Ny aftale? Stjerne afslører dialog

Brøndbys midtbanestjerne Daniel Wass afslører, at han har haft en snak med midlertidig sportsdirektør Scott McLachlan om fremtiden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF er inde i en spændende periode, hvor man er ved at finde afløseren for Carsten V. Jensen.

Det har selvsagt førsteprioritet for Brøndby, men derudover venter der også et arbejde med at afklare situationerne omkring spillere med kontraktudløb.

En af dem er Daniel Wass.

– Jeg står, som jeg hele tiden har stået. Jeg har ikke lagt skjul på, at jeg ikke på nogen måder er færdig. Så er det lidt op til Brøndby, hvad de gerne vil. Vi har haft vores snakke, men hvad det bliver til, ved jeg ikke endnu. Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil blive her.

Daniel Wass, 35 år, afslører, at en snak omkring fremtiden har fundet sted.

– Jeg havde ikke nogen samtaler med “CV,” men jeg har haft en enkelt samtale med Scott. Hvad der blev sagt, holder jeg for mig selv. Og hvornår der kommer en afklaring, kan jeg ikke sige noget om, lyder det fra Daniel Wass.

Kontrakten udløber om et halvt år, men midtbanestjernen har ikke travlt med at finde en løsning. Han har det generelt godt i Brøndby, hvor han også igen er fast starter.

– Jeg spiller fordbold for at være på banen. Så for mig personligt er det dejligt at spille 90 minutter. Jeg synes, det er gået godt, og jeg har det godt på banen og personligt med mine holdkammerater.

284847

Foto: Alamy

Jesper Sørensen holder igen
Hvor Daniel Wass gerne vil sætte ord på sin egen situation, er Jesper Sørensen noget mere tilbageholdene. Brøndby-chefen har ligesom Daniel Wass kontraktudløb til sommer 

– Alle de der ting, som handler om mig, holder jeg mellem klubben og jeg. Så må I gerne spekulere, siger Jesper Sørensen, der gentager sig selv til spørgsmålet, om han håber på at blive i Brøndby.

– Det holder jeg mellem klubben og jeg. Jeg er glad for at være i Brøndby og nyder mit arbejde, siger Brøndby-chefen, der erkender, at situationen er mere kompliceret, da Scott McLachlan sidder som midlertidig sportsdirektør.

– Ja, det vil nok være naturligt.

I første omgang handler det også for både Jesper Sørensen og Daniel Wass om at færdiggøre efterårssæsonen, hvor Sønderjyske og AaB venter i Superligaen. Herefter møder man AGF i pokalen.







LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

FC København – OB

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Afslører samtale med Roony Bardghji

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb