Ny AGF-stjerne? ‘Et helt enormt potentiale!’

AGF’s nye keeper har x-faktor og et helt enormt potentiale. Sådan siger hans tidligere målmandstræner, Gjermund Østby, til Tipsbladet.



Kristoffer Klaesson.

AGF’s nye målmand er formentlig ikke et navn, der får en klokke til at ringe hos alle Superligaens fans. Og i første omgang er udsigten til spilletid måske heller ikke så stor, men det er alligevel en mand med klubber som Vålerenga og Leeds samt 20 U21-landskampe for Norge på cv’et. 

Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale

Gjermund Østby
tidligere målmandstræner i Vålerenga

Så hvad er det for en spiller, AGF har hentet?

Det kan Gjermund Østby svare på. Han er tidligere målmandstræner i Vålerenga, hvor Kristoffer Klaesson fik sit store gennembrud og var målmand fra 2019 til 2021, hvor han skiftede til Leeds United for næsten 20 millioner kroner.

Og da Tipsbladet spørger Gjermund Østby om AGF’s nyeste signing, ryger han direkte hen i en anekdote.

– Da han skiftede fra Vålerenga til Leeds, spurgte vi deres sportsdirektør, “Hvorfor vil I købe Kristoffer?” Og han svarede, at det, som de var vilde med ved Kristoffer, er, at han har x-faktor. Han laver redninger, som meget få målmænd gør, siger den mangeårige Vålerenga-træner til Tipsbladet og tilføjer:

– Han er en god shotstopper og har en masse kraft i fødderne, så han sparker virkelig langt. Det var også noget, Leeds var glade for. Og så har han en virkelig god fysik og styrke.

– Han er også meget ydmyg som person. Han vil virkelig gerne lære og arbejde hårdt til træning. Da han var i Vålerenga, var jeg virkelig tilfreds med, hvordan han udviklede sig, også som menneske.

Gjermund Østby stoppede tidligere denne sommer som målmandstræner i Vålerenga, hvor han havde været siden 1999, så han har set en hel del målmænd an.

Og hvor rangerer Kristoffer Klaesson så?

Artiklen fortsætter efter billedet…

Kristoffer Klaesson. Foto: Alamy

– Jeg har trænet målmænd i 25 år i Oslo, så hvis jeg skal sammenligne ham med de andre målmænd, jeg har trænet i Vålerenga, er han den med det største potentiale. Han er stadig ret ung og har en masse potentiale, men har ikke spillet så meget de seneste år. Han skal spille, og så har han et helt enormt potentiale, lyder dommen fra Gjermund Østby.

Èn ting har dog hjemsøgt den 23-årige nordmand i Leeds og senest i Rakow Częstochowa, hvor han var i godt to måneder i sommer, før han blev ophævet. Og det er vægten.

Gjermund Østby fortæller, at Klaesson fik et hårdt træningsprogram i Leeds, mens det i polske medier har lydt, at Klaesson blev vraget i Rakow Częstochowa grundet vægten. En historie, den tidligere målmandstræner kalder “unfair”. 

– Kristoffer har trænet rigtig godt i Norge, siden han blev ophævet i Polen. Det er ikke mig, der har trænet ham, men en, jeg kender, har trænet ham. Og han siger, at han har trænet rigtig godt de seneste uger, siger Vålerenga-kendingen og tilføjer, at han har håber, at Kristoffer Klaesson har lært af situationerne.

Kristoffer Klaesson, 23 år, er hentet ind som afløser for skadede Leopold Wahlstedt og skal kæmpe med Jesper Hansen om spilletiden i AGF’s mål.

Nordmanden har desuden været fast mand på U21-landsholdet sammen med en anden ny AGF’er, nemlig Kristian Arnstad. 





VM-LIVE: VM-nation hyrer Herve Renard




LIVE

TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Her er Tunesiens nye VM-træner

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Uruguay slider sig til uafgjort 

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Iran og New Zealand deler

Frankrig – Senegal

Østrig – Jordan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Belgien og Egypten deler