BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF er inde i en spændende periode, hvor man er ved at finde afløseren for Carsten V. Jensen.
Det har selvsagt førsteprioritet for Brøndby, men derudover venter der også et arbejde med at afklare situationerne omkring spillere med kontraktudløb.
En af dem er Daniel Wass.
– Jeg står, som jeg hele tiden har stået. Jeg har ikke lagt skjul på, at jeg ikke på nogen måder er færdig. Så er det lidt op til Brøndby, hvad de gerne vil. Vi har haft vores snakke, men hvad det bliver til, ved jeg ikke endnu. Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil blive her.
Daniel Wass, 35 år, afslører, at en snak omkring fremtiden har fundet sted.
– Jeg havde ikke nogen samtaler med “CV,” men jeg har haft en enkelt samtale med Scott. Hvad der blev sagt, holder jeg for mig selv. Og hvornår der kommer en afklaring, kan jeg ikke sige noget om, lyder det fra Daniel Wass.
Kontrakten udløber om et halvt år, men midtbanestjernen har ikke travlt med at finde en løsning. Han har det generelt godt i Brøndby, hvor han også igen er fast starter.
– Jeg spiller fordbold for at være på banen. Så for mig personligt er det dejligt at spille 90 minutter. Jeg synes, det er gået godt, og jeg har det godt på banen og personligt med mine holdkammerater.

Jesper Sørensen holder igen
Hvor Daniel Wass gerne vil sætte ord på sin egen situation, er Jesper Sørensen noget mere tilbageholdene. Brøndby-chefen har ligesom Daniel Wass kontraktudløb til sommer
– Alle de der ting, som handler om mig, holder jeg mellem klubben og jeg. Så må I gerne spekulere, siger Jesper Sørensen, der gentager sig selv til spørgsmålet, om han håber på at blive i Brøndby.
– Det holder jeg mellem klubben og jeg. Jeg er glad for at være i Brøndby og nyder mit arbejde, siger Brøndby-chefen, der erkender, at situationen er mere kompliceret, da Scott McLachlan sidder som midlertidig sportsdirektør.
– Ja, det vil nok være naturligt.
I første omgang handler det også for både Jesper Sørensen og Daniel Wass om at færdiggøre efterårssæsonen, hvor Sønderjyske og AaB venter i Superligaen. Herefter møder man AGF i pokalen.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-transfer bekræftet
‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
Brasiliansk boost før Norge
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
AVIS
Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
CUSTOM
Mexico – England
INTERVIEW