Ny Brøndby-triumf: Fjerde sejr i træk

Brøndby udspillede Randers i 45 minutter, inden en sløv anden halvleg tillod kronjyderne at reducere.



Brøndby satte turbo på i første halvleg, da holdet søndag forlængede sin sejrsstime ved at slå Randers FC 3-1 på hjemmebane i syvende runde af Superligaen.

Kampen blev nemlig reelt afgjort før pausen, hvor Brøndby først scorede to gange efter giftige dødbolde, inden offensivspilleren Mathias Kvistgaarden gjorde det til 3-0 efter et indlæg.

Gæsterne fra Randers fik en forløsende sejr i seneste runde, men søndag var bundniveauet igen langt fra, hvad man tidligere har set fra mandskabet, der har været i top-6 tre år i træk.

Resultatet betyder, at Brøndby nu har vundet fire gange på stribe, og holdet har kun ét point op til FC Nordsjælland. Randers forbliver på tiendepladsen med to point ned til nedrykningsstregen.

Brøndby pressede på fra kampens start, og allerede efter ni minutter bragte værterne sig foran.

Efter et farligt hjørnespark endte bolden hos forsvarsspilleren Jacob Rasmussen, der nærmest løb den ind i målet fra klos hold.

Et hjørnespark var også opskriften på kampens næste scoring, da Brøndby-angriberen Ohi Omoijuanfo steg til vejrs og headede bolden ind til 2-0 efter lidt mere end 20 minutter.

Efter en halv time blev der dømt straffespark til Brøndby, men efter en VAR-gennemgang blev det underkendt på grund af offside i opspillet.

Offensivspilleren Mathias Kvistgaarden satte dog hovedet på et indlæg få minutter senere, og værterne kom derfor også på 3-0 i første halvleg.

Efter pausen faldt tempoet, og Randers fik rettet en smule op på en skrækkelig halvleg. Brøndby faldt gevaldigt i både tempo og niveau.

Med knap 20 minutter tilbage af opgøret fik stopperen Daniel Høegh endda reduceret til slutresultatet 1-3 efter et hjørnespark.

I overtiden fik Brøndby scoret til 4-1, men her blev målet også annulleret for offside efter et VAR-gennemsyn.

/ritzau/





Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’




LIVE

TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle



LIVE

Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

AGF i Europa: De venter i næste runde

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stjerne på plads i Chelsea

Hvor er I vilde, AGF!

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Tottenham-flop i stor transfer

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Her er FC Københavns pris på William Clem

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB indkalder pressen til nyt om cheftræneren

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Kulturministeren vil til kamp mod FIFA

AGF fandt vej til comeback gennem delmål