Brøndby IF har indkaldt til pressemøde torsdag kl. 12.30, hvor man bl.a. vil præsentere selskabets ny administrerende direktør, som bliver den 42-årige Hermann Haraldsson.
Den ny direktør er tidligere målmand for bl.a. Næstved og optræden på det islandske U/21-landshold. Senere har han spillet oldboysfodbold i Lyngby, men det er indenfor reklamebranchen han for alvor har gjort sig bemærket. Her har han de seneste 10-12 år besat ledende stillinger. Den ny direktør tiltræder den 1. april.
Hermann Haraldsson er stifter af Win win Agency, som han i går forlod på to-årsdagen for bureauets fødsel, der blev annonceret 22. marts 2006. Den gang blev han sat i forbindelse med topjobbet på TV2.
Win win ejes dels af ledende medarbejdere og dels af People Group, der har 50 pct.
Hermann Haraldsson var i en årrække en markant topchef gennem ti år for et af Danmarks største mediabureauer, OMD. I de år udviklede mediabureaubranchen sig kraftigt og blev en stadig større del af reklamebranchen.
Ole Palmå, der har været konstitueret i jobbet siden Per Bjerregaard trak sig i efteråret og overtog posten som bestyrelsesformand, vender tilbage til sit tidligere job som Brøndbys kommercielle direktør.
Udover præsentationen af den ny direktør bebuder Brøndby IF nyt omkring Brøndby-hallen, som Brøndby IF har meldt sig som køber af, og videre etablerer man en ny lægeklinik på stadion.
Amadeus Speciallægeklinik oprettes som et aktieselskab, hvor udover Brøndby IF også lægerne Eilif Larsen og Leif Skive samt chefen for Brøndbys sundhedssektor Johannes Breum er aktionærer.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
OPTAKT