Ny direktør i Brøndby

Tidligere målmand overtager Per Bjerregaards job.



Brøndby IF har indkaldt til pressemøde torsdag kl. 12.30, hvor man bl.a. vil præsentere selskabets ny administrerende direktør, som bliver den 42-årige Hermann Haraldsson.

Den ny direktør er tidligere målmand for bl.a. Næstved og optræden på det islandske U/21-landshold. Senere har han spillet oldboysfodbold i Lyngby, men det er indenfor reklamebranchen han for alvor har gjort sig bemærket. Her har han de seneste 10-12 år besat ledende stillinger. Den ny direktør tiltræder den 1. april.

Hermann Haraldsson er stifter af Win win Agency, som han i går forlod på to-årsdagen for bureauets fødsel, der blev annonceret 22. marts 2006. Den gang blev han sat i forbindelse med topjobbet på TV2.

Win win ejes dels af ledende medarbejdere og dels af People Group, der har 50 pct.

Hermann Haraldsson var i en årrække en markant topchef gennem ti år for et af Danmarks største mediabureauer, OMD. I de år udviklede mediabureaubranchen sig kraftigt og blev en stadig større del af reklamebranchen.

Ole Palmå, der har været konstitueret i jobbet siden Per Bjerregaard trak sig i efteråret og overtog posten som bestyrelsesformand, vender tilbage til sit tidligere job som Brøndbys kommercielle direktør.

Udover præsentationen af den ny direktør bebuder Brøndby IF nyt omkring Brøndby-hallen, som Brøndby IF har meldt sig som køber af, og videre etablerer man en ny lægeklinik på stadion.

Amadeus Speciallægeklinik oprettes som et aktieselskab, hvor udover Brøndby IF også lægerne Eilif Larsen og Leif Skive samt chefen for Brøndbys sundhedssektor Johannes Breum er aktionærer.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending