Maimann til klubbens hjemmeside.
– Vi er først og fremmest enormt stolte over, at to så store, seriøse danske virksomheder har valgt at træde frem og blive nye hovedpartnere for Lyngby Boldklub. Aftalen viser, at Lyngby som brand er blevet en interessant og troværdig medspiller, og at vores kommercielle arbejde har udviklet sig til højeste niveau herhjemme, siger han og tilføjer.
– Partnerskabet skal først og fremmest understøtte det gode samarbejde, der allerede er mellem Airtox og Carl Ras – men med en ny vinkel, hvor fodbold og markedsføring bliver to af mange omdrejningspunkter.
Det er da ikke kun i fodboldklubben, at man har hænderne oppe over den nye aftale. Det samme har CEO i Artox, Henrik Wiingaard-Madsen.
– Vi ser et potentiale i klubben, og det er derfor, at vi nu vælger at bakke dem mest muligt op. Det er kun naturligt for os, at det bliver i samarbejde med Carl Ras, som vi i forvejen har et partnerskab af cykelholdet Airtox-Carl Ras sammen med
Sponsorerne vil derfor også være at finde på Lyngbys trøje, når de indleder deres Superliga-sæson med en kamp mod FC København den 22.juli.
Samarbejdet mellem de tre parter er dog ikke noget nyt. Airtox har været partner i Lyngby de sidste to sæsoner, ligesom at Carl Ras også har været en del af klubben de sidste fem sæsoner. Fra kommende sæson vil de altså i stedet være hovedpartere.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TRANSFER
Superliga-retur?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER