Brøndby har fået sig en ny stjerneangriber.
Sent mandag lejede man Mileta Rajovic i Watford, og dermed har man sikret sig en angriber, som var på alles læber, da han tog turen fra Næstved til Kalmar og til Watford indenfor bare otte måneder.
Den positive udvikling var så voldsom, at selv daværende landstræner Kasper Hjulmand erkendte, at han holdt øje med ham i forhold til en landsholdsudtagelse.
Og tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet, viser tydeligt, at Brøndby har hentet en mand, der ved, hvor målet står. Til gengæld skal man altså ikke forvente, at han bidrager på mange andre måder, udover også at være en trussel i luftspillet.
Tallene herunder, som sammenligner Rajovic' tal fra Allsvenskan med Kalmar og så hans 44 Championship-kampe for Watford viser, at han særligt i Watford har et glimrende målsnit, og at han indgår i en del luftdueller per kamp.
Rajovic' primære opgave har været at score mål, og det ses i statistikkerne omkring åbent spil. Hans afleveringssucces er på 63 procent, og han havde i snit 11,5 succesfulde afleveringer per 90 minutter. Af 377 markspillere med minimum 1.000 spilleminutter i Championship havde kun 26 spillere færre succesfulde afleveringer per kamp.
Nedenstående grafik illustrerer ligeledes Rajovic' spillestil. Her sammenlignes Rajovic med 1.770 angribere fra top fem-ligaerne i Europa over de seneste 10 år, og eksempelvis viser femtallet ud fra "touches (berøringer), at 95 procent af alle spillere i ligningen havde flere berøringer per 90 minutter.
Til gengæld vinder Rajovic flere luftdueller og har en højere mængde expected goals end gennemsnittet, hvilket altså indikerer, at ham her er købt til at fylde i feltet og få netmaskerne til at blafre.

Mileta Rajovic nåede at score 14 mål i 48 kampe for Watford inden skiftet til Brøndby.
I Brøndby skal han konkurrere med Ohi Omoijuanfo, Mathias Kvistgaarden og Filip Bundgaard i angrebet. Den stærke angriber kan få sin debut om et par uger, når Brøndby møder Sønderjyske på hjemmebane.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TOPNYHED