Kristoffer Klaesson.
AGF’s nye målmand er formentlig ikke et navn, der får en klokke til at ringe hos alle Superligaens fans. Og i første omgang er udsigten til spilletid måske heller ikke så stor, men det er alligevel en mand med klubber som Vålerenga og Leeds samt 20 U21-landskampe for Norge på cv’et.
Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale
Gjermund Østbytidligere målmandstræner i Vålerenga
Så hvad er det for en spiller, AGF har hentet?
Det kan Gjermund Østby svare på. Han er tidligere målmandstræner i Vålerenga, hvor Kristoffer Klaesson fik sit store gennembrud og var målmand fra 2019 til 2021, hvor han skiftede til Leeds United for næsten 20 millioner kroner.
Og da Tipsbladet spørger Gjermund Østby om AGF’s nyeste signing, ryger han direkte hen i en anekdote.
– Da han skiftede fra Vålerenga til Leeds, spurgte vi deres sportsdirektør, “Hvorfor vil I købe Kristoffer?” Og han svarede, at det, som de var vilde med ved Kristoffer, er, at han har x-faktor. Han laver redninger, som meget få målmænd gør, siger den mangeårige Vålerenga-træner til Tipsbladet og tilføjer:
– Han er en god shotstopper og har en masse kraft i fødderne, så han sparker virkelig langt. Det var også noget, Leeds var glade for. Og så har han en virkelig god fysik og styrke.
– Han er også meget ydmyg som person. Han vil virkelig gerne lære og arbejde hårdt til træning. Da han var i Vålerenga, var jeg virkelig tilfreds med, hvordan han udviklede sig, også som menneske.
Gjermund Østby stoppede tidligere denne sommer som målmandstræner i Vålerenga, hvor han havde været siden 1999, så han har set en hel del målmænd an.
Og hvor rangerer Kristoffer Klaesson så?
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Jeg har trænet målmænd i 25 år i Oslo, så hvis jeg skal sammenligne ham med de andre målmænd, jeg har trænet i Vålerenga, er han den med det største potentiale. Han er stadig ret ung og har en masse potentiale, men har ikke spillet så meget de seneste år. Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale, lyder dommen fra Gjermund Østby.
Èn ting har dog hjemsøgt den 23-årige nordmand i Leeds og senest i Rakow Częstochowa, hvor han var i godt to måneder i sommer, før han blev ophævet. Og det er vægten.
Gjermund Østby fortæller, at Klaesson fik et hårdt træningsprogram i Leeds, mens det i polske medier har lydt, at Klaesson blev vraget i Rakow Częstochowa grundet vægten. En historie, den tidligere målmandstræner kalder “unfair”.
– Kristoffer har trænet rigtig godt i Norge, siden han blev ophævet i Polen. Det er ikke mig, der har trænet ham, men en, jeg kender, har trænet ham. Og han siger, at han har trænet rigtig godt de seneste uger, siger Vålerenga-kendingen og tilføjer, at han har håber, at Kristoffer Klaesson har lært af situationerne.
Kristoffer Klaesson, 23 år, er hentet ind som afløser for skadede Leopold Wahlstedt og skal kæmpe med Jesper Hansen om spilletiden i AGF’s mål.
Nordmanden har desuden været fast mand på U21-landsholdet sammen med en anden ny AGF’er, nemlig Kristian Arnstad.
LIVE
VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Afslører: FCK ringede aldrig
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
VM-spiller får fem karantænedage
HELT VILDT