Tipsbladet i Helsingør.
Mohamed Daramy har af to omgange vist sit værd i FC København og jagter nu succes i udlandet. Men snart kan endnu en Daramy slå igennem på førsteholdet i FC København.
Abdul Daramy hedder han. Han er lillebror til Mohamed Daramy og skrev denne sommer sin første kontrakt med FC København.
– Jeg er glad på min lillebrors vegne. Og at han kan vise, at han godt kan spille fodbold og er en god dreng. Han skal selvfølgelig hjælpes på vej, men så kan han også godt være i den klub, som jeg også har været i. Der kan han få lidt ekstra hjælp, så jeg er glad på hans vegne, og at han kan gå sin egen vej, siger Mohamed Daramy til Tipsbladet og resten af den skrevne presse.
Abdul Daramy er blot 15 år gammel og spiller på FC Københavns U15-hold. Han er kantspiller og kan på mange måder sammenlignes med sin storebror.
– Han er en god fodboldspiller. Han minder om mig, men han kan lidt flere ting, end jeg kunne på hans alder, siger Mohamed Daramy, indtil han bliver afbrudt af et presserende spørgsmål.
Er han hurtigere end dig?
– Nej, det er han ikke, siger Daramy med et stort smil.
Han kan dog godt se sin lillebror overhale ham i kampen om andre varemærker.
– Jeg vil sige, at jeg er det største talent, men han kan stadig nå det. Han kan flere ting, end jeg kunne, da jeg var på hans alder. Han er teknisk dygtig og driblestærk, så han kan lidt flere ting, siger Mohamed Daramy.
Storebror skiftede til akademiet i FC København i 2016 og fik sit endelig gennembrud i sensommeren 2021. Han var ustoppelig, og derfor spildte Ajax ikke tiden og slog kløerne i ham for et beløb på omkring 90 millioner kroner.
Lykken braste dog i den hollandske storklub, hvorfor Mohamed Daramy i sidste sæson drog retur til FC København på en lejeaftale. Her genfandt han storformen, og derfor valgte Stade Reims at købe ham denne sommer med fortjeneste til Ajax.
Livet i Frankrig ser ud til at passe Mohamed Daramy, der har fået en flot start med mål og assister. Han bliver dog brugt som angriber, hvilket han ikke har været vant til tidligere i sin karriere. Han slår dog fast, at han på landsholdet bliver set på som kantspiller.
LIVE
VM-LIVE: Alexander Zorniger i voldsom FIFA-kritik
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
OPTAKT
Holland – Sverige
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
NYHEDER
