Ny aftale? Stjerne afslører dialog

Brøndbys midtbanestjerne Daniel Wass afslører, at han har haft en snak med midlertidig sportsdirektør Scott McLachlan om fremtiden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF er inde i en spændende periode, hvor man er ved at finde afløseren for Carsten V. Jensen.

Det har selvsagt førsteprioritet for Brøndby, men derudover venter der også et arbejde med at afklare situationerne omkring spillere med kontraktudløb.

En af dem er Daniel Wass.

– Jeg står, som jeg hele tiden har stået. Jeg har ikke lagt skjul på, at jeg ikke på nogen måder er færdig. Så er det lidt op til Brøndby, hvad de gerne vil. Vi har haft vores snakke, men hvad det bliver til, ved jeg ikke endnu. Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil blive her.

Daniel Wass, 35 år, afslører, at en snak omkring fremtiden har fundet sted.

– Jeg havde ikke nogen samtaler med “CV,” men jeg har haft en enkelt samtale med Scott. Hvad der blev sagt, holder jeg for mig selv. Og hvornår der kommer en afklaring, kan jeg ikke sige noget om, lyder det fra Daniel Wass.

Kontrakten udløber om et halvt år, men midtbanestjernen har ikke travlt med at finde en løsning. Han har det generelt godt i Brøndby, hvor han også igen er fast starter.

– Jeg spiller fordbold for at være på banen. Så for mig personligt er det dejligt at spille 90 minutter. Jeg synes, det er gået godt, og jeg har det godt på banen og personligt med mine holdkammerater.

284847

Foto: Alamy

Jesper Sørensen holder igen
Hvor Daniel Wass gerne vil sætte ord på sin egen situation, er Jesper Sørensen noget mere tilbageholdene. Brøndby-chefen har ligesom Daniel Wass kontraktudløb til sommer 

– Alle de der ting, som handler om mig, holder jeg mellem klubben og jeg. Så må I gerne spekulere, siger Jesper Sørensen, der gentager sig selv til spørgsmålet, om han håber på at blive i Brøndby.

– Det holder jeg mellem klubben og jeg. Jeg er glad for at være i Brøndby og nyder mit arbejde, siger Brøndby-chefen, der erkender, at situationen er mere kompliceret, da Scott McLachlan sidder som midlertidig sportsdirektør.

– Ja, det vil nok være naturligt.

I første omgang handler det også for både Jesper Sørensen og Daniel Wass om at færdiggøre efterårssæsonen, hvor Sønderjyske og AaB venter i Superligaen. Herefter møder man AGF i pokalen.





LIVE

TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Skyder stor FCM-historie ned

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasilien – Norge

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Mexico – England

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem