Trods karantæne-sag: Ny FCK-brasser kan få debut

Lang karantæne lurer fortsat for Gabriel Pereira, der er med i FCK's trup til søndagens Superliga-kamp.



FC København kan gøre brug af klubbens nye brasilianske forsvarsspiller Gabriel Pereira alligevel.

Det skriver FCK på klubbens hjemmeside, efter at københavnerne lørdag meldte ud, at 24-årige Gabriel Pereira havde fået 60 dages karantæne af det portugisiske fodboldforbund, og at karantænen betød, at brasilianeren først kunne spille for FCK i Superligaen til oktober.

Men sagen er anket, og søndag kan FCK meddele, at sagen nu er suspenderet, mens ankesagen pågår, hvilket betyder, at FCK kan bruge Gabriel Pereira.

– FC København kender endnu ikke til tidspunktet for den endelige kendelse og har ikke yderligere kommentarer til sagen, skriver FCK.

Det betyder, at Gabriel Pereira, der blev præsenteret i FCK tidligere på ugen, kan få debut senere søndag, hvor FCK på udebane i Haderslev gæster Sønderjyskes oprykkere. Også FCK anden nye brasilianer, kantspilleren Robert, er udtaget til truppen.

FCK meldte lørdag ud, at Gabriel Pereira havde fået en karantæne gældende fra 3. august til 1. oktober, og at den betød, at brasilianeren ikke kunne spille for FCK i Superligaen i den periode.

Gabriel Pereira er blevet hentet i portugisiske Gil Vicente, der har appelleret karantænen.

Ifølge FCK er karantænen givet til nyerhvervelsen som konsekvens af noget tumult efter afslutningen af sidste sæsons sidste kamp i Portugal mellem Gil Vicente og Estrela da Amadora. Der er ifølge FCK også uddelt karantæner til andre involverede spillere og trænere. Det er uvist, hvad der er foregået i den omtalte kamp.

FCK skriver på klubbens hjemmeside, at man var bekendt med, at en mulig karantæne kunne falde, inden der blev skrevet kontrakt med brasilianeren.

Gabriel Pereira har fået en femårig kontrakt med FCK.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Her kan du se de danske hold i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slipper for stjerne

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

I dag er det sidste chance for FC København

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Spår FCK-fiasko



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

‘De har haft det værste transfervindue’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Her er VM-turneringens hold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

AC Horsens – FC Nordsjælland