Ny AGF-stjerne? ‘Et helt enormt potentiale!’

AGF’s nye keeper har x-faktor og et helt enormt potentiale. Sådan siger hans tidligere målmandstræner, Gjermund Østby, til Tipsbladet.



Kristoffer Klaesson.

AGF’s nye målmand er formentlig ikke et navn, der får en klokke til at ringe hos alle Superligaens fans. Og i første omgang er udsigten til spilletid måske heller ikke så stor, men det er alligevel en mand med klubber som Vålerenga og Leeds samt 20 U21-landskampe for Norge på cv’et. 

Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale

Gjermund Østby
tidligere målmandstræner i Vålerenga

Så hvad er det for en spiller, AGF har hentet?

Det kan Gjermund Østby svare på. Han er tidligere målmandstræner i Vålerenga, hvor Kristoffer Klaesson fik sit store gennembrud og var målmand fra 2019 til 2021, hvor han skiftede til Leeds United for næsten 20 millioner kroner.

Og da Tipsbladet spørger Gjermund Østby om AGF’s nyeste signing, ryger han direkte hen i en anekdote.

– Da han skiftede fra Vålerenga til Leeds, spurgte vi deres sportsdirektør, “Hvorfor vil I købe Kristoffer?” Og han svarede, at det, som de var vilde med ved Kristoffer, er, at han har x-faktor. Han laver redninger, som meget få målmænd gør, siger den mangeårige Vålerenga-træner til Tipsbladet og tilføjer:

– Han er en god shotstopper og har en masse kraft i fødderne, så han sparker virkelig langt. Det var også noget, Leeds var glade for. Og så har han en virkelig god fysik og styrke.

– Han er også meget ydmyg som person. Han vil virkelig gerne lære og arbejde hårdt til træning. Da han var i Vålerenga, var jeg virkelig tilfreds med, hvordan han udviklede sig, også som menneske.

Gjermund Østby stoppede tidligere denne sommer som målmandstræner i Vålerenga, hvor han havde været siden 1999, så han har set en hel del målmænd an.

Og hvor rangerer Kristoffer Klaesson så?

Artiklen fortsætter efter billedet…

Kristoffer Klaesson. Foto: Alamy

– Jeg har trænet målmænd i 25 år i Oslo, så hvis jeg skal sammenligne ham med de andre målmænd, jeg har trænet i Vålerenga, er han den med det største potentiale. Han er stadig ret ung og har en masse potentiale, men har ikke spillet så meget de seneste år. Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale, lyder dommen fra Gjermund Østby.

Èn ting har dog hjemsøgt den 23-årige nordmand i Leeds og senest i Rakow Częstochowa, hvor han var i godt to måneder i sommer, før han blev ophævet. Og det er vægten.

Gjermund Østby fortæller, at Klaesson fik et hårdt træningsprogram i Leeds, mens det i polske medier har lydt, at Klaesson blev vraget i Rakow Częstochowa grundet vægten. En historie, den tidligere målmandstræner kalder “unfair”. 

– Kristoffer har trænet rigtig godt i Norge, siden han blev ophævet i Polen. Det er ikke mig, der har trænet ham, men en, jeg kender, har trænet ham. Og han siger, at han har trænet rigtig godt de seneste uger, siger Vålerenga-kendingen og tilføjer, at han har håber, at Kristoffer Klaesson har lært af situationerne.

Kristoffer Klaesson, 23 år, er hentet ind som afløser for skadede Leopold Wahlstedt og skal kæmpe med Jesper Hansen om spilletiden i AGF’s mål.

Nordmanden har desuden været fast mand på U21-landsholdet sammen med en anden ny AGF’er, nemlig Kristian Arnstad. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

FCK henter svensk talent



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Supercomputer: De vinder VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Klar melding fra Thomas Gravesen

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Jonas Wind til danskerklub?