Trods karantæne-sag: Ny FCK-brasser kan få debut

Lang karantæne lurer fortsat for Gabriel Pereira, der er med i FCK's trup til søndagens Superliga-kamp.



FC København kan gøre brug af klubbens nye brasilianske forsvarsspiller Gabriel Pereira alligevel.

Det skriver FCK på klubbens hjemmeside, efter at københavnerne lørdag meldte ud, at 24-årige Gabriel Pereira havde fået 60 dages karantæne af det portugisiske fodboldforbund, og at karantænen betød, at brasilianeren først kunne spille for FCK i Superligaen til oktober.

Men sagen er anket, og søndag kan FCK meddele, at sagen nu er suspenderet, mens ankesagen pågår, hvilket betyder, at FCK kan bruge Gabriel Pereira.

– FC København kender endnu ikke til tidspunktet for den endelige kendelse og har ikke yderligere kommentarer til sagen, skriver FCK.

Det betyder, at Gabriel Pereira, der blev præsenteret i FCK tidligere på ugen, kan få debut senere søndag, hvor FCK på udebane i Haderslev gæster Sønderjyskes oprykkere. Også FCK anden nye brasilianer, kantspilleren Robert, er udtaget til truppen.

FCK meldte lørdag ud, at Gabriel Pereira havde fået en karantæne gældende fra 3. august til 1. oktober, og at den betød, at brasilianeren ikke kunne spille for FCK i Superligaen i den periode.

Gabriel Pereira er blevet hentet i portugisiske Gil Vicente, der har appelleret karantænen.

Ifølge FCK er karantænen givet til nyerhvervelsen som konsekvens af noget tumult efter afslutningen af sidste sæsons sidste kamp i Portugal mellem Gil Vicente og Estrela da Amadora. Der er ifølge FCK også uddelt karantæner til andre involverede spillere og trænere. Det er uvist, hvad der er foregået i den omtalte kamp.

FCK skriver på klubbens hjemmeside, at man var bekendt med, at en mulig karantæne kunne falde, inden der blev skrevet kontrakt med brasilianeren.

Gabriel Pereira har fået en femårig kontrakt med FCK.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Horsens kommer tættere på oprykning

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Infantino: Iran kommer til at spille VM

Tottenham jagter choktransfer

– Vi har alle fejlet

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen