Ny direktør i Brøndby

Tidligere målmand overtager Per Bjerregaards job.



Brøndby IF har indkaldt til pressemøde torsdag kl. 12.30, hvor man bl.a. vil præsentere selskabets ny administrerende direktør, som bliver den 42-årige Hermann Haraldsson.

Den ny direktør er tidligere målmand for bl.a. Næstved og optræden på det islandske U/21-landshold. Senere har han spillet oldboysfodbold i Lyngby, men det er indenfor reklamebranchen han for alvor har gjort sig bemærket. Her har han de seneste 10-12 år besat ledende stillinger. Den ny direktør tiltræder den 1. april.

Hermann Haraldsson er stifter af Win win Agency, som han i går forlod på to-årsdagen for bureauets fødsel, der blev annonceret 22. marts 2006. Den gang blev han sat i forbindelse med topjobbet på TV2.

Win win ejes dels af ledende medarbejdere og dels af People Group, der har 50 pct.

Hermann Haraldsson var i en årrække en markant topchef gennem ti år for et af Danmarks største mediabureauer, OMD. I de år udviklede mediabureaubranchen sig kraftigt og blev en stadig større del af reklamebranchen.

Ole Palmå, der har været konstitueret i jobbet siden Per Bjerregaard trak sig i efteråret og overtog posten som bestyrelsesformand, vender tilbage til sit tidligere job som Brøndbys kommercielle direktør.

Udover præsentationen af den ny direktør bebuder Brøndby IF nyt omkring Brøndby-hallen, som Brøndby IF har meldt sig som køber af, og videre etablerer man en ny lægeklinik på stadion.

Amadeus Speciallægeklinik oprettes som et aktieselskab, hvor udover Brøndby IF også lægerne Eilif Larsen og Leif Skive samt chefen for Brøndbys sundhedssektor Johannes Breum er aktionærer.









LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Sat til salg – så dyr er han

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Kæmpe mystik: I dag sker det



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’