Trods karantæne-sag: Ny FCK-brasser kan få debut

Lang karantæne lurer fortsat for Gabriel Pereira, der er med i FCK's trup til søndagens Superliga-kamp.



FC København kan gøre brug af klubbens nye brasilianske forsvarsspiller Gabriel Pereira alligevel.

Det skriver FCK på klubbens hjemmeside, efter at københavnerne lørdag meldte ud, at 24-årige Gabriel Pereira havde fået 60 dages karantæne af det portugisiske fodboldforbund, og at karantænen betød, at brasilianeren først kunne spille for FCK i Superligaen til oktober.

Men sagen er anket, og søndag kan FCK meddele, at sagen nu er suspenderet, mens ankesagen pågår, hvilket betyder, at FCK kan bruge Gabriel Pereira.

– FC København kender endnu ikke til tidspunktet for den endelige kendelse og har ikke yderligere kommentarer til sagen, skriver FCK.

Det betyder, at Gabriel Pereira, der blev præsenteret i FCK tidligere på ugen, kan få debut senere søndag, hvor FCK på udebane i Haderslev gæster Sønderjyskes oprykkere. Også FCK anden nye brasilianer, kantspilleren Robert, er udtaget til truppen.

FCK meldte lørdag ud, at Gabriel Pereira havde fået en karantæne gældende fra 3. august til 1. oktober, og at den betød, at brasilianeren ikke kunne spille for FCK i Superligaen i den periode.

Gabriel Pereira er blevet hentet i portugisiske Gil Vicente, der har appelleret karantænen.

Ifølge FCK er karantænen givet til nyerhvervelsen som konsekvens af noget tumult efter afslutningen af sidste sæsons sidste kamp i Portugal mellem Gil Vicente og Estrela da Amadora. Der er ifølge FCK også uddelt karantæner til andre involverede spillere og trænere. Det er uvist, hvad der er foregået i den omtalte kamp.

FCK skriver på klubbens hjemmeside, at man var bekendt med, at en mulig karantæne kunne falde, inden der blev skrevet kontrakt med brasilianeren.

Gabriel Pereira har fået en femårig kontrakt med FCK.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Dansker på blokken i ny storklub

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Brasilien – Norge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

FCK tjener millioner på ung stopper

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Paraguay – Frankrig

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

‘Det er et angreb på FCK’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt