Ny BIF-stjerne håber: Selvfølgelig er det en drøm

Den nye Brøndby-stjerne drømmer stort.



Håkon Evjen vil for altid stå som det første indkøb under Global Football Holdings (GFH) ejerskab i Brøndby IF.

Her spillede Brøndby med musklerne, da man valgte at betale angiveligt 12 millioner kroner for at lokke nordmanden væk fra AZ Alkmaar, hvor han ikke var fast mand. 

Der er store forventninger til Evjen, som tidligere har brændt banen af i norsk klubfodbold, inden han tog turen til Holland. Karrieren er dog ikke gået den helt rigtige vej, hvorfor han må tage et skridt ned ad klub- og ligastigen for at få noget fast spilletid.

Nogle gang er man nødt til at gå et skridt tilbage for at tage to fremad, og det er også det, som Håkon Evjen har gjort i dette tilfælde. Derfor satser han også på, at han i fremtiden kommer videre til en større adresse.

– Ja, selvfølgelig. Jeg tror, at alle fodboldspillere håber på, at komme til en større liga og spille. Men Brøndby er et godt fodboldhold, og jeg er utrolig glad for at være her nu.

– Selvfølgelig er det en drøm at komme til en top fem-liga, men først er der fokus på Superligaen, siger han bestemt til Tipsbladet.

Her skiftede han tidligere i januar til en klub, som gik på vinterpause med en placering som nummer ti.

Den dårlige placering får dog ikke alarmklokkerne til at ringe for en spiller, som blev rygtet til selveste Manchester City, før han tog skridtet til AZ Alkmaar tilbage i 2020. Ligaen er nemlig utrolig tæt, og Brøndby kan sagtens stryge fremad, hvis man indleder foråret med lutter sejre.

– Der er jo ikke særlig mange point op til tredje- og fjerdepladsen. Det handler jo meget om at komme i top seks i de næste fem kampe, og så derefter spille mod tophold.

– Brøndby som klub føler altid, at man skal ende i top 3 – helst top 1. Så det er det, vi går efter, siger han.

I Brøndby er han blevet holdkammerat med flere nordmænd. Særligt to af dem kender han i forvejen – nemlig Sebastian Sebulonsen og Henrik Heggheim.

De to har da også talt godt om klubben til Brøndbys nye nordmand. 

– Jeg har jo spillet med Sebulonsen og Heggheim, så jeg har jo selvfølgelig snakket med dem og fået noget god insiderviden. Jeg skulle være sikker på valget, og hvad jeg kom til, og jeg har valgt godt, betoner han.

Foretrækker midten
Det forventes, at Håkon Evjen er tiltænkt en nøglerolle på Jesper Sørensens Brøndby-mandskab. Hvor Evjen spillede en del på kanten i denne sæson i Holland, så er det ikke umiddelbart planen, at han skal det for Brøndby.

Klubben var selv ude og meddele i forbindelse med indkøbet, at Håkon Evjen er god som central midtbanespiller, og det er også her, at han ser sig selv være bedst.

– Jeg spiller mest centralt som 8'er eller som offensiv midt på en tremandsmidtbane. Jeg kan spille kant, men det er ikke min favoritposition. Men det går, forklarer han.

Han har selv et stort håb om at være en startende spiller for klubben, hvilket også vil give mening med hans CV og alder taget i betragtning. 

Fysisk er han, hvor han skal være. Meget af efteråret blev ødelagt af en ankelskade, som kostede nogle måneder på sidelinjen og en plads i AZ's startopstilling. Efter nogle måneders genoptræning er anklen helt fin igen, og det er ikke noget, han lægger mærke til mere.

Håkon Evjen var da også på banen, da Brøndby vandt 4-1 over Hvidovre i årets første testkamp.





FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Ny storklub jagter Roony Bardghji

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

‘Så brænder hele København ned’

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

FC Nordsjælland – Viborg FF

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Det er aldrig sket før

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

OB – Randers FC

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fik blackout på Brøndby Stadion

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Steve Cooper storroser stjerne

Silkeborg IF – FC Fredericia

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom