Ny BIF-stjerne scorer og header – og det er det

Mileta Rajovic skal - i hvert fald i den kommende sæson - score mål for Brøndby IF, og er der noget, han kan, så er det at score mål. Til gengæld bidrager han altså ikke med så meget andet.



Brøndby har fået sig en ny stjerneangriber.  

Sent mandag lejede man Mileta Rajovic i Watford, og dermed har man sikret sig en angriber, som var på alles læber, da han tog turen fra Næstved til Kalmar og til Watford indenfor bare otte måneder. 

Den positive udvikling var så voldsom, at selv daværende landstræner Kasper Hjulmand erkendte, at han holdt øje med ham i forhold til en landsholdsudtagelse. 

Og tal fra Opta, som Tipsbladet har indsamlet, viser tydeligt, at Brøndby har hentet en mand, der ved, hvor målet står. Til gengæld skal man altså ikke forvente, at han bidrager på mange andre måder, udover også at være en trussel i luftspillet. 

Tallene herunder, som sammenligner Rajovic' tal fra Allsvenskan med Kalmar og så hans 44 Championship-kampe for Watford viser, at han særligt i Watford har et glimrende målsnit, og at han indgår i en del luftdueller per kamp.

Rajovic' primære opgave har været at score mål, og det ses i statistikkerne omkring åbent spil. Hans afleveringssucces er på 63 procent, og han havde i snit 11,5 succesfulde afleveringer per 90 minutter. Af 377 markspillere med minimum 1.000 spilleminutter i Championship havde kun 26 spillere færre succesfulde afleveringer per kamp.

Nedenstående grafik illustrerer ligeledes Rajovic' spillestil. Her sammenlignes Rajovic med 1.770 angribere fra top fem-ligaerne i Europa over de seneste 10 år, og eksempelvis viser femtallet ud fra "touches (berøringer), at 95 procent af alle spillere i ligningen havde flere berøringer per 90 minutter. 

Til gengæld vinder Rajovic flere luftdueller og har en højere mængde expected goals end gennemsnittet, hvilket altså indikerer, at ham her er købt til at fylde i feltet og få netmaskerne til at blafre.

582634_10_2023_opta_striker_player_radar_similarity_only_1

Mileta Rajovic nåede at score 14 mål i 48 kampe for Watford inden skiftet til Brøndby. 

I Brøndby skal han konkurrere med Ohi Omoijuanfo, Mathias Kvistgaarden og Filip Bundgaard i angrebet. Den stærke angriber kan få sin debut om et par uger, når Brøndby møder Sønderjyske på hjemmebane.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Conte stopper i Napoli



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bekymring om Lionel Messi før VM

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner