Brøndby satte turbo på i første halvleg, da holdet søndag forlængede sin sejrsstime ved at slå Randers FC 3-1 på hjemmebane i syvende runde af Superligaen.
Kampen blev nemlig reelt afgjort før pausen, hvor Brøndby først scorede to gange efter giftige dødbolde, inden offensivspilleren Mathias Kvistgaarden gjorde det til 3-0 efter et indlæg.
Gæsterne fra Randers fik en forløsende sejr i seneste runde, men søndag var bundniveauet igen langt fra, hvad man tidligere har set fra mandskabet, der har været i top-6 tre år i træk.
Resultatet betyder, at Brøndby nu har vundet fire gange på stribe, og holdet har kun ét point op til FC Nordsjælland. Randers forbliver på tiendepladsen med to point ned til nedrykningsstregen.
Brøndby pressede på fra kampens start, og allerede efter ni minutter bragte værterne sig foran.
Efter et farligt hjørnespark endte bolden hos forsvarsspilleren Jacob Rasmussen, der nærmest løb den ind i målet fra klos hold.
Et hjørnespark var også opskriften på kampens næste scoring, da Brøndby-angriberen Ohi Omoijuanfo steg til vejrs og headede bolden ind til 2-0 efter lidt mere end 20 minutter.
Efter en halv time blev der dømt straffespark til Brøndby, men efter en VAR-gennemgang blev det underkendt på grund af offside i opspillet.
Offensivspilleren Mathias Kvistgaarden satte dog hovedet på et indlæg få minutter senere, og værterne kom derfor også på 3-0 i første halvleg.
Efter pausen faldt tempoet, og Randers fik rettet en smule op på en skrækkelig halvleg. Brøndby faldt gevaldigt i både tempo og niveau.
Med knap 20 minutter tilbage af opgøret fik stopperen Daniel Høegh endda reduceret til slutresultatet 1-3 efter et hjørnespark.
I overtiden fik Brøndby scoret til 4-1, men her blev målet også annulleret for offside efter et VAR-gennemsyn.
/ritzau/
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
