Kristoffer Klaesson.
AGF’s nye målmand er formentlig ikke et navn, der får en klokke til at ringe hos alle Superligaens fans. Og i første omgang er udsigten til spilletid måske heller ikke så stor, men det er alligevel en mand med klubber som Vålerenga og Leeds samt 20 U21-landskampe for Norge på cv’et.
Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale
Gjermund Østbytidligere målmandstræner i Vålerenga
Så hvad er det for en spiller, AGF har hentet?
Det kan Gjermund Østby svare på. Han er tidligere målmandstræner i Vålerenga, hvor Kristoffer Klaesson fik sit store gennembrud og var målmand fra 2019 til 2021, hvor han skiftede til Leeds United for næsten 20 millioner kroner.
Og da Tipsbladet spørger Gjermund Østby om AGF’s nyeste signing, ryger han direkte hen i en anekdote.
– Da han skiftede fra Vålerenga til Leeds, spurgte vi deres sportsdirektør, “Hvorfor vil I købe Kristoffer?” Og han svarede, at det, som de var vilde med ved Kristoffer, er, at han har x-faktor. Han laver redninger, som meget få målmænd gør, siger den mangeårige Vålerenga-træner til Tipsbladet og tilføjer:
– Han er en god shotstopper og har en masse kraft i fødderne, så han sparker virkelig langt. Det var også noget, Leeds var glade for. Og så har han en virkelig god fysik og styrke.
– Han er også meget ydmyg som person. Han vil virkelig gerne lære og arbejde hårdt til træning. Da han var i Vålerenga, var jeg virkelig tilfreds med, hvordan han udviklede sig, også som menneske.
Gjermund Østby stoppede tidligere denne sommer som målmandstræner i Vålerenga, hvor han havde været siden 1999, så han har set en hel del målmænd an.
Og hvor rangerer Kristoffer Klaesson så?
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Jeg har trænet målmænd i 25 år i Oslo, så hvis jeg skal sammenligne ham med de andre målmænd, jeg har trænet i Vålerenga, er han den med det største potentiale. Han er stadig ret ung og har en masse potentiale, men har ikke spillet så meget de seneste år. Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale, lyder dommen fra Gjermund Østby.
Èn ting har dog hjemsøgt den 23-årige nordmand i Leeds og senest i Rakow Częstochowa, hvor han var i godt to måneder i sommer, før han blev ophævet. Og det er vægten.
Gjermund Østby fortæller, at Klaesson fik et hårdt træningsprogram i Leeds, mens det i polske medier har lydt, at Klaesson blev vraget i Rakow Częstochowa grundet vægten. En historie, den tidligere målmandstræner kalder “unfair”.
– Kristoffer har trænet rigtig godt i Norge, siden han blev ophævet i Polen. Det er ikke mig, der har trænet ham, men en, jeg kender, har trænet ham. Og han siger, at han har trænet rigtig godt de seneste uger, siger Vålerenga-kendingen og tilføjer, at han har håber, at Kristoffer Klaesson har lært af situationerne.
Kristoffer Klaesson, 23 år, er hentet ind som afløser for skadede Leopold Wahlstedt og skal kæmpe med Jesper Hansen om spilletiden i AGF’s mål.
Nordmanden har desuden været fast mand på U21-landsholdet sammen med en anden ny AGF’er, nemlig Kristian Arnstad.
LIVE
TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
INTERVIEW
Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
NYHEDER
Mæhle modtager trusler efter skurkerolle
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Klar til at gå shopamok
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
INTERVIEW