Ny BIF-boss: Birk har gjort godt indtryk på mig

Den midlertidige cheftræner i Brøndby, Frederik Birk, får rosende ord med sig fra Benjamin Schmedes.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndbys Superliga-trup møder onsdag ind for første gang efter juleferien, og her forventes det, at Frederik Birk tager imod som cheftræner for foråret.

Som Tipsbladet kunne løfte sløret for torsdag i sidste uge, er den midlertidige cheftræner højst sandsynligt ham, der skal stå i spidsen for holdet resten af sæsonen, og står det til den nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes, vil han gerne have styr på trænersituationen, før spillerne møder ind. Altså inden for 24 timer.

– Vi har mange gode diskussioner, jeg kan sige, at mit mål og målet for hele klubben er at have en træner, når holdet kommer tilbage, fordi det er bedre at have én foran gruppen, siger han og tilføjer:  

– I de første dage skal der ses på de fysiske tilstande, men jeg vil helst have det på plads hurtigst muligt, lyder det fra Benjamin Schmedes, som er yderst positiv omkring Frederik Birk.

– Jeg har haft flere møder med ham, han har gjort et rigtig godt indtryk på mig, og for at være fair så taler de kampe, hvor han stod i spidsen for holdet, deres eget sprog. Så han er helt klart én, vi har i tankerne. Det ville være underligt, hvis vi ikke havde det, for han har gjort et godt stykke arbejde, siger Schmedes om Birk, som i foråret stod i spidsen for tre kampe for Brøndby.

Ingen af dem blev tabt, og Brøndby klarede sig videre til pokalsemifinalerne med sejr over AGF, selv om holdet tabte første kamp med 0-1.

Benjamin Schmedes slår dog fast, at han vil gøre sit arbejde grundigt med at finde en cheftræner til nu og til efter sæsonen.  

– På den anden side vil jeg også gerne vide, hvad tankerne er hos dén, som skal være her i fremtiden. For fortiden hører til fortiden, og vi skal have fundet ud af, hvad vi skal i fremtiden. 







LIVE

TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller

Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

De køber ham for 740 mio.

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Andreas Christensen forlænger med FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby med transferscoop?

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

England – DR Congo

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Brøndby tæt på denne keeper

Belgien – Senegal

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Her er 16.-delsfinalerne til VM

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn