Ny BIF-boss: Birk har gjort godt indtryk på mig

Den midlertidige cheftræner i Brøndby, Frederik Birk, får rosende ord med sig fra Benjamin Schmedes.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndbys Superliga-trup møder onsdag ind for første gang efter juleferien, og her forventes det, at Frederik Birk tager imod som cheftræner for foråret.

Som Tipsbladet kunne løfte sløret for torsdag i sidste uge, er den midlertidige cheftræner højst sandsynligt ham, der skal stå i spidsen for holdet resten af sæsonen, og står det til den nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes, vil han gerne have styr på trænersituationen, før spillerne møder ind. Altså inden for 24 timer.

– Vi har mange gode diskussioner, jeg kan sige, at mit mål og målet for hele klubben er at have en træner, når holdet kommer tilbage, fordi det er bedre at have én foran gruppen, siger han og tilføjer:  

– I de første dage skal der ses på de fysiske tilstande, men jeg vil helst have det på plads hurtigst muligt, lyder det fra Benjamin Schmedes, som er yderst positiv omkring Frederik Birk.

– Jeg har haft flere møder med ham, han har gjort et rigtig godt indtryk på mig, og for at være fair så taler de kampe, hvor han stod i spidsen for holdet, deres eget sprog. Så han er helt klart én, vi har i tankerne. Det ville være underligt, hvis vi ikke havde det, for han har gjort et godt stykke arbejde, siger Schmedes om Birk, som i foråret stod i spidsen for tre kampe for Brøndby.

Ingen af dem blev tabt, og Brøndby klarede sig videre til pokalsemifinalerne med sejr over AGF, selv om holdet tabte første kamp med 0-1.

Benjamin Schmedes slår dog fast, at han vil gøre sit arbejde grundigt med at finde en cheftræner til nu og til efter sæsonen.  

– På den anden side vil jeg også gerne vide, hvad tankerne er hos dén, som skal være her i fremtiden. For fortiden hører til fortiden, og vi skal have fundet ud af, hvad vi skal i fremtiden. 







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Arsenal-dansker vender hjem



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Tottenham henter Liverpool-profil

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Barcelona-stjerne får stor hæder



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De lurer på Vejle-profil

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland