Ny Bischoff fik debut: Vil overgå glasben-onkel

Den unge Brøndby-spiller Clement Bischoff har planer om at få flere kampe end Mikkel Bischoff nåede.



17-årige Clement Bischoff fik onsdag aften sin førsteholdsdebut for Brøndby i pokalkampen mod HIK. hvis Bischoff-navnet måske klinger lidt bekendt, så er det intet mindre end den tidligere Brøndby-spiller og nuværende fodboldekspert Mikkel Bischoffs nevø.

Et et interview med DR2 umiddelbart efter slutfløjt slog Clement fast, at han har planer om at få flere kampe end Mikkel.

– Jeg håber i hvert fald, at jeg kan nå at spille nogle flere kampe. Han havde nogle glasben, som han ikke fik overmandet i slutningen af sin karriere. Men ej, jeg er bare super glad for at kunne være den næste Bischoff, som fik lov til at debutere i Brøndby, fortæller Clement Bischoff.

Samlet nåede Mikkel Bischoff at spille 70 kampe for Brøndbys førstehold. Forinden var han forbi klubber som Manchester City, Coventry, Sheffield Wednesday og Wolverhampton.

Når det kommer til selve kampen, som desuden blev vundet med sikre 3-0, så slår han fast, at det var fuldstændig fantastisk.

– Det er jo det, man drømmer om, når man er ovre fra Masterclass af og man arbejder hver dag for at komme herind og spille foran Danmarks mest fantastiske fans. Jeg har altid været Brøndby-dreng og set onkel spille herinde, da jeg var lille, så selv at prøve at stå herinde foran de her fans, det er surrealistisk, at det er gået i opfyldelse nu, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig nyt at have så mange tilskuere, der står i ryggen på dig, men det giver også en enorm motivation at høre dem synge mit navn, lyder det fra Clement Bischoff, som til forveksling også som sin onkel.

Højdepunkterne fra kampen kan ses i toppen af artiklen.







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Skyder stor FCM-historie ned

Brasilien – Norge

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansker på blokken i ny storklub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Her er prisen på Aral Simsir

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Stort FCK-talent er blevet solgt

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt

FCK-direktør får job i West Ham



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åbner for sommertransfer

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans