Lyngby har landet en historisk stor sponsoraftale.
De Kongeblå kunne fredag formiddag bekræfte på sin hjemmeside, at man er nået til enighed med de to store danske virksomheder Carl Ras og Airtox, der dermed bliver nye hovedpartnere i Superliga-klubben.
I Lyngby har man da også svært ved at skjule sin begejstring for den nye aftale. Det fortæller kommerciel chef Kristian Maimann til klubbens hjemmeside.
– Vi er først og fremmest enormt stolte over, at to så store, seriøse danske virksomheder har valgt at træde frem og blive nye hovedpartnere for Lyngby Boldklub. Aftalen viser, at Lyngby som brand er blevet en interessant og troværdig medspiller, og at vores kommercielle arbejde har udviklet sig til højeste niveau herhjemme, siger han og tilføjer.
– Partnerskabet skal først og fremmest understøtte det gode samarbejde, der allerede er mellem Airtox og Carl Ras – men med en ny vinkel, hvor fodbold og markedsføring bliver to af mange omdrejningspunkter.
Det er da ikke kun i fodboldklubben, at man har hænderne oppe over den nye aftale. Det samme har CEO i Artox, Henrik Wiingaard-Madsen.
– Vi ser et potentiale i klubben, og det er derfor, at vi nu vælger at bakke dem mest muligt op. Det er kun naturligt for os, at det bliver i samarbejde med Carl Ras, som vi i forvejen har et partnerskab af cykelholdet Airtox-Carl Ras sammen med
Sponsorerne vil derfor også være at finde på Lyngbys trøje, når de indleder deres Superliga-sæson med en kamp mod FC København den 22.juli.
Samarbejdet mellem de tre parter er dog ikke noget nyt. Airtox har været partner i Lyngby de sidste to sæsoner, ligesom at Carl Ras også har været en del af klubben de sidste fem sæsoner. Fra kommende sæson vil de altså i stedet være hovedpartere.
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Salieu Drammeh laver stort skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
‘Det er jeg træt af’
MEDIE