Brøndby IF har indkaldt til pressemøde torsdag kl. 12.30, hvor man bl.a. vil præsentere selskabets ny administrerende direktør, som bliver den 42-årige Hermann Haraldsson.
Den ny direktør er tidligere målmand for bl.a. Næstved og optræden på det islandske U/21-landshold. Senere har han spillet oldboysfodbold i Lyngby, men det er indenfor reklamebranchen han for alvor har gjort sig bemærket. Her har han de seneste 10-12 år besat ledende stillinger. Den ny direktør tiltræder den 1. april.
Hermann Haraldsson er stifter af Win win Agency, som han i går forlod på to-årsdagen for bureauets fødsel, der blev annonceret 22. marts 2006. Den gang blev han sat i forbindelse med topjobbet på TV2.
Win win ejes dels af ledende medarbejdere og dels af People Group, der har 50 pct.
Hermann Haraldsson var i en årrække en markant topchef gennem ti år for et af Danmarks største mediabureauer, OMD. I de år udviklede mediabureaubranchen sig kraftigt og blev en stadig større del af reklamebranchen.
Ole Palmå, der har været konstitueret i jobbet siden Per Bjerregaard trak sig i efteråret og overtog posten som bestyrelsesformand, vender tilbage til sit tidligere job som Brøndbys kommercielle direktør.
Udover præsentationen af den ny direktør bebuder Brøndby IF nyt omkring Brøndby-hallen, som Brøndby IF har meldt sig som køber af, og videre etablerer man en ny lægeklinik på stadion.
Amadeus Speciallægeklinik oprettes som et aktieselskab, hvor udover Brøndby IF også lægerne Eilif Larsen og Leif Skive samt chefen for Brøndbys sundhedssektor Johannes Breum er aktionærer.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT