17-årige Clement Bischoff fik onsdag aften sin førsteholdsdebut for Brøndby i pokalkampen mod HIK. hvis Bischoff-navnet måske klinger lidt bekendt, så er det intet mindre end den tidligere Brøndby-spiller og nuværende fodboldekspert Mikkel Bischoffs nevø.
Et et interview med DR2 umiddelbart efter slutfløjt slog Clement fast, at han har planer om at få flere kampe end Mikkel.
– Jeg håber i hvert fald, at jeg kan nå at spille nogle flere kampe. Han havde nogle glasben, som han ikke fik overmandet i slutningen af sin karriere. Men ej, jeg er bare super glad for at kunne være den næste Bischoff, som fik lov til at debutere i Brøndby, fortæller Clement Bischoff.
Samlet nåede Mikkel Bischoff at spille 70 kampe for Brøndbys førstehold. Forinden var han forbi klubber som Manchester City, Coventry, Sheffield Wednesday og Wolverhampton.
Når det kommer til selve kampen, som desuden blev vundet med sikre 3-0, så slår han fast, at det var fuldstændig fantastisk.
– Det er jo det, man drømmer om, når man er ovre fra Masterclass af og man arbejder hver dag for at komme herind og spille foran Danmarks mest fantastiske fans. Jeg har altid været Brøndby-dreng og set onkel spille herinde, da jeg var lille, så selv at prøve at stå herinde foran de her fans, det er surrealistisk, at det er gået i opfyldelse nu, siger han og fortsætter:
– Det er selvfølgelig nyt at have så mange tilskuere, der står i ryggen på dig, men det giver også en enorm motivation at høre dem synge mit navn, lyder det fra Clement Bischoff, som til forveksling også som sin onkel.
Højdepunkterne fra kampen kan ses i toppen af artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Tottenham byder på Brighton-profil
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
Dansker vil væk fra RB Salzburg
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Revser danske stjerner: Ubegribeligt!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
NYHEDER
Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
TRANSFER
Uventet skifte?
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
MEDIE