Ny Bischoff fik debut: Vil overgå glasben-onkel

Den unge Brøndby-spiller Clement Bischoff har planer om at få flere kampe end Mikkel Bischoff nåede.



17-årige Clement Bischoff fik onsdag aften sin førsteholdsdebut for Brøndby i pokalkampen mod HIK. hvis Bischoff-navnet måske klinger lidt bekendt, så er det intet mindre end den tidligere Brøndby-spiller og nuværende fodboldekspert Mikkel Bischoffs nevø.

Et et interview med DR2 umiddelbart efter slutfløjt slog Clement fast, at han har planer om at få flere kampe end Mikkel.

– Jeg håber i hvert fald, at jeg kan nå at spille nogle flere kampe. Han havde nogle glasben, som han ikke fik overmandet i slutningen af sin karriere. Men ej, jeg er bare super glad for at kunne være den næste Bischoff, som fik lov til at debutere i Brøndby, fortæller Clement Bischoff.

Samlet nåede Mikkel Bischoff at spille 70 kampe for Brøndbys førstehold. Forinden var han forbi klubber som Manchester City, Coventry, Sheffield Wednesday og Wolverhampton.

Når det kommer til selve kampen, som desuden blev vundet med sikre 3-0, så slår han fast, at det var fuldstændig fantastisk.

– Det er jo det, man drømmer om, når man er ovre fra Masterclass af og man arbejder hver dag for at komme herind og spille foran Danmarks mest fantastiske fans. Jeg har altid været Brøndby-dreng og set onkel spille herinde, da jeg var lille, så selv at prøve at stå herinde foran de her fans, det er surrealistisk, at det er gået i opfyldelse nu, siger han og fortsætter:

– Det er selvfølgelig nyt at have så mange tilskuere, der står i ryggen på dig, men det giver også en enorm motivation at høre dem synge mit navn, lyder det fra Clement Bischoff, som til forveksling også som sin onkel.

Højdepunkterne fra kampen kan ses i toppen af artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket