Kristoffer Klaesson.
AGF’s nye målmand er formentlig ikke et navn, der får en klokke til at ringe hos alle Superligaens fans. Og i første omgang er udsigten til spilletid måske heller ikke så stor, men det er alligevel en mand med klubber som Vålerenga og Leeds samt 20 U21-landskampe for Norge på cv’et.
Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale
Gjermund Østbytidligere målmandstræner i Vålerenga
Så hvad er det for en spiller, AGF har hentet?
Det kan Gjermund Østby svare på. Han er tidligere målmandstræner i Vålerenga, hvor Kristoffer Klaesson fik sit store gennembrud og var målmand fra 2019 til 2021, hvor han skiftede til Leeds United for næsten 20 millioner kroner.
Og da Tipsbladet spørger Gjermund Østby om AGF’s nyeste signing, ryger han direkte hen i en anekdote.
– Da han skiftede fra Vålerenga til Leeds, spurgte vi deres sportsdirektør, “Hvorfor vil I købe Kristoffer?” Og han svarede, at det, som de var vilde med ved Kristoffer, er, at han har x-faktor. Han laver redninger, som meget få målmænd gør, siger den mangeårige Vålerenga-træner til Tipsbladet og tilføjer:
– Han er en god shotstopper og har en masse kraft i fødderne, så han sparker virkelig langt. Det var også noget, Leeds var glade for. Og så har han en virkelig god fysik og styrke.
– Han er også meget ydmyg som person. Han vil virkelig gerne lære og arbejde hårdt til træning. Da han var i Vålerenga, var jeg virkelig tilfreds med, hvordan han udviklede sig, også som menneske.
Gjermund Østby stoppede tidligere denne sommer som målmandstræner i Vålerenga, hvor han havde været siden 1999, så han har set en hel del målmænd an.
Og hvor rangerer Kristoffer Klaesson så?
Artiklen fortsætter efter billedet…
– Jeg har trænet målmænd i 25 år i Oslo, så hvis jeg skal sammenligne ham med de andre målmænd, jeg har trænet i Vålerenga, er han den med det største potentiale. Han er stadig ret ung og har en masse potentiale, men har ikke spillet så meget de seneste år. Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale, lyder dommen fra Gjermund Østby.
Èn ting har dog hjemsøgt den 23-årige nordmand i Leeds og senest i Rakow Częstochowa, hvor han var i godt to måneder i sommer, før han blev ophævet. Og det er vægten.
Gjermund Østby fortæller, at Klaesson fik et hårdt træningsprogram i Leeds, mens det i polske medier har lydt, at Klaesson blev vraget i Rakow Częstochowa grundet vægten. En historie, den tidligere målmandstræner kalder “unfair”.
– Kristoffer har trænet rigtig godt i Norge, siden han blev ophævet i Polen. Det er ikke mig, der har trænet ham, men en, jeg kender, har trænet ham. Og han siger, at han har trænet rigtig godt de seneste uger, siger Vålerenga-kendingen og tilføjer, at han har håber, at Kristoffer Klaesson har lært af situationerne.
Kristoffer Klaesson, 23 år, er hentet ind som afløser for skadede Leopold Wahlstedt og skal kæmpe med Jesper Hansen om spilletiden i AGF’s mål.
Nordmanden har desuden været fast mand på U21-landsholdet sammen med en anden ny AGF’er, nemlig Kristian Arnstad.
LIVE
VM-LIVE: Startelleverne er ude – Yamal starter
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
OPTAKT
Argentina – Østrig
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
OPTAKT
Norge – Senegal
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER