Ny BIF-boss: Birk har gjort godt indtryk på mig

Den midlertidige cheftræner i Brøndby, Frederik Birk, får rosende ord med sig fra Benjamin Schmedes.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndbys Superliga-trup møder onsdag ind for første gang efter juleferien, og her forventes det, at Frederik Birk tager imod som cheftræner for foråret.

Som Tipsbladet kunne løfte sløret for torsdag i sidste uge, er den midlertidige cheftræner højst sandsynligt ham, der skal stå i spidsen for holdet resten af sæsonen, og står det til den nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes, vil han gerne have styr på trænersituationen, før spillerne møder ind. Altså inden for 24 timer.

– Vi har mange gode diskussioner, jeg kan sige, at mit mål og målet for hele klubben er at have en træner, når holdet kommer tilbage, fordi det er bedre at have én foran gruppen, siger han og tilføjer:  

– I de første dage skal der ses på de fysiske tilstande, men jeg vil helst have det på plads hurtigst muligt, lyder det fra Benjamin Schmedes, som er yderst positiv omkring Frederik Birk.

– Jeg har haft flere møder med ham, han har gjort et rigtig godt indtryk på mig, og for at være fair så taler de kampe, hvor han stod i spidsen for holdet, deres eget sprog. Så han er helt klart én, vi har i tankerne. Det ville være underligt, hvis vi ikke havde det, for han har gjort et godt stykke arbejde, siger Schmedes om Birk, som i foråret stod i spidsen for tre kampe for Brøndby.

Ingen af dem blev tabt, og Brøndby klarede sig videre til pokalsemifinalerne med sejr over AGF, selv om holdet tabte første kamp med 0-1.

Benjamin Schmedes slår dog fast, at han vil gøre sit arbejde grundigt med at finde en cheftræner til nu og til efter sæsonen.  

– På den anden side vil jeg også gerne vide, hvad tankerne er hos dén, som skal være her i fremtiden. For fortiden hører til fortiden, og vi skal have fundet ud af, hvad vi skal i fremtiden. 





LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne til Barcelona?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson

De er interesseret i Christian Eriksen

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

17 minutter for United – nu skal han til VM

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub