17-årige Clement Bischoff fik onsdag aften sin førsteholdsdebut for Brøndby i pokalkampen mod HIK. hvis Bischoff-navnet måske klinger lidt bekendt, så er det intet mindre end den tidligere Brøndby-spiller og nuværende fodboldekspert Mikkel Bischoffs nevø.
Et et interview med DR2 umiddelbart efter slutfløjt slog Clement fast, at han har planer om at få flere kampe end Mikkel.
– Jeg håber i hvert fald, at jeg kan nå at spille nogle flere kampe. Han havde nogle glasben, som han ikke fik overmandet i slutningen af sin karriere. Men ej, jeg er bare super glad for at kunne være den næste Bischoff, som fik lov til at debutere i Brøndby, fortæller Clement Bischoff.
Samlet nåede Mikkel Bischoff at spille 70 kampe for Brøndbys førstehold. Forinden var han forbi klubber som Manchester City, Coventry, Sheffield Wednesday og Wolverhampton.
Når det kommer til selve kampen, som desuden blev vundet med sikre 3-0, så slår han fast, at det var fuldstændig fantastisk.
– Det er jo det, man drømmer om, når man er ovre fra Masterclass af og man arbejder hver dag for at komme herind og spille foran Danmarks mest fantastiske fans. Jeg har altid været Brøndby-dreng og set onkel spille herinde, da jeg var lille, så selv at prøve at stå herinde foran de her fans, det er surrealistisk, at det er gået i opfyldelse nu, siger han og fortsætter:
– Det er selvfølgelig nyt at have så mange tilskuere, der står i ryggen på dig, men det giver også en enorm motivation at høre dem synge mit navn, lyder det fra Clement Bischoff, som til forveksling også som sin onkel.
Højdepunkterne fra kampen kan ses i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
LIVE
Superliga-LIVE: Til lægestjek i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Franco Baresi er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADETS DOM
Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
AVIS
De vil have Jelert
Her er FCK’s næste modstander i Europa
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT