Håkon Evjen gik igennem et levende helvede

Året 2018 vil for altid være vendepunktet i Håkon Evjens fodboldkarriere.



Tipsbladet i Portugal.

Håkon Evjens vej til succes har været hårdere end de flestes.

I 2018 gik Brøndbys nye offensivspiller grueligt meget igennem indtil en skelsættende dag, hvor han valgte at lade sig operere. Den dag sluttede halvandet år i et levende skadeshelvede.

– Ingenting hjalp. Så jeg tog til München for at få lavet en operation, siger Håkon Evjen til Tipsbladet under Brøndbys træningslejr i Portugal.

Håkon Evjen blev opereret for en overbelastning af sin lyske, som gav konstante smerter.

– Det er som en nervesmerte. Så hver gang du gør noget, har du smerter i maveregionen. Det var virkelig smertefuldt. Så det var befriende, da jeg slap af med dem.

På daværende tidspunkt var Håkon Evjen teenager, og spillede i Bodø/Glimt. Inden operationen startede han et genoptræningsforløb henover tre måneder, som ikke afhjalp problemet. Længe før hæmmede smerterne også nordmanden.

– Jeg vil helt klart kalde operationen et vendepunkt i min karriere, for jeg havde udfordringer i så lang tid. Jeg spillede med rigtig mange smerter i omkring halvandet år, så det har været et vendepunkt for mig.

Selvom perioden var frustrerende, så kastede Håkon Evjen på intet tidspunkt håndklædet i ringen.

– Jeg tvivlede ikke på mig selv. Men det er stadig surt at have så mange smerter efter træning, at du bare må lægge dig ned og slappe af. Jeg har altid troet, at jeg ville klare det. Jeg har altid spillet for at have det sjovt, så jeg har aldrig rigtig tænkt på, om jeg ville klare det eller ej.
GettyImages-1246737696
Håkon Evjen er i dag helt fri for smerterne.

Sensationelt 2019
Få uger efter operationen i München begyndte Håkon Evjen at finde ind i en god rytme i Bodø/Glimt. I løbet af ingen tid var han holdets store stjerne i sæsonen 2019, hvor man sensationelt vandt sølv.

– Jeg spillede bare for at have det sjovt. Ingen forventede noget. Alle regnede med, at vi ville rykke ned. Jeg spillede bare for at have det sjovt sammen med holdet.

– Jeg spillede selvfølgelig med pres på mine skuldre, men jeg følte ikke presset. Det var også den bedste sæson for mig, hvor jeg havde det rigtig godt.

13 mål og seks oplæg var facit for Håkon Evjen efter sølvmedaljerne. Offensivspilleren blev kåret til ligaens bedste spiller, og derfra eksploderede interessen fra større klubber.

Manchester City havde snøren ude, men i sidste ende valgte han en lidt lavere hylde i AZ Alkmaar, som han skiftede til den 1. januar 2020.

Tiden i Holland blev en blandet landhandel, hvor skader ødelagde meget af nordmandens rytme. Efteråret startede godt, indtil en skade igen sendte ham ud af startopstillingen.

Nu skal han så forsøge at finde storformen fra 2019 i Brøndby IF, som han har underskrevet en kontrakt med frem til sommeren 2027.

I afspilleren ovenfor kan du se og høre hele snakken med Håkon Evjen.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stort medie hylder AGF-profil

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg