Ny aftale? Stjerne afslører dialog

Brøndbys midtbanestjerne Daniel Wass afslører, at han har haft en snak med midlertidig sportsdirektør Scott McLachlan om fremtiden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF er inde i en spændende periode, hvor man er ved at finde afløseren for Carsten V. Jensen.

Det har selvsagt førsteprioritet for Brøndby, men derudover venter der også et arbejde med at afklare situationerne omkring spillere med kontraktudløb.

En af dem er Daniel Wass.

– Jeg står, som jeg hele tiden har stået. Jeg har ikke lagt skjul på, at jeg ikke på nogen måder er færdig. Så er det lidt op til Brøndby, hvad de gerne vil. Vi har haft vores snakke, men hvad det bliver til, ved jeg ikke endnu. Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil blive her.

Daniel Wass, 35 år, afslører, at en snak omkring fremtiden har fundet sted.

– Jeg havde ikke nogen samtaler med “CV,” men jeg har haft en enkelt samtale med Scott. Hvad der blev sagt, holder jeg for mig selv. Og hvornår der kommer en afklaring, kan jeg ikke sige noget om, lyder det fra Daniel Wass.

Kontrakten udløber om et halvt år, men midtbanestjernen har ikke travlt med at finde en løsning. Han har det generelt godt i Brøndby, hvor han også igen er fast starter.

– Jeg spiller fordbold for at være på banen. Så for mig personligt er det dejligt at spille 90 minutter. Jeg synes, det er gået godt, og jeg har det godt på banen og personligt med mine holdkammerater.

284847

Foto: Alamy

Jesper Sørensen holder igen
Hvor Daniel Wass gerne vil sætte ord på sin egen situation, er Jesper Sørensen noget mere tilbageholdene. Brøndby-chefen har ligesom Daniel Wass kontraktudløb til sommer 

– Alle de der ting, som handler om mig, holder jeg mellem klubben og jeg. Så må I gerne spekulere, siger Jesper Sørensen, der gentager sig selv til spørgsmålet, om han håber på at blive i Brøndby.

– Det holder jeg mellem klubben og jeg. Jeg er glad for at være i Brøndby og nyder mit arbejde, siger Brøndby-chefen, der erkender, at situationen er mere kompliceret, da Scott McLachlan sidder som midlertidig sportsdirektør.

– Ja, det vil nok være naturligt.

I første omgang handler det også for både Jesper Sørensen og Daniel Wass om at færdiggøre efterårssæsonen, hvor Sønderjyske og AaB venter i Superligaen. Herefter møder man AGF i pokalen.






Gigantisk nedslagtning


Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Afviser utroligt tilbud

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Arsenal ansætter dansk toptræner

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Går langt ned i løn

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale