Efter måneders venten faldt det endelig på plads, hvem der skulle overtage efter Carsten V. Jensen i Brøndby.
Tipsbladet kunne mandag afsløre, at det blev tyskeren Benjamin Schmedes, som senest har været teknisk direktør i Vitesse.
Hovedpersonen selv tiltræder stillingen som fodbolddirektør på Vestegnen fra den 1. januar, og han glæder sig allerede til at komme i gang.
– Jeg er meget stolt over at blive en del af Brøndby IF – en klub med en dybt forankret historie, passionerede fans og en klar ambition om at være blandt de bedste i Danmark. Ud fra hvad jeg ved om Brøndby IF, og hvad jeg har lært gennem mine samtaler med blandt andet Scott, Chris og Jan, er dette en klub, der har alle forudsætninger for at opnå resultater både nu og i fremtiden.
– Mit fokus vil være at lede den sportslige afdeling og arbejde tæt sammen med trænere, spillere, medarbejdere og hele organisationen for at bygge videre på det stærke fundament, der allerede er på plads, siger han til Brøndbys hjemmeside.
Tyskeren har et alsidigt CV, hvor han blandt andet har været chefscout for den tidligere tyske storklub HSV, hvor han var ansat fra 2014 til 2017.
I forbindelse med udpegelsen sætter han ord på, hvad man kan forvente, at han vil bringe til bordet i Brøndby.
– Jeg tror stærkt på en kombination af international inspiration og lokal forankring. Moderne fodbold kræver, at man arbejder analytisk og strategisk, er innovativ og samtidig respekterer klubbens traditioner og fansenes forventninger. Talentudvikling har altid været en hjørnesten i min karriere, og jeg ser det som en naturlig og afgørende del af Brøndby IF’s langsigtede succes. Klubben har allerede en stærk ungdomsafdeling, og det bliver en vigtig opgave at videreføre talentarbejdet.
– Men først og fremmest har vi en spændende opgave foran os med forberedelserne til forårssæsonen, herunder ansættelsen af klubbens cheftræner, en proces, der allerede er i gang. Alt i alt ser jeg frem til at bidrage til en positiv udvikling sammen med hele organisationen, som jeg glæder mig til at møde, når alle vender tilbage i starten af januar efter en velfortjent juleferie.
Nu er det næste spørgsmål, hvem han og resten af ledelsen i Brøndby ender med at udpege som cheftræner i klubben.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Brasiliansk VM-mavepuster
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
HELT VILDT