17-årige Clement Bischoff fik onsdag aften sin førsteholdsdebut for Brøndby i pokalkampen mod HIK. hvis Bischoff-navnet måske klinger lidt bekendt, så er det intet mindre end den tidligere Brøndby-spiller og nuværende fodboldekspert Mikkel Bischoffs nevø.
Et et interview med DR2 umiddelbart efter slutfløjt slog Clement fast, at han har planer om at få flere kampe end Mikkel.
– Jeg håber i hvert fald, at jeg kan nå at spille nogle flere kampe. Han havde nogle glasben, som han ikke fik overmandet i slutningen af sin karriere. Men ej, jeg er bare super glad for at kunne være den næste Bischoff, som fik lov til at debutere i Brøndby, fortæller Clement Bischoff.
Samlet nåede Mikkel Bischoff at spille 70 kampe for Brøndbys førstehold. Forinden var han forbi klubber som Manchester City, Coventry, Sheffield Wednesday og Wolverhampton.
Når det kommer til selve kampen, som desuden blev vundet med sikre 3-0, så slår han fast, at det var fuldstændig fantastisk.
– Det er jo det, man drømmer om, når man er ovre fra Masterclass af og man arbejder hver dag for at komme herind og spille foran Danmarks mest fantastiske fans. Jeg har altid været Brøndby-dreng og set onkel spille herinde, da jeg var lille, så selv at prøve at stå herinde foran de her fans, det er surrealistisk, at det er gået i opfyldelse nu, siger han og fortsætter:
– Det er selvfølgelig nyt at have så mange tilskuere, der står i ryggen på dig, men det giver også en enorm motivation at høre dem synge mit navn, lyder det fra Clement Bischoff, som til forveksling også som sin onkel.
Højdepunkterne fra kampen kan ses i toppen af artiklen.
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Jess Thorup fyret
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
NYHEDER