(Tipsbladet i Brøndby)
Brøndbys Superliga-trup møder onsdag ind for første gang efter juleferien, og her forventes det, at Frederik Birk tager imod som cheftræner for foråret.
Som Tipsbladet kunne løfte sløret for torsdag i sidste uge, er den midlertidige cheftræner højst sandsynligt ham, der skal stå i spidsen for holdet resten af sæsonen, og står det til den nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes, vil han gerne have styr på trænersituationen, før spillerne møder ind. Altså inden for 24 timer.
– Vi har mange gode diskussioner, jeg kan sige, at mit mål og målet for hele klubben er at have en træner, når holdet kommer tilbage, fordi det er bedre at have én foran gruppen, siger han og tilføjer:
– I de første dage skal der ses på de fysiske tilstande, men jeg vil helst have det på plads hurtigst muligt, lyder det fra Benjamin Schmedes, som er yderst positiv omkring Frederik Birk.
– Jeg har haft flere møder med ham, han har gjort et rigtig godt indtryk på mig, og for at være fair så taler de kampe, hvor han stod i spidsen for holdet, deres eget sprog. Så han er helt klart én, vi har i tankerne. Det ville være underligt, hvis vi ikke havde det, for han har gjort et godt stykke arbejde, siger Schmedes om Birk, som i foråret stod i spidsen for tre kampe for Brøndby.
Ingen af dem blev tabt, og Brøndby klarede sig videre til pokalsemifinalerne med sejr over AGF, selv om holdet tabte første kamp med 0-1.
Benjamin Schmedes slår dog fast, at han vil gøre sit arbejde grundigt med at finde en cheftræner til nu og til efter sæsonen.
– På den anden side vil jeg også gerne vide, hvad tankerne er hos dén, som skal være her i fremtiden. For fortiden hører til fortiden, og vi skal have fundet ud af, hvad vi skal i fremtiden.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Forhandler med storklub
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK