Ny Brøndby-direktør: Trænerjagt er i gang

Benjamin Schmedes ser frem til de udfordringer, han kommer til at møde i Brøndby IF.



Efter måneders venten faldt det endelig på plads, hvem der skulle overtage efter Carsten V. Jensen i Brøndby.

Tipsbladet kunne mandag afsløre, at det blev tyskeren Benjamin Schmedes, som senest har været teknisk direktør i Vitesse.

Hovedpersonen selv tiltræder stillingen som fodbolddirektør på Vestegnen fra den 1. januar, og han glæder sig allerede til at komme i gang.

– Jeg er meget stolt over at blive en del af Brøndby IF – en klub med en dybt forankret historie, passionerede fans og en klar ambition om at være blandt de bedste i Danmark. Ud fra hvad jeg ved om Brøndby IF, og hvad jeg har lært gennem mine samtaler med blandt andet Scott, Chris og Jan, er dette en klub, der har alle forudsætninger for at opnå resultater både nu og i fremtiden.

– Mit fokus vil være at lede den sportslige afdeling og arbejde tæt sammen med trænere, spillere, medarbejdere og hele organisationen for at bygge videre på det stærke fundament, der allerede er på plads, siger han til Brøndbys hjemmeside.

Tyskeren har et alsidigt CV, hvor han blandt andet har været chefscout for den tidligere tyske storklub HSV, hvor han var ansat fra 2014 til 2017.

I forbindelse med udpegelsen sætter han ord på, hvad man kan forvente, at han vil bringe til bordet i Brøndby.

– Jeg tror stærkt på en kombination af international inspiration og lokal forankring. Moderne fodbold kræver, at man arbejder analytisk og strategisk, er innovativ og samtidig respekterer klubbens traditioner og fansenes forventninger. Talentudvikling har altid været en hjørnesten i min karriere, og jeg ser det som en naturlig og afgørende del af Brøndby IF’s langsigtede succes. Klubben har allerede en stærk ungdomsafdeling, og det bliver en vigtig opgave at videreføre talentarbejdet.

– Men først og fremmest har vi en spændende opgave foran os med forberedelserne til forårssæsonen, herunder ansættelsen af klubbens cheftræner, en proces, der allerede er i gang. Alt i alt ser jeg frem til at bidrage til en positiv udvikling sammen med hele organisationen, som jeg glæder mig til at møde, når alle vender tilbage i starten af januar efter en velfortjent juleferie.

Nu er det næste spørgsmål, hvem han og resten af ledelsen i Brøndby ender med at udpege som cheftræner i klubben.





Thomas Frank scorer sommerjob




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Brøndby-flop færdig i danskerklub