Ny direktør i Brøndby

Tidligere målmand overtager Per Bjerregaards job.



Brøndby IF har indkaldt til pressemøde torsdag kl. 12.30, hvor man bl.a. vil præsentere selskabets ny administrerende direktør, som bliver den 42-årige Hermann Haraldsson.

Den ny direktør er tidligere målmand for bl.a. Næstved og optræden på det islandske U/21-landshold. Senere har han spillet oldboysfodbold i Lyngby, men det er indenfor reklamebranchen han for alvor har gjort sig bemærket. Her har han de seneste 10-12 år besat ledende stillinger. Den ny direktør tiltræder den 1. april.

Hermann Haraldsson er stifter af Win win Agency, som han i går forlod på to-årsdagen for bureauets fødsel, der blev annonceret 22. marts 2006. Den gang blev han sat i forbindelse med topjobbet på TV2.

Win win ejes dels af ledende medarbejdere og dels af People Group, der har 50 pct.

Hermann Haraldsson var i en årrække en markant topchef gennem ti år for et af Danmarks største mediabureauer, OMD. I de år udviklede mediabureaubranchen sig kraftigt og blev en stadig større del af reklamebranchen.

Ole Palmå, der har været konstitueret i jobbet siden Per Bjerregaard trak sig i efteråret og overtog posten som bestyrelsesformand, vender tilbage til sit tidligere job som Brøndbys kommercielle direktør.

Udover præsentationen af den ny direktør bebuder Brøndby IF nyt omkring Brøndby-hallen, som Brøndby IF har meldt sig som køber af, og videre etablerer man en ny lægeklinik på stadion.

Amadeus Speciallægeklinik oprettes som et aktieselskab, hvor udover Brøndby IF også lægerne Eilif Larsen og Leif Skive samt chefen for Brøndbys sundhedssektor Johannes Breum er aktionærer.









LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Forlader AGF – her er hans nye klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Roony vil væk

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

PSG genvinder Champions League

De er færdige i 1. division

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League