Ny aftale? Stjerne afslører dialog

Brøndbys midtbanestjerne Daniel Wass afslører, at han har haft en snak med midlertidig sportsdirektør Scott McLachlan om fremtiden.



BRØNDBY (Tipsbladet): Brøndby IF er inde i en spændende periode, hvor man er ved at finde afløseren for Carsten V. Jensen.

Det har selvsagt førsteprioritet for Brøndby, men derudover venter der også et arbejde med at afklare situationerne omkring spillere med kontraktudløb.

En af dem er Daniel Wass.

– Jeg står, som jeg hele tiden har stået. Jeg har ikke lagt skjul på, at jeg ikke på nogen måder er færdig. Så er det lidt op til Brøndby, hvad de gerne vil. Vi har haft vores snakke, men hvad det bliver til, ved jeg ikke endnu. Men det er ikke nogen hemmelighed, at jeg gerne vil blive her.

Daniel Wass, 35 år, afslører, at en snak omkring fremtiden har fundet sted.

– Jeg havde ikke nogen samtaler med “CV,” men jeg har haft en enkelt samtale med Scott. Hvad der blev sagt, holder jeg for mig selv. Og hvornår der kommer en afklaring, kan jeg ikke sige noget om, lyder det fra Daniel Wass.

Kontrakten udløber om et halvt år, men midtbanestjernen har ikke travlt med at finde en løsning. Han har det generelt godt i Brøndby, hvor han også igen er fast starter.

– Jeg spiller fordbold for at være på banen. Så for mig personligt er det dejligt at spille 90 minutter. Jeg synes, det er gået godt, og jeg har det godt på banen og personligt med mine holdkammerater.

284847

Foto: Alamy

Jesper Sørensen holder igen
Hvor Daniel Wass gerne vil sætte ord på sin egen situation, er Jesper Sørensen noget mere tilbageholdene. Brøndby-chefen har ligesom Daniel Wass kontraktudløb til sommer 

– Alle de der ting, som handler om mig, holder jeg mellem klubben og jeg. Så må I gerne spekulere, siger Jesper Sørensen, der gentager sig selv til spørgsmålet, om han håber på at blive i Brøndby.

– Det holder jeg mellem klubben og jeg. Jeg er glad for at være i Brøndby og nyder mit arbejde, siger Brøndby-chefen, der erkender, at situationen er mere kompliceret, da Scott McLachlan sidder som midlertidig sportsdirektør.

– Ja, det vil nok være naturligt.

I første omgang handler det også for både Jesper Sørensen og Daniel Wass om at færdiggøre efterårssæsonen, hvor Sønderjyske og AaB venter i Superligaen. Herefter møder man AGF i pokalen.





LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Skylder FC København penge – straffes hårdt

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Til lægetjek i Superliga-klub

Chokskifte på vej?

– Derfor fyrer vi Thomasberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

England – Ghana

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Køber ind i Barcelona

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Panama – Kroatien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sydafrika – Sydkorea

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…