(Tipsbladet i Brøndby)
Brøndbys Superliga-trup møder onsdag ind for første gang efter juleferien, og her forventes det, at Frederik Birk tager imod som cheftræner for foråret.
Som Tipsbladet kunne løfte sløret for torsdag i sidste uge, er den midlertidige cheftræner højst sandsynligt ham, der skal stå i spidsen for holdet resten af sæsonen, og står det til den nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes, vil han gerne have styr på trænersituationen, før spillerne møder ind. Altså inden for 24 timer.
– Vi har mange gode diskussioner, jeg kan sige, at mit mål og målet for hele klubben er at have en træner, når holdet kommer tilbage, fordi det er bedre at have én foran gruppen, siger han og tilføjer:
– I de første dage skal der ses på de fysiske tilstande, men jeg vil helst have det på plads hurtigst muligt, lyder det fra Benjamin Schmedes, som er yderst positiv omkring Frederik Birk.
– Jeg har haft flere møder med ham, han har gjort et rigtig godt indtryk på mig, og for at være fair så taler de kampe, hvor han stod i spidsen for holdet, deres eget sprog. Så han er helt klart én, vi har i tankerne. Det ville være underligt, hvis vi ikke havde det, for han har gjort et godt stykke arbejde, siger Schmedes om Birk, som i foråret stod i spidsen for tre kampe for Brøndby.
Ingen af dem blev tabt, og Brøndby klarede sig videre til pokalsemifinalerne med sejr over AGF, selv om holdet tabte første kamp med 0-1.
Benjamin Schmedes slår dog fast, at han vil gøre sit arbejde grundigt med at finde en cheftræner til nu og til efter sæsonen.
– På den anden side vil jeg også gerne vide, hvad tankerne er hos dén, som skal være her i fremtiden. For fortiden hører til fortiden, og vi skal have fundet ud af, hvad vi skal i fremtiden.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
OPTAKT