Ny Bischoff fik debut: Vil overgå glasben-onkel

Den unge Brøndby-spiller Clement Bischoff har planer om at få flere kampe end Mikkel Bischoff nåede.



17-årige Clement Bischoff fik onsdag aften sin førsteholdsdebut for Brøndby i pokalkampen mod HIK. hvis Bischoff-navnet måske klinger lidt bekendt, så er det intet mindre end den tidligere Brøndby-spiller og nuværende fodboldekspert Mikkel Bischoffs nevø.

Et et interview med DR2 umiddelbart efter slutfløjt slog Clement fast, at han har planer om at få flere kampe end Mikkel.

– Jeg håber i hvert fald, at jeg kan nå at spille nogle flere kampe. Han havde nogle glasben, som han ikke fik overmandet i slutningen af sin karriere. Men ej, jeg er bare super glad for at kunne være den næste Bischoff, som fik lov til at debutere i Brøndby, fortæller Clement Bischoff.

Samlet nåede Mikkel Bischoff at spille 70 kampe for Brøndbys førstehold. Forinden var han forbi klubber som Manchester City, Coventry, Sheffield Wednesday og Wolverhampton.

Når det kommer til selve kampen, som desuden blev vundet med sikre 3-0, så slår han fast, at det var fuldstændig fantastisk.

– Det er jo det, man drømmer om, når man er ovre fra Masterclass af og man arbejder hver dag for at komme herind og spille foran Danmarks mest fantastiske fans. Jeg har altid været Brøndby-dreng og set onkel spille herinde, da jeg var lille, så selv at prøve at stå herinde foran de her fans, det er surrealistisk, at det er gået i opfyldelse nu, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig nyt at have så mange tilskuere, der står i ryggen på dig, men det giver også en enorm motivation at høre dem synge mit navn, lyder det fra Clement Bischoff, som til forveksling også som sin onkel.

Højdepunkterne fra kampen kan ses i toppen af artiklen.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Frankrig – England

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Fransk klub overvejer Victor Bak

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Smadrer transferrekord

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

‘Horsens var et helvede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

FCK-boss åben for lejeaftaler

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’