Ny BIF-boss: Birk har gjort godt indtryk på mig

Den midlertidige cheftræner i Brøndby, Frederik Birk, får rosende ord med sig fra Benjamin Schmedes.



(Tipsbladet i Brøndby)

Brøndbys Superliga-trup møder onsdag ind for første gang efter juleferien, og her forventes det, at Frederik Birk tager imod som cheftræner for foråret.

Som Tipsbladet kunne løfte sløret for torsdag i sidste uge, er den midlertidige cheftræner højst sandsynligt ham, der skal stå i spidsen for holdet resten af sæsonen, og står det til den nye fodbolddirektør Benjamin Schmedes, vil han gerne have styr på trænersituationen, før spillerne møder ind. Altså inden for 24 timer.

– Vi har mange gode diskussioner, jeg kan sige, at mit mål og målet for hele klubben er at have en træner, når holdet kommer tilbage, fordi det er bedre at have én foran gruppen, siger han og tilføjer:  

– I de første dage skal der ses på de fysiske tilstande, men jeg vil helst have det på plads hurtigst muligt, lyder det fra Benjamin Schmedes, som er yderst positiv omkring Frederik Birk.

– Jeg har haft flere møder med ham, han har gjort et rigtig godt indtryk på mig, og for at være fair så taler de kampe, hvor han stod i spidsen for holdet, deres eget sprog. Så han er helt klart én, vi har i tankerne. Det ville være underligt, hvis vi ikke havde det, for han har gjort et godt stykke arbejde, siger Schmedes om Birk, som i foråret stod i spidsen for tre kampe for Brøndby.

Ingen af dem blev tabt, og Brøndby klarede sig videre til pokalsemifinalerne med sejr over AGF, selv om holdet tabte første kamp med 0-1.

Benjamin Schmedes slår dog fast, at han vil gøre sit arbejde grundigt med at finde en cheftræner til nu og til efter sæsonen.  

– På den anden side vil jeg også gerne vide, hvad tankerne er hos dén, som skal være her i fremtiden. For fortiden hører til fortiden, og vi skal have fundet ud af, hvad vi skal i fremtiden. 







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Tottenham-flop i stor transfer

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland er ude

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

John Stones tager sydpå

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Vildt Superliga-rygte afvises

De vil have Jelert

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub