Ny Barca-træner har planen klar for Christensen

Hansi Flick vil fortsat gøre brug af Andreas Christensen på midtbanepositionen, hvor han også sluttede i sidste sæson under Xavi.



Andreas Christensen kan meget vel blive til permanent midtbanespiller.

I sidste sæson eksperimenterede Xavi med at bruge danskeren på den centrale midtbane, hvor han gjorde sig gældende i slutfasen af sidste sæson, men hvis man skal tro den spanske avis Mundo Deportivo, bliver det til mere end bare et forsøg, når Hansi Flick træder til klubben fra den kommende sæson. 

Ifølge mediet skulle kilder i FC Barcelona nemlig vide, at den nytilkomne tyske cheftræner i klubben også har planer om at bruge Andreas Christensen på midtbanen, der dermed meget vel kan blive danskerens nye faste rolle på klubplan. 

FC Barcelona har kæmpet med at finde en afløser for Sergio Busquets på lige netop denne position, og nu virker det altså til at man giver den danske landsholdsspiller chancen for at varetage den tunge arv efter Busquets, der i øjeblikket er at finde i amerikanske Inter Miami, hvor også hans tidligere holdkammerater Jordi Alba, Luis Suarez og Lionel Messi er at finde. 

Sidste sommer hentede man ellers Oriol Romeu ind som mulig afløser til Busquets på den position, men det er langt fra gået, som man havde håbet på, hvorfor Hansi Flick nu i stedet har kigget mod AC for at dække den position fra kommende sæson. 

Kasper Hjulmand virker dog ikke til at ville gøre Hansi Flick kunsten efter på det danske landshold. Her er Barca-danskeren udelukkende blevet brugt i det centrale forsvar, hvor det også forventes, at han kommer til at spille under den kommende EM-slutrunde. 

Danmark spiller sin første kamp ved EM-slutrunden på søndag klokken 18:00 mod Slovenien. 





LIVE

VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Peger på ham som ny Superliga-træner

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Succestræner forlader Premier League-klub

Har talt med Bruno Fernandes om transfer

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Supercomputer: De vinder VM

Optakt: Mexico – Sydafrika

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

‘Det er slut’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen