Kristoffer Klaesson.
AGF’s nye målmand er formentlig ikke et navn, der får en klokke til at ringe hos alle Superligaens fans. Og i første omgang er udsigten til spilletid måske heller ikke så stor, men det er alligevel en mand med klubber som Vålerenga og Leeds samt 20 U21-landskampe for Norge på cv’et.
Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale
Gjermund Østbytidligere målmandstræner i Vålerenga
Så hvad er det for en spiller, AGF har hentet?
Det kan Gjermund Østby svare på. Han er tidligere målmandstræner i Vålerenga, hvor Kristoffer Klaesson fik sit store gennembrud og var målmand fra 2019 til 2021, hvor han skiftede til Leeds United for næsten 20 millioner kroner.
Og da Tipsbladet spørger Gjermund Østby om AGF’s nyeste signing, ryger han direkte hen i en anekdote.
– Da han skiftede fra Vålerenga til Leeds, spurgte vi deres sportsdirektør, “Hvorfor vil I købe Kristoffer?” Og han svarede, at det, som de var vilde med ved Kristoffer, er, at han har x-faktor. Han laver redninger, som meget få målmænd gør, siger den mangeårige Vålerenga-træner til Tipsbladet og tilføjer:
– Han er en god shotstopper og har en masse kraft i fødderne, så han sparker virkelig langt. Det var også noget, Leeds var glade for. Og så har han en virkelig god fysik og styrke.
– Han er også meget ydmyg som person. Han vil virkelig gerne lære og arbejde hårdt til træning. Da han var i Vålerenga, var jeg virkelig tilfreds med, hvordan han udviklede sig, også som menneske.
Gjermund Østby stoppede tidligere denne sommer som målmandstræner i Vålerenga, hvor han havde været siden 1999, så han har set en hel del målmænd an.
Og hvor rangerer Kristoffer Klaesson så?
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Jeg har trænet målmænd i 25 år i Oslo, så hvis jeg skal sammenligne ham med de andre målmænd, jeg har trænet i Vålerenga, er han den med det største potentiale. Han er stadig ret ung og har en masse potentiale, men har ikke spillet så meget de seneste år. Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale, lyder dommen fra Gjermund Østby.
Èn ting har dog hjemsøgt den 23-årige nordmand i Leeds og senest i Rakow Częstochowa, hvor han var i godt to måneder i sommer, før han blev ophævet. Og det er vægten.
Gjermund Østby fortæller, at Klaesson fik et hårdt træningsprogram i Leeds, mens det i polske medier har lydt, at Klaesson blev vraget i Rakow Częstochowa grundet vægten. En historie, den tidligere målmandstræner kalder “unfair”.
– Kristoffer har trænet rigtig godt i Norge, siden han blev ophævet i Polen. Det er ikke mig, der har trænet ham, men en, jeg kender, har trænet ham. Og han siger, at han har trænet rigtig godt de seneste uger, siger Vålerenga-kendingen og tilføjer, at han har håber, at Kristoffer Klaesson har lært af situationerne.
Kristoffer Klaesson, 23 år, er hentet ind som afløser for skadede Leopold Wahlstedt og skal kæmpe med Jesper Hansen om spilletiden i AGF’s mål.
Nordmanden har desuden været fast mand på U21-landsholdet sammen med en anden ny AGF’er, nemlig Kristian Arnstad.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
Thomas Frank og co. skuffer på ny
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Bournemouth knækker Liverpool
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
MEDIE
Chokskifte?
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
EKSKLUSIVT
