Brøndby IF har indkaldt til pressemøde torsdag kl. 12.30, hvor man bl.a. vil præsentere selskabets ny administrerende direktør, som bliver den 42-årige Hermann Haraldsson.
Den ny direktør er tidligere målmand for bl.a. Næstved og optræden på det islandske U/21-landshold. Senere har han spillet oldboysfodbold i Lyngby, men det er indenfor reklamebranchen han for alvor har gjort sig bemærket. Her har han de seneste 10-12 år besat ledende stillinger. Den ny direktør tiltræder den 1. april.
Hermann Haraldsson er stifter af Win win Agency, som han i går forlod på to-årsdagen for bureauets fødsel, der blev annonceret 22. marts 2006. Den gang blev han sat i forbindelse med topjobbet på TV2.
Win win ejes dels af ledende medarbejdere og dels af People Group, der har 50 pct.
Hermann Haraldsson var i en årrække en markant topchef gennem ti år for et af Danmarks største mediabureauer, OMD. I de år udviklede mediabureaubranchen sig kraftigt og blev en stadig større del af reklamebranchen.
Ole Palmå, der har været konstitueret i jobbet siden Per Bjerregaard trak sig i efteråret og overtog posten som bestyrelsesformand, vender tilbage til sit tidligere job som Brøndbys kommercielle direktør.
Udover præsentationen af den ny direktør bebuder Brøndby IF nyt omkring Brøndby-hallen, som Brøndby IF har meldt sig som køber af, og videre etablerer man en ny lægeklinik på stadion.
Amadeus Speciallægeklinik oprettes som et aktieselskab, hvor udover Brøndby IF også lægerne Eilif Larsen og Leif Skive samt chefen for Brøndbys sundhedssektor Johannes Breum er aktionærer.
LIVE
Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup
MEDIE
Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
RØVEN I KLASKEHØJDE
Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Køb, køb, køb!
MEDIE
Skyder Brøndby-transfer ned
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
LIVE: FCK smider sejren
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
MEDIE
Meldes varm på ung Superliga-profil
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TIPSBLADETS DOM